ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 12-ին հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից` օրակարգի հարցերի շրջանակում քննարկվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության նախագիծը:
Խորհրդի անդամները քննարկել են նաև 2012թ. տեղի ունենալիք «Փոխգործակցություն-2012» ՀԱՊԿ համատեղ զորավարժությունների ռազմաքաղաքական փուլի և հոկտեմբերին տեղի ունենալիք ՀՀ զինված ուժերի ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների ռազմաքաղաքական փուլի ամփոփմանը վերաբերող հարցեր:
Մինչ օրակարգի հարցերին անցնելը, Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է սեպտեմբերի 9-ին հանրապետությունում տեղի ունեցած Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին՝ գոհունակությամբ նշելով, որ ընտրություններն անցել են կազմակերպված, առանց լուրջ միջադեպերի, մրցակցային պայմաններում, և որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ամփոփել է արդյունքները: «Ինը համայնքներում եղել են վերահաշվարկման պահանջով բողոքարկումներ՝ հինգը կապված են եղել համայնքի ղեկավարների ընտրության հետ, չորսը՝ ավագանիների ընտրության»,- ասել է նա:
«Շահագրգիռ կողմերի ներկայությամբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել վերահաշվարկ, և որևէ շեղում չի հայտնաբերվել: Ընդ որում, ստուգվել են նաև ներկայացված այն մարդկանց ցուցակները, ովքեր Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայում են, բայց, չգիտես ինչու, իբր մասնակցել են քվեարկությանը: Այդպիսի գեթ մեկ դեպք չի հայտնաբերվել: Ցանկանում եմ նշել նաև, որ Անվտանգության խորհրդի այն անդամները, ովքեր այսօր ներկա չեն նիստին, գտնվում են գործուղման մեջ: Սա ասում եմ նրա համար, որպեսզի վաղվանից կամ այսօր երեկոյից սկսած ավելորդ շահարկումներ չլինեն»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նիստին ներկա են եղել ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ վարչապետ Sիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գորիկ Հակոբյանը, ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովը և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը:

Серж Саргсян созвал заседание Совета национальной безопасности
12 сентябряПрезидент Республики Армения, председатель Совета национальной безопасности РА Серж Саргсян созвал заседание Совета национальной безопасности.Как сообщилиАрменпрессиз пресс-службы президента, среди обсуждаемых вопросов был и проект национальной стратегии защиты прав человека.
Участники совещания обсудили также вопросы предстоящего в 2012г. военно-политического этапа совместных учений ОДКБ «Сотрудничество-2012», намеченного в сентябре завершения военно-политического этапа стратегических командно-штабных учений Вооруженных сил РА.
Прежде чем перейти к вопросам повестки, Серж Саргсян остановился на выборах республиканских ОМС 9 сентября, с удовлетворением отметив, что выборы прошли организованно, без серьезных инцидентов, в конкурентной атмосфере, а ЦИК подвело итоги голосования. «В девяти общинах были жалобы с требованием пересчета – пять из них связаны с выборами руководителей общин, 4 – совета старейшин», - сказал он.
«В присутствии заинтересованных сторон состоялся пересчет, и никаких отклонений не было отмечено. Причем пересчитаны были списки тех, кто отсутствовал из страны, но непонятно почему якобы участвовал в выборах. Ни одного подобного случая отмечено не было. Хочу также отметить, что те члены Совбеза, которые сегодня отсутствуют, находятся в командировке. Это говорю затем, чтобы завтра или уже сегодня вечером лишних спекуляций не было», сказал Серж Саргсян.
На заседании Совбеза присутствовали спикер НС Овик Абрамян, премьер-министр Тигран Саркисян, секретарь НСБ Артур Багдасарян, вице-премьер Армен Геворкян, министр обороны Сейран Оганян, министр ИД Эдвард Налбандян, руководитель аппарата президента РА Виген Саркисян, генпрокурор Агван Овсепян, директор Службы нацбезопасностиГорик Акопян, начальник полиции РА Владимир Гаспарян, начальник генштаба ВС РА Юрий Хачатуров и омбудсмен Карен Андреасян.