Սաֆարովին ներում շնորհելը Ստրասբուրգի կոնվենցիայով արդարացնելու Բաքվի փորձերն անհիմն են և հրեշավոր. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը Ստրասբուրգի կոնվենցիայի դրույթներով արդարացնելու Բաքվի փորձերն անհիմն են և նույնքան հրեշավոր, որքան ցմահ դատապատրված մարդասպանին ազատ արձակելն ու մեծարելը: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն ի պատասխան «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինչպես է մեկնաբանում պաշտոնական Բաքվի փորձերը` արդարացնելու Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին Ադրբեջանի նախագահի հրամանագիրը Դատապարտված անձանց փոխանցման վերաբերյալ 1983թ. Ստրասբուրգի կոնվենցիային համապատասխանությամբ: «Ադրբեջանի ղեկավարության այս աղաղակող արարքը հակասում է ոչ միայն Կոնվենցիայի հումանիստական նպատակներին, այլ նաև մարդու իրավունքների եվրոպական համակարգի ոգուն: Դատապարտված են Ադրբեջանի ճիգերը ստվեր գցելու միջազգային իրավական նորմերի վրա և հարմարացնելու դրանք սեփական մարդատյաց, ռասիստատկան «արժեհամակարգին»: Դրանք միայն հավասարեցնում են նողկալի մարդասպանին նրան հերոսացնող Ադրբեջանի ղեկավարների հետ»,-նշեց փոխնախարարը:
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանը դավադրաբար սպանվել է ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցելու ժամանակ: Ոճրագործ Սաֆարովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 30 տարի առանց ներման իրավունքի, սակայն օգոստոսի 31-ին էքստրադիցիայի է ենթարկվել եւ տեղափոխվելով Ադրբեջան` ներման արժանացել այդ երկրի նախագահի կողմից:

Попытки Баку оправдать помилование Сафарова Страсбургской конвенцией беспочвенны и чудовищны. Шаварш Кочарян
Попытки Баку оправдать помилование Рамиля Сафарова положениями Страсбургской конвенции беспочвенны и столь же чудовищны, как освобождение и чествование пожизненно осужденного убийцы. Об этом заявил замминистра иностранныхдел Армении Шаварш Кочарян отвечая на вопрос информацоного агенства Арменпресс: как прокомментируете попытки официального Баку оправдать Указ Президента Азербайджана о помиловании Рамиля Сафарова, зарубившего топором в Будапеште спящего армянского офицера Гургена Маркаряна, соответствием со Страсбургской конвенцией 1983 года о передаче осужденных лиц?
«Это вопиющее деяние властей Азербайджана противоречит не только гуманистическим целям Конвенции, но и духу европейской системы прав человека. Обречены на провал потуги Азербайджана очернять международные правовые нормы и подгонять их под собственные человеконенавистические, расистские ,,ценности". Они только уравнивают руководство Азербайджана с героизируемым им омерзительным убийцей»,-отметил Кочарян.