Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Սլովակիայում պատժվում է օրենքով. Շտեֆան Հարաբին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սլովակիայի գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նրան ուղեկցում էրՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Շտեֆան Հարաբինը և Արման Մկրտումյանը ծաղկեպսակ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, անմար կրակի մոտ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Սլովակիայի գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ ծանոթացավ թանգարանային ցուցադրությանը, այդ թվում նաև Հայ գրքի տպագրության 500-ամյակի և Երևանը որպես գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ բացված «Գիրքը որպես ցեղասպանության վկա» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությանը:
Գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինը մեծ ներդրում ունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում: Սլովակիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2004 թվականին: Այդ երկրում իրավական ուժ ունի նաեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը: Օրենքովքրեական պատասխանատվության (5 տարի ազատազրկում) կենթարկվեն բոլոր նրանք, ովքեր կմերժեն Սլովակիայում ընդունված Ցեղասպանություններից որեւէ մեկը:
«Այս հարցում ամեն ինչ հստակ է, քանզի Սլովակիայում առկա է օրենքի գերակայությունը. խստորեն կպատժվեն նրանք, ովքեր կանտեսեն Ցեղասպանության փաստը:Ես հարգում եմ մարդու կյանքը և խաղաղ կյանքի ու հարցերի խաղաղ լուծման կողմնակիցն եմ: Անհնար է մոռանալ այն անմեղ մարդկանց, ովքեր դաժանությունների զոհ դարձան»,-ասաց Հարաբինը:

Armenian Genocide denial is punishable by law in Slovakia: Stefan Harabin
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS: Stefan Harabin , Slovakia’s Supreme Court Chairman visited Tsitsernakaberd memorial and paid tribute to the victims of the Armenian Genocide. Slovak high ranking official was accompanied by Arman Mkrtumyan , Armenian Chairman of the Court of Cassation.Stefan Harabin and Arman Mkrtumyan laid a wreath at the Genocide victims’ memorial and for a minute of silence honored the memory of innocent victims at the eternal flame.
Slovakia's Supreme Court Chairman also visited Armenian Genocide Museum where he got acquainted with the exhibits of the museum, and the temporary exhibition entitled '' The Book as a Witness of the Genocide'' organized on the occasion of the 500th anniversary of the Armenian printing and the proclamation of Yerevan as 2012 World Book Capital City by UNESCO.
Stefan Harabin has a great contribution in the recognition of Armenian Genocide. Slovakia recognized the Armenian Genocide in 2004. Armenian Genocide denial criminalization has legal force in that country. The ones who deny any of the Genocides recognized by Slovenia will be subjected to 5 years imprisonment. ''There is a rule of law in Slovakia, the ones who deny the fact of genocide will be strictly punished. I respect human life and I am for the peaceful solution of the issues. It is impossible to forget the people who became victim of these atrocities''.