Ադրբեջանցի պաշտոնյաները ուտոպիստական եւ վառ երեւակայությամբ հայտարարություններ են անում. Շարմազանով
ԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի պաշտոնյաները շարունակում են այնպիսի հայտարարություններ անել, որոնք ծիծաղ են առաջացնում հենց Ադրբեջանում:Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` արձագանքելով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովի հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է «վերանվաճել օկուպացված տարածքները»:
«Ես չեմ կարծում, որ նման հայտարարություններին պետք է լուրջ վերաբերվել: Այդ կոչերը դարձել են ադրբեջանական քարոզչամեքենայի մեխը, հակառակ դեպքում` իրենք անելու որեւէ բան չէին ունենալու»,- ընդգծեց Շարմազանովը: Նրա խոսքով` Հայաստանի դիրքրոշումը շատ հստակ է. Լեռնային Ղարաաբաղը եղել է անկախ եւ շարունակելու է մնալ այդ կարգավիճակում. «Արցախի ժողովուրդն ինքն է տնօրինում իր ճակատագիրը»:
«Նման հայտարարությամբ հանդես եկողները լուրջ քաղաքական գործչի տպավորություն չեն թողնում, այլ կարծես երեք տարեկան երեխա լինեն` զգացմունքային ու պարծենկոտ: Բանակցային գործընթացում առաջընթաց գրանցելու, համանախագող երկրների, միջազգային կառույցների հորդորներին հետեւելու փոխարեն` Ադրբեջանը շարունակում է ուտոպիստական եւ վառ երեւակայություն ունեցող հայտարարություններ անել»,-նշեց ԱԺ փոխնախագահը: Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովն իր հայտարարության մեջ նշել էր, որ «Հայաստանը 100 միլիարդ դոլլարի փոխհատուցում պետք է վճարի Ադրբեջանին տարածքների օկուպացիայի համար»:

Азербайджанские чиновники делают утопические заявления - вице-спикер парламента Армении
Азербайджанские чиновники продолжают делать такие заявления, которые вызывают смех даже в Азербайджане. Об этом в ходе беседы с Арменпресс сказал вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление вице-премьера Азербайджана Али Гасанова о том, что "Азербайджан готовится освободить оккупированные земли».
«Я не думаю, что к подобным заявлениям надо относится серьезно. Эти призывы стали гвоздем азербайджанской пропаганды. В противном случае, им нечего было бы делать», - подчеркнул Шармазанов. По его словам, позиция Армении очень четкая: Нагорный Карабах был независимым и останется в этом статусе: «Народ Карабаха сам решает свою судьбу».
«Те, кто делает подобные заявления, не оставляют впечатление серьезных политических деятелей, и похожи на трехлетних детей – эмоциональные и чванливые. Вместо того, чтобы следовать призывам стран-сопредседателей, международных структур для регистрации прогресса в переговорном процессе, Азербайджан продолжает делать утопические, вызванные ярким воображением заявления», - отметил вице-спикер.
Отметим, что вице-премьер Азербайджана Али Гасанов в своем заявлении сообщил, что «Армения должна выплатить Азербайджану 100 млрд долларов компенсации за оккупацию азербайджанских земель».