Ադրբեջանցի պաշտոնյաները ուտոպիստական եւ վառ երեւակայությամբ հայտարարություններ են անում. Շարմազանով
ԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի պաշտոնյաները շարունակում են այնպիսի հայտարարություններ անել, որոնք ծիծաղ են առաջացնում հենց Ադրբեջանում:Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` արձագանքելով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովի հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է «վերանվաճել օկուպացված տարածքները»:
«Ես չեմ կարծում, որ նման հայտարարություններին պետք է լուրջ վերաբերվել: Այդ կոչերը դարձել են ադրբեջանական քարոզչամեքենայի մեխը, հակառակ դեպքում` իրենք անելու որեւէ բան չէին ունենալու»,- ընդգծեց Շարմազանովը: Նրա խոսքով` Հայաստանի դիրքրոշումը շատ հստակ է. Լեռնային Ղարաաբաղը եղել է անկախ եւ շարունակելու է մնալ այդ կարգավիճակում. «Արցախի ժողովուրդն ինքն է տնօրինում իր ճակատագիրը»:
«Նման հայտարարությամբ հանդես եկողները լուրջ քաղաքական գործչի տպավորություն չեն թողնում, այլ կարծես երեք տարեկան երեխա լինեն` զգացմունքային ու պարծենկոտ: Բանակցային գործընթացում առաջընթաց գրանցելու, համանախագող երկրների, միջազգային կառույցների հորդորներին հետեւելու փոխարեն` Ադրբեջանը շարունակում է ուտոպիստական եւ վառ երեւակայություն ունեցող հայտարարություններ անել»,-նշեց ԱԺ փոխնախագահը: Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովն իր հայտարարության մեջ նշել էր, որ «Հայաստանը 100 միլիարդ դոլլարի փոխհատուցում պետք է վճարի Ադրբեջանին տարածքների օկուպացիայի համար»:

Azerbaijani officials are of utopian nature and have vivid imagination: Sharmazanov
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS: Azerbaijani high ranking representatives continue to come forth with the statements, causing laughter even in Azerbaijan. At the briefing with Armenpress, Armenian National Assembly Vice President Edward Sharmazanov dwelled on Azerbaijani Deputy Prime Minister Ali Hasanov statement, as if Azerbaijan is going to ‘’ reoccupy occupied territories’’.
‘’ I do not think we should seriously take similar statements. Those calls have become Azerbaijani propaganda machine key points, in other case they have nothing to do’’ Sharmazanov underscored. In his words Armenia’s stance is very clear: Nagorno Karabakh has been and continues to remain in that status. ‘’ Artsakh people themselves manages their own destiny’’.
‘’ Such statement initiators do not leave an impression of professional political figure. Instead of registering success in negotiation process, following encouragements by co-chairs states and international organizations Azerbaijan goes on coming up utopian nature and vivid impression statements.
Azerbaiajni Deputy Prime Minister Ali Hasanov noted in the statement ‘’ Armenia has to compensate Azerbaijan by 100 billion dollar for occupied territories''.