Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցել է Հալեպից ժամանած սիրիահայ երեխաների ժամանցին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն օգոստոսի 15-ին այցելել է Հանքավանի «Հասմիկ» ճամբար` հանդիպելու իրենց ամառային հանգիստը Հայրենիքում անցկացնող` Հալեպից ժամանած սիրիահայ շուրջ 150 պատանիների ու աղջիկների հետ: Ճամբար էին այցելել նաեւ օրեր առաջ Դամասկոսից ժամանած եւ Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում հանգստացող 120 սիրիահայ երեխաները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին նախարարության տեղեկատվության եւ հեռահաղորդակցության վարչությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել ամերիկահայ բարերար Հրայր Հովնանյանը` իր կնոջ Աննա Հովնանյանի հետ, Սիրիայի հայկական համայնքներում ՀՀ Սփյուռքի նախարարի խորհրդական Լենա Հալաջյանը, արվեստի գործիչներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ողջունելով երիտասարդներին, վստահեցրել է, որ ճամբարում նրանց սպասում են անմոռաց եւ հետաքրքիր օրեր եւ «վերադառնալով Սիրիա` իրենց հետ կտանեն Հայրենիքի շունչը, մայր հողի ուժը եւ ջերմ ու բարի հիշողություններ Հայաստանում անցկացրած օրերից»:
«Չնայած մենք բոլորս ապրում ենք աշխարհի տարբեր երկրներում, մեր տունը, Հայրենիքը Հայաստանն է, որտեղ սիրով ու ջերմությամբ միշտ պատրաստ են ձեզ ընդունելու»,-ընդգծել է նախարարը:
Սիրիահայ երեխաներն ասմունքել են, երգել եւ պարել հայկական մեղեդիների ներքո: Հանդիպման ընթացքում նախարար Հակոբյանը եւ հյուրերը շրջել են ճամբարում, զրուցել երեխաների հետ, հետաքրքրվել նրանց առօրյայով, ծանոթացել նրանց ապրելակերպի եւ հանգստի պայմաններին, եղել երեխաների համար նախատեսված սենյակներում:

Hranush Hakobyan participated in the Syrian Armenian children pastime
Yerevan, August 15, ARMENPRESS: The Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan visited the Hankavan “Hasmik” camp on August 15 to meet with over 150 juniors and girls arrived from Aleppo who spend their summer holidays in their homeland. 120 Syrian Armenian children arrived from Damascus a few days ago and resting in the Hankavan “Lusabats” camp also visited the camp.
As “Armenpress” was informed by the Ministry’s Information and Telecommunication Department, the American Armenian philanthropist Hrayr Hovnanyan with his wife Anna Hovnanyan, Adviser of the Armenian Minister of Diaspora in the Armenian communities of Syria Lena Halajyan, artists were also present in the meeting.
The Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan greeted the young and assured that unforgettable and exciting days are expected and “returning home they will take the breath of the Fatherland, the strength of soil, warm and kind memories from the days passed in Armenia”.
Although we all live in different countries of the world, our home, our fatherland is Armenia, where you are always welcomed with love and warmness”, the minister stated.
The Syrian Armenian children recited, sang and danced under Armenian melodies. During the meeting Minister Hakobyan and the guests toured in the camp, talked with the children, got interested with their everyday life, got acquainted with their life and resting conditions and were in the rooms anticipated for the children.