Սերգեյ Սմբատյանը ելույթ կունենա Պրահայի Ռադիո Սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Պետական Երիտասարդական նվագախմբի դիրիժոր եւ գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը սեպտեմբերի 18-ին համատեղ համերգ կունենա Պրահայի Ռադիո Սիմֆոնիկ Նվագախմբի հետ` Պրահայում կայանալիք Dvorak Prague International Music Festival միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Երիտասարդական նվագախմբի հանրային կապերի պատասխանատու Աբգար Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ ծրագրում հնչելու են Բեռլիոզի «Հռոմեական դիմակահանդեսը», Չայկովսկու ջութակի եւ նվագախմբի համար գրված կոնցերտը եւ Ռավելի «Վալսը»: Համերգի մենակատարն է լինելու Վիլդե Ֆրանգը:
Պրահայի Ռադիո Սիմֆոնիկ Նվագախումբը հիմնադրվել է 1924 թվականին, իսկ 1945 թվականին վերածվել է մեծ սիմֆոնիկ նվագախմբի, որի առաջին գլխավոր դիրիժորներն էին` Կարել Անչերլը, Ալոյս Կլիման, Յարոսլավ Քրոմբոլցը:

Сергей Смбатян выступит с симфоническим оркестром Радио Праги
Дирижер и художественный руководитель Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян 18 сентября выступит в совместном концерте с симфоническим оркестром Радио Прага в рамках организуемого в столице Чехии международного музыкального фестиваля Dvorak Prague International Music Festival.
Как сказал в беседе с Арменпресс координатор общественных связей Молодежного оркестра Абгар Саргсян, в программе концерта - произведения Берлиоза «Римский маскарад», концерт для скрипки с оркестром Чайковского и «Вальс» Равеля. Солистом выступит Вилде Франг.
Симфонический оркестр Радио Прага был основан в 1924 году, а в 1945 году стал большим симфоническим оркестром. В числе первых главных дирижеров оркестра - Карел Анчерл, Алойс Клима, Ярослав Кромболц.