Գյումրու եւ Թբիլիսիի թատրոնները համատեղ նախագիծ են իրականացնում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու Վ. Աճեմյանի եւ Թբիլիսիի Պ. Ադամյանի անվան դրամատիկական թատրոններն իրականացնում են համատեղ նախագիծ՝ «Այ քեզ խաթաբալա կամ փողի զորութինը» ներկայացումը: ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող նախագիծը բեմադրվելու էերկու թատրոնների դերասանների մասնակցությամբ: Ներկայացման բեմադրող ռեժիսորը ՀՀ ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատարյունն է: Այն Գ. Սունդուկյանի «Խաթաբալա» եւ «Բաղնիսի բողչա» պիեսների համադրությունն է: Հատկանշական է, որ երկու թատրոններն էլ իրենց խաղացանկում, տարբեր ժամանակներում, անդրադարձել են այս պիեսներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց Ծատուրյանը, երկու թատրոնների, երկու պիեսների, երկու ոճերի եւ երկու տեսակների համատեղումը՝ այն «անսամբլ» դարձնելու նպատակ ունի: Նախագիծը դեռեւս քննարկվում է սեղանի շուրջը, բայց շատ շուտով արդեն գործողությունները կտեղափոխվեն բեմ:
Թբիլիսիի 156 -ամյա Պ. Ադամյանի անվան հայկական դրամատիկական թատրոնը`Հայաստանից դուրս գործողմիակ պետական թատրոնն է: Խոսելով նախագծի կարեւորության մասին՝ թատրոնի դերասան Ռոբերտ Հովհաննիսյանն «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը շարունակական բնույթ է կրելու եւ նպաստելու է նոր ներկայացումների, նոր համատեղ նախագծերի, հայ եւ վրաց դրամատուրգների համատեղ պիեսների ներկայացման եւ նոր սերտ կապերի հաստատմանը:
Ներկայացման առաջնախաղը տեղի կունենա Գյումրիում, հոկտեմբերին: Այն կներկայացվի նաեւ Երեւանում եւ Թբիլիսիում:

The theaters of Gyumry and Tbilisi realize a joint project
Gyumry, July 16, ARMENPRESS: The dramatic theaters after V. Achemyan in Gyumry and P. Adamyan in Tbilisi realize a joint project: the performance “What a khatabala or the power of money”. The project being implemented by the support of the Armenian Culture Ministry is to be staged with the participation of the two theater actors. The performance director is the Armenian Honored Actor Nikolay Tsaturyan. It is the combination of “Khatabala” and “Bath Gears” plays of G. Sundukyan. Both theaters have come to these plays in their repertoire at different times. As Tsaturyan informed “Armenpress”, the combination of the two theatres, two plays, two styles and types is aimed to make it an “ensemble”. The project is still being discussed, but soon the actions will be taken to the stage.
The 156-year-old Armenian dramatic theater after P. Adamyan is the only state theater acting outside. Talking about the importance of the project, the theater actor Robert Hovhannisyan noted in the interview with “Armenpress”, that the cooperation will be continuous and will contribute to new performances, new joint projects, the Armenian and Georgian playwrights’ joint plays performance and the establishment of new close relations.
The performance premiere is scheduled to be held in October, Gyumry. It will also be presented in Yerevan and Tbilisi.