Համանախագահները Սաֆարովի արդարացումը որակում են որպես «հանցագործության փառաբանում»
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը սեպտեմբերի 2-ին և 3-ին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը և տարածաշրջանային վերջին զարգացումները: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ մամլո ծառայությունից, համանախագահները երկու նախարարների հետ քննարկել են օգոստոսի 31-ին Ադրբեջանի կառավարության կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին որոշումը: Սաֆարովը Հունգարիայում դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման 2004թ.-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով սպանելու համար և իր պատիժը կրում էր Բուդապեշտում: Համանախագահներն իրենց մտահոգությունն ու հիասթափությունն են արտահայտել այդ ներման և հանցագործությունը փառաբանելու ցանկացած քայլի առնչությամբ, ինչը բացասաբար է ազդում բանակցային գործընթացի և կողմերի միջև վստահություն հաստատելու վրա:
Համանախագահները երկու նախարարների հետ հանդիպումներում էլ վերահաստատել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, ինչպես նշված է հունիսի 19-ի Լոս Կաբոսի հայտարարության մեջ: Նրանք կշարունակեն կապեր հաստատել երկու կողմերի միջև՝ նվազեցնելու առկա լարվածությունը և նպաստելու խաղաղ բանակցային գործընթացին:

OSCE Minsk Group Co-Chairs meet with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Robert Bradtke of the United States of America, Igor Popov of the Russian Federation, and Jacques Faure of France) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, met on September 2 with the Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian, and on September 3 with the Foreign Minister of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov, to address recent events in the region and efforts to peacefully resolve the Nagorno-Karabakh conflict, reports Armenpress citing OSCE press office.
The Co-Chairs discussed with the two Ministers the August 31 decision of the Government of Azerbaijan to pardon Ramil Safarov, an Azerbaijani army officer who had been serving a life sentence in Hungary for the brutal 2004 murder of an Armenian officer in Budapest. They expressed their deep concern and regret for the damage the pardon and any attempts to glorify the crime have done to the peace process and trust between the sides.
The Co-Chairs reiterated to both Ministers that, as their Presidents stated in Los Cabos on June 19, there is no alternative to a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. They will continue to maintain contacts with the sides to reduce tensions and advance the peace process.