Հայր եւ որդի Ազարյանների համար օլիմպիական չեմպիոնի կոչումը հպարտության առիթ է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային սպորտի պատմության մեջ այս ընտանիքը եզակի է. այն երկու Օլիմպիական չեմպիոն է տվել: Մարմնամարզիկներ, հայր եւ որդի Ալբերտ եւ Էդուարդ Ազարյանները հետաքրքիր, յուրօրինակ ու բացառիկ մարզական «կենսագրություն» ունեն: «Արմենպրես»-ը սկսում է հարցազրույցների մի շարք, որը նպատակ ունի վերհանելու, ընթերցողին ներկայացնելու «հայրերի եւ որդիների» հաջողված կենսագրությունները, նրանց «երկխոսությունն» ու «ժառանգաբար» փոխանցվող կենսափորձն ու մասնագիտությունը:
-Արդյո՞ք մասնագիտության ընտրության հարցում ծնողների ազդեցությունը եղել է ձեզ վրա:
Ալբերտ- Ամեն ինչ սկսվեց դարբնի աշակերտ լինելուց: Իրականում, ես ինքս եմ ընտրել մարմնամարզիկի ուղին: Հայրս չկար, իսկ մայրիկիս համար դա այդքան էլ մեծ նշանակություն չուներ: Մինչ կսկսեի հիմնովին մարմնամարզությամբ զբաղվել` ընդունվեցի նաեւ տեխնիկում:
Էդուարդ- Ինձ մոտ ամեն ինչ այլ ընթացք ունեցավ: Աչքս բացելուն պես` ես «մարմնամարզության մեջ» էի: Փոքր տարիքից անգամ միշտ ծնողներիս հետ էի, ամենուր` թե դահլիճում, թե մրցումների ժամանակ: Իսկ արդեն վեց տարեկանում սկսեցի պրոֆեսիոնալ ձեւով զբաղվել մարմնամարզությամբ: Միաժամանակ ավարտեցի նաեւ Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետը:
-Արդյո՞ք ավագ Ազարյանի ազդեցությունը կա Էդուարդի մարմնամարզությամբ զբաղվելու վրա:
Ալբերտ- Ի սկզբանե մարմնամարզիկ Էդուարդով զբաղվում էի ես, հետո հասկացա, որ սեփական զավակից չեմ կարող օլիմպիական չեմպիոն կերտել եւ գործը փոխանցեցի ընկերոջս` Վարդգեսին: Ամեն ինչ անում էինք նրանից լավ մարզիկ ստեղծելու համար: Եւ խստություն կար եւ պահանջներն էին շատ: Ի վերջո, սպասված արդյունքին հասանք` Էդուարդը դարձավ օլիմպիական չեմպիոն:
Էդուարդ- Հայրս շատ մեծ ներդրում ունի իմ կայացման գործում: Ես միշտ ցանկացել եմ նմանվել նրան: Նա միշտ կողքիս էր` իր կուտակած փորձով ու ասելիքով հանդերձ: Օգնում էր անգամ` դահլիճում իր ներկայությամբ:
-Ի սկզբանե ցանկացե՞լ եք, որ ձեր որդիները շարունակեն Ձեր «կիսատ թողած» գործը:
Ալբերտ-Ես ունեմ չորս երեխա` երկու տղա եւ երկու աղջիկ: Ոչ մեկը չցանկացավ շարունակել իմ գործը: Աղջիկներս իրենց փորձեցին գեղարվեստական մարմնամարզության մեջ, բայց ոչ մի ակնհայտ արդյունքով: Միայն փոքր տղաս` Էդուարդն էր, որ շարունակեց իմ գործը:
Էդուարդ-Ցանկություն կար, եւ այն էլ այնքան մեծ, սակայն որդիս չգնաց իմ եւ հորս ճանապարհով: Որդիս ուրիշ ուղի ընտրեց:
-Ազարյանների ընտանիքը միակն է մարմնամարզության պատմության մեջ, որ երկու օլիմպիական չեմպիոն ունի, հպարտանո՞ւմ եք սրանով:
Ալբերտ-Բացի նրանից, որ մեկ ընտանիքից երկու օլիմպիական չեմպիոն ունենք` կինս նույնպես Խորհրադային Միության տարիներին մարմնամարզության Հայաստանի չեմպիոն էր: Սա էլ մի յուրօրինակություն է: Ամեն դեպքում` թե իմ, եւ թե Էդիկի համար, Օլիմպիական չեմպիոնի տիտղոսը մեծ պատիվ եւ հպարտություն է:
Էդուարդ- Այո, դա միայն եւ միայն հպարտություն է: Մեր ընտանիքը միակն է, որ երկու օլիմպիական չեմպիոն ունի: Ոչ պարտավորեցնող, եւ ոչ էլ ժխտող ոչինչ չկա:

The Father and son Azaryans are proud of Olympic champion title
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS: Azaryan family is a unique in world sport history: the family has got two Olympic champions. Gymnasts Albert and Edward Azaryan have interesting, unique and exclusive sport "biography". Armenpress begins a series of interviews, which aims to reveal to the readers "fathers and sons" successful biographies , their "dialogue", life experience and profession "inherently" transmitted.
-Do your parents have impact on the choice of your profession?
-(Father Azaryan) It all started when I was a student at dysentery. In real I chose my profession by myself. My father was dead, and mummy did not mind it. When I started to go in for gymnastics at the same time I entered a technical school.
-(Son Azaryan) In my case everything was vice versa. The moment I opened my eyes I was "in gymnastics". From my early childhood I was with my parents, no matter they were in sport grounds , competitions. At 6 age I began to go in for professional sports. Besides deeply engaged in professional gymnastics I entered and graduated Yerevan State University, Faculty of Law.
-Does senior Azaryan influenced on Azaryan's gymnastics?
-(Father Azaryan)Initially it was me who was training Edward, later on my friend Vardges trained him by my instruction. We were caring no efforts Edward to become a good athlete. We were strict and were demanding much. Finally we reached the expected result, Edward became the Olympic champion.
-(Son Azaryan) My father has a great contribution in what I am possessing currently. I have always wanted to be alike him. He has always been next to me with his accumulated experience and advice. Even his presence in the sport grounds was a great help for me.
-Did you wish your children to continue your unfinished works?
-(Father Azaryan) I have two sons and two daughters. None of them continued my work. Daughters are engaged in artistic gymnastics, yet with no obvious results. It was only the youngest, Edward who wished to go on my profession.
- (Son Azaryan) There was great desire yet my son was reluctant to continue my path. He chose a different path.
-Azaryan family is the one in the history of gymnastics that possesses two Olympic champions,are you proud of it?
-My wife is also Soviet Union Olympic champion in gymnastics, it is also a pecularity. Definitely -Olympic champion title is a great honor and a matter of proud for me.