Համանախագահները Սաֆարովի արդարացումը որակում են որպես «հանցագործության փառաբանում»
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը սեպտեմբերի 2-ին և 3-ին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը և տարածաշրջանային վերջին զարգացումները: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ մամլո ծառայությունից, համանախագահները երկու նախարարների հետ քննարկել են օգոստոսի 31-ին Ադրբեջանի կառավարության կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին որոշումը: Սաֆարովը Հունգարիայում դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման 2004թ.-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով սպանելու համար և իր պատիժը կրում էր Բուդապեշտում: Համանախագահներն իրենց մտահոգությունն ու հիասթափությունն են արտահայտել այդ ներման և հանցագործությունը փառաբանելու ցանկացած քայլի առնչությամբ, ինչը բացասաբար է ազդում բանակցային գործընթացի և կողմերի միջև վստահություն հաստատելու վրա:
Համանախագահները երկու նախարարների հետ հանդիպումներում էլ վերահաստատել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, ինչպես նշված է հունիսի 19-ի Լոս Կաբոսի հայտարարության մեջ: Նրանք կշարունակեն կապեր հաստատել երկու կողմերի միջև՝ նվազեցնելու առկա լարվածությունը և նպաստելու խաղաղ բանակցային գործընթացին:

Сопредседатели характеризуют помилование Сафарова как «прославление преступления»
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (США), Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик 2 и 3 сентября провели встречи с министрами ИД Армении и Азербайджана Эдуардом Налбандяном и Эльмаром Мамедьяровым для обсуждения усилий по мирному урегулированию карабахской проблемы и последних событий в регионе.
Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы ОБСЕ, сопредседатели обсудили с министрами ИД решение правительства Азербайджана 31 августа о помиловании Рамиля Сафарова, осужденного в Венгрии на пожизненное заключение за особо зверское убийство армянского офицера ГургенаМаргаряна и отбывавшего наказание в Будапеште. Сопредседатели выразили разочарование и озабоченность по поводу акта помилования и вообще любого шага по прославлению и героизации преступления, что негативно отражается на ходе переговорного процесса и на установлении доверия между сторонами.
Сопредседатели во время обеих встреч подтвердили, что мирное решение карабахской проблемы не имеет альтернативы, как это отмечено в резолюции 19 июня в Лос-Кабосе. Они продолжат налаживать связи между двумя сторонами с целью ослабления напряженности и содействия мирному процессу.