Սլովակիայում Թուրքիայի դեսպանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը. հայտարարում է Աշոտ Գրիգորյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ժխտման պատժելիության օրենքի առկայությունը Սլովակիայում իրողություն է. ձախողման է դատապարտված օրենքի գոյությունը կասկածի տակ առնող ադրբեջանա-թուրքական քարոզչության ապատեղեկատվությունը: Այս մասին Երեւանում հոկտեմբերի 12-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեցԵվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի (ԵՀՄՖ) նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը` նշելով, որՀայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող դրույթը Սլովակիայի քրեական օրենսգրքում ընդունվել է2009թ.-ի սեպտեմբերի 1-ին, և բոլոր նրանք, ովքեր միտումնավոր կհերքեն Հայոց ցեղասպանության փաստը, կդատապարվեն 5 տարվա ազատազրկման, իսկ անգիտակցաբար փաստը հերքողները` 3 տարվա:«Այս օրենքի գոյությունը համառորեն ժխտելու փորձեր էին անում ադրբեջանցիները, նրանք կայքերի միջոցով հայտարարություններ էին տարածում, թե նման բան չկա: Տարօրինակ է, բայց այդ օրենքի գոյությունը ժխտել էր նաև Ռուսաստանում Սլովակիայի արտաքին և լիազոր դեսպան Յոզեֆ Միգաշը, որի դեմ ես դատական հայց էի ներկայացրել` ելնելով Սլովակիայի քրեական օրենսգրքի հավելվածում տեղ գտած 424ա հոդվածի, որով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում բոլոր նրանց համար, ովքեր կհերքեն Հայոց ցեղասպանության փաստը»,-հայտնեց Աշոտ Գրիգորյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Աշոտ Գրիգորյանն առավել տպավորիչ համարեց Սլովակիայում Թուրքիայի լիազոր դեսպան Գյուլհան Ուլուտեկինի արած հայտարարությունը և դրա հետևանքները, որոնք բացառիկ էին:«Երբ Սլովակիայում էինՍահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը եւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը, մենք այցելեցին Սլովակիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարին և հարգանքի տուրք մատուցեցինք զոհերի հիշատակին: Այդ ժամանակ Սլովակիայում Թուրքիայի լիազոր դեսպանը հանդես եկավ մի հոդվածով, որտեղ գրում էր, որ ցեղասպանություն չի եղել, և հայերը պիտի զգույշ խոսեն»,-տեղեկացրեց Աշոտ Գրիգորյանը` հավելելով, որ ինքն առաջնորդվելով օրենքով` դիմեց դատարան` պահանջելով կիրառել օրենքով նախատեսված պատիժը դեսպանի նկատմամբ:Նրա խոսքով` Սլովակիայի ոստիկանությունը հրավիրել է դեսպան Գյուլհան Ուլուտեկինին բաժին, որտեղ նա հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության դեմ ոչինչ չի ասել` դրանով իսկ բացառիկ կերպով, փաստորեն, ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը:
«Մենք նույնիսկ շնորհակալական նամակներ ենք հղել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուին` հայտնելով, որ առաջին անգամ Թուրքիայի բարձրագույն դիվանագիտական վերնախավը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը»,-եզրափակեց Գրիգորյանը:
Սլովակիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել է 2004թ.: Սլովակիայի գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինը հոկտեմբերի 11-ին Երեւանում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին` Ծիծեռնակաբերդում խոսելով իր երկրում առկա ժխտման պատժելիության օրենքի կարեւորության մասին:

YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS: Armenian Genocide denial punitive law is already a reality in Slovakia, reportedly Azerbaijani- Turkish propaganda disinformation which casts doubt on the existence of the law is being subjected to failure. Ashot Grigoryan , President of Forum of Armenian Associations of Europe ( FAAE) had a press conference with the reporters on October 12. Armenian Genocide criminalizing law was adopted in Slovakia's Criminal Code in 2009, September 1. All those who will deliberately deny Armenian Genocide will be sentenced to 5 years of imprisonment, the ones who are unaware of the law will reportedly be sentenced to 3 years of imprisonment. Azerbaijanis were making regular efforts to deny the existence of the law, they were not ceasing spreading information that there was no similar law.
In this context Ashot Grigoryan recalled the statement made by Gulhan Ulutekin, Turkish Ambassador in Slovenia and its consequances. ''When Gagik Mkrtumyan, Chairman of the Constitutional Court and Arman Mkrtumyan , Chairman of the Court of Cassation and me visited khachkar dedicated to Genocide victims and paid a tribute to their memory, Turkish Ambassador in Slovakia then issued a statement, writing there was no Genocide , noting Armenians should speak carefully'' , Armenpress reports. Ashot Grigoryan filed a lawsuit calling to subject the Ambassador to the punishment prescribed by law.Yet when Gulhan Ulutekinwas called to a police department announced he has nothing against Armenian Genocide thus explicitly recognizing Armenian Genocide.
''We have even sent a letter of thanks to Ahmet Davutoğlu , Minister of Foreign Affair Minister of Turkey on the occasion Turkish highest diplomats recognize Armenian Genocide fact '' Grigoryan wrapped up. Slovakia recognized Armenian Genocide in 2004. Stefan Harabin , Slovakia's Supreme Court Chairman visited Tsitsernakaberd memorial and paid tribute to the victims of the Armenian Genocide on October 11.