ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Ավստրիայի նոր դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ավստրիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալոիս Կրաուտը (նստավայրը՝ Վիեննա):
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից, Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպան Կրաուտին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու առթիվ, հաջողություններ մաղթել և հույս հայտնել, որ այդ հաջողությունները դեսպանի պաշտոնավարման ավարտին արդեն տեսանելի կլինեն հայ-ավստրիական հարաբերություններում զգալի առաջընթացի արձանագրմամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ նախագահի հրավերով հունիսին Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցը և դրա շրջանակում ձեռք բերված բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունները՝ ուղղված մեծ ներուժ ունեցող հայ-ավստրիական քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ հայ-ավստրիական միջպետական հարաբերությունների 20-ամյա պատմության ընթացքում դա Ավստրիայի նախագահի առաջին պաշտոնական այցն էր Հայաստան, որը նոր որակ հաղորդեց երկկողմ համագործակցության օրակարգին:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ավստրիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը նաև բազմակողմ ձևաչափով, այդ թվում՝ ակտիվ համագործակցությունը ԵՄ-ի շրջանակներում:
Տնտեսական ոլորտում փոխգործակցությունը զարգացնելու տեսանկյունից զրուցակիցները կարևորել են Ավստրիայի զարգացման գործակալության կողմից Հարավային Կովկասում և մասնավորապես Հայաստանում ծրագրեր իրականացնելու նպատակադրումը:

YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS: Newly appointed ambassador extraordinary and plenipotentiary of Austria to Armenia Alois Kraut (residency Vienna) handed his credentials to the President of Armenia Serzh Sargsyan today.
Armenpress was informed from Press office of Armenian President that Serzh Sargsyan congratulated ambassador Kraut on occasion of beginning the diplomatic mission in our country, wished successes and expressed hope that those successes already at the finish of the mission of the ambassador would be visible in context of Austrian-Armenian relations by recording notable progress.
At the meeting the interlocutors stressed the importance of the official visit if Austrian President Heinz Fischer to Armenia and the high level arrangements made in framework of it directed to the development of Austrian-Armenian political, economic and cultural relations which have great potential. It was mutually highlighted that during 20 year history of inter-state relations it was the first official visit of Austrian President to Armenia which gave new quality to the agenda of bilateral cooperation. The President mentioned that Armenia stresses the importance of development of relations with Austria also in multilateral format including active cooperation in framework of EU.