Էշթոնը և Ֆյուլեն մտահոգված են Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի նախագահի որոշմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Ընդլայնման ու եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ Հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում իրենց մտահոգությունն են հայտնում 2004թ-ին Բուդապեշտում Հայոց Բանակի սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած և ցմահ դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին ներելու՝ Ադրբեջանի նախագահի որոշման առնչությամբ: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության մամլո կենտրոնից, ԵՄ ներկայացուցիչները կապ են պաշտպանում համապատասխան իրավասու իշխանության մարմինների հետ և խստորեն հետևելու են իրադարձությունների ընթացքին:
«Ռամիլ Սաֆարովը Հունգարիայից Ադրբեջան է տեղափոխվել օգոստոսի 31-ին՝ ադրբեջանական խնդրանքի հիման վրա՝ 1983թ-ի մարտի 21-ին ընդունված Դատապարտված անձանց փոխանցման վերաբերյալ Ստրասբուրգի կոնվենցիայի հիմքով, որպեսզի Ադրբեջանում շարունակի կրել իր պատժաչափը: Տարածաշրջանային կայունության և հաշտեցման շարունակական ջանքերի առաջընթացի համար Բարձր ներկայացուցիչը և Հանձնակատար Ֆյուլեն վերահաստատում են Ադրբեջանին ու Հայաստանին ուղղված զսպվածության իրենց կոչը ինչպես տեղում, այնպես էլ հայտարարություններում՝ զերծ մնալու համար իրավիճակի հետագա էսկալացիայից»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին: Մինչդեռ օգոստոսի 31-ին ոճրագործն էքստրադիցիայի ենթարկվեց և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նրան ներում շնորհեց: Այս իրադարձությունների հետևանքով Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

Ashton and Füle are concerned about the decision of the president of Azerbaijan to release Ramil Safarov
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS: Catherine Ashton, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Štefan Füle, European Commissioner on Enlargement and Neighborhood Policy issued today the following statement on the release of Ramil Safarov. As Armenpress was informed at the Press center of the European External Action Service, the statement reads as follows, "The High Representative and Commissioner Füle are concerned by the news that the President of
Azerbaijan has pardoned Azerbaijani army officer Ramil Safarov, who was convicted and sentenced to life imprisonment for the murder of Armenian Army officer Gurgen Margaryan in Budapest in 2004.
Ramil Safarov was transferred from Hungary to Azerbaijan on 31 August on the basis of an
Azerbaijani request, in the framework of the Convention of Strasbourg on the Transfer of Sentenced Persons of 21 March 1983, to serve the rest of his sentence. EU representatives are in contact with the relevant authorities and will continue to follow the situation closely.
In the interest of regional stability and on-going efforts towards reconciliation, the High
Representative and Commissioner Füle reiterate their call on Azerbaijan and Armenia to exercise restraint, on the ground as well as in public statements, in order to prevent an escalation of the situation."