Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Սլովակիայում պատժվում է օրենքով. Շտեֆան Հարաբին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սլովակիայի գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նրան ուղեկցում էրՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Շտեֆան Հարաբինը և Արման Մկրտումյանը ծաղկեպսակ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, անմար կրակի մոտ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Սլովակիայի գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ ծանոթացավ թանգարանային ցուցադրությանը, այդ թվում նաև Հայ գրքի տպագրության 500-ամյակի և Երևանը որպես գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ բացված «Գիրքը որպես ցեղասպանության վկա» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությանը:
Գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինը մեծ ներդրում ունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում: Սլովակիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2004 թվականին: Այդ երկրում իրավական ուժ ունի նաեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը: Օրենքովքրեական պատասխանատվության (5 տարի ազատազրկում) կենթարկվեն բոլոր նրանք, ովքեր կմերժեն Սլովակիայում ընդունված Ցեղասպանություններից որեւէ մեկը:
«Այս հարցում ամեն ինչ հստակ է, քանզի Սլովակիայում առկա է օրենքի գերակայությունը. խստորեն կպատժվեն նրանք, ովքեր կանտեսեն Ցեղասպանության փաստը:Ես հարգում եմ մարդու կյանքը և խաղաղ կյանքի ու հարցերի խաղաղ լուծման կողմնակիցն եմ: Անհնար է մոռանալ այն անմեղ մարդկանց, ովքեր դաժանությունների զոհ դարձան»,-ասաց Հարաբինը:

Отрицание Геноцида армян в Словакии карается законом: Штефан Харабин
Председатель Верховного суда Словакии Штефан Харабин посетил мемориал в Цицернакаберде и почтил память жертв Геноцида армян. Его сопровождал председатель Кассационного суда Армении Арман Мкртумян. Как сообщает Арменпресс, Штефан Харабин и Арман Мкртумян возложили венок к мемориалу и почтили минутой молчания память невинно убиенных у Вечного огня.
Председатель Верховного суда Словакии ознакомился также с экспонатами Музея-института Геноцида армян, в том числе с современной экспозицией, посвященной 500-летию армянского книгопечатания и провозглашению Еревана в 2012 году со стороны ЮНЕСКО «Всемирной столицей книги» на тему «Книга как свидетель геноцида».
Штефан Харабин внес весомый вклад в дело признания Геноцида армян. Словакия признала факт Геноцида армян в 2004 году. В этой стране также действует закон о криминализации отрицания Геноцида армян, предусматривающий уголовную ответственность (5 лет заключения) для всех тех, кто посмеет отрицать факт существования какого-либо геноцида, признанного Словакией.
«В этом вопросе все очень четко, поскольку в Словакии действует верховенство закона, то по всей строгости закона понесут наказание те, кто намерен игнорировать факт Геноцида. Я уважаю человеческую жизнь и являюсь сторонником мирной жизни и мирного решения проблем. Невозможно забыть этих невинных людей, ставших жертвой зверств», - заявил Штефан Харабин.