Ռոման Բալայանի համար կինոն սիրուհի է` բառի լավագույն իմաստով.ՖՈՏՈՇԱՐՔ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեմ հիշում` ով է ասել, բայց հայտնի խոսք է` յուրաքանչյուր տաղանդավոր ռեժիսոր անբացատրելի նուրբ հումորի տեր անձնավորություն է` անկախ նրանից կատակերգություն, թե դրամա է նկարում: Թեեւ բնորոշումն ընդհանրացված է բոլոր ռեժիսորների համար, այնուամենայնիվ, խոսքերի ճշմարտացիության մեջ համոզվեցի, երբ սկսեցի զրուցել մեր հայրենակից, ուկրաինաբնակ հայտնի ռեժիսոր Ռոման Բալայանի հետ: «Կաշտանկա», «Բիրյուկ»,«Թռիչքներ երազում եւ իրականում»,«Համբույր»,«Պահպանիր ինձ, իմ թալիսման»,«Ֆիլյոր», «Մցենսկի շրջանի Լեդի Մակբեթ»,«Առաջին սեր»,«Երկու լուսին, երեք արեւ»,«Գիշերը լուսավոր է»,«Դրախտի թռչունները» մեծ ճանաչում ստացած ֆիլմերի հեղինակը ինչպես միշտ անկեղծ է, կատակում է անընդհատ, եւ չափազանց դժվար է խոսքերի մեջ կատակի եւ իրականության սահմանը գծել, լրջության հատիկը գտնել: «Արմենպրես»-ը զրուցեց իր իսկ բնորոշմամբ հայտնիությունից «չփչացած», աստղային հիվանդությամբ «չվարակված» ռեժիսոր Ռոման Բալայանի հետ:
-Պարո'ն Բալայան, ինչպե՞ս գծագրվեց Ձեր մուտքը կինո` սկզբում որպես դերասան, իսկ այնուհետեւ սցենարիստ եւ ռեժիսոր:
-8-րդ դասարանում էի սովորում, երբ հանկարծ որոշեցի, որ դերասան եմ դառնալու` ի դեպ, դրա համար չունենալով որեւէ հիմք` ոչ տաղանդ, ոչ ընդունակություն (ծիծաղում է): Բայց բոլորը միանգամից հավատացին ինձ` մանավանդ մայրս: Տարվեցի այդ գաղափարներով եւ դպրոցում սկսեցի վատ սովորել: Դասընկերներս վստահ էին, որ ես կլինեմ դերասան, իսկ ահա դպրոցի տնօրենը ծնողական ժողովների ժամանակ ասում էր, որ ես առավելագույնը այգեպան կարող եմ լինել: Մայրիկս շատ էր տանջվում: Բայց դե ստացվեց այն, ինչ պետք է լիներ. ես երեք տարի դերասան աշխատեցի: Ի դեպ, դա երեւի մայրիկից եմ ժառանգել. նա գյուղի թատրոնում էր խաղում: Իսկ այնուհետեւ սահուն անցում կատարեցի դեպի կինո, որն ինձ հետ է մինչեւ այժմ:
-Ձեր ֆիլմերի մեծ մասը դասական ստեղծագործությունների էկրանավորումներ են: Այժմ ո՞ր դասական գործը կցանկանայիք կինո դարձնել:
-Կարծում եմ Չեխովի բոլոր ստեղծագործությունները: Իմ սիրած գրողն է եւ ոչ միայն իմ (ժպտում է): Իհարկե այլ գործեր էլ կան, որ ուզում էի անել, բայց ուրիշներն են դրանով զբաղվում:
-Ինչպե՞ս յուրաքանչյուր տաղանդավոր արվեստագետ, Դուք էլ եք աշխարհի քաղաքացի: Այնուամենայնիվ, կինոարվեստում Դուք հայ, ուկրաինացի, թե՞ ռուս ռեժիսոր եք:
-Այստեղ հայերն ասում են, որ հայ ռեժիսոր եմ, Ուկրաինայում ես ուկրաինացի եմ, Ռուսաստանում` ռուս. բոլորն իրենցն են ինձ համարում: Սակայն ես ուկրաինացի ռեժիսոր եմ` հայկական արմատներով: Ես Երեւանը չեմ սիրում:
-Դուք մեկ անգամ չէ, որ նշել եք այդ մասին: Ո՞րն է Երեւանը չսիրելու պատճառը:
-Երիտասարդ տարիներին հաճախ էի ճամփորդում, շատ քաղաքներ տեսնում: Ինձ դուր են գալիս մուգ գույնի քարերից կառուցված քաղաքները, ես տուֆ քարը չեմ սիրում: Բացի այդ հին, չափազանց հին քաղաքներ եմ սիրում, իսկ Երեւանն այդպիսին չէ: Օրինակ` Հռոմը ավելի շատ եմ սիրում, քան Փարիզն ու Լոնդոնը, քանի որ Հռոմում տարբեր դարերի մշակույթն ես տեսնում: Բայց, չնայած դրան, ես սիրում եմ իմ ընկերներին, հենց դրանց համար էլ գալիս եմ Հայաստան:
-Հիմա ի՞նչ ֆիլմի վրա եք աշխատում:
-90-ական թվականներին մի միտք էր գլխումս պտտվում, որը վերջերս ցանկացա նկարահանել, նույնիսկ սցենարը գրեցի մեկ տարի առաջ: Բայց հանկարծ իմանում եմ, որ այդ թեմայով Լյուկ Բեսոնը նկարահանել է ֆիլմ: Մենք ֆիլմի սկզբի համար նույն տեսարանն էինք մտածել, եւ ես չնկարահանեցի: Հիմա ուրիշ սցենարի վրա եմ աշխատում, հուսանք դա կլինի: Կարծում եմ` հոկտեմբերին կվերջացնեմ սցենարը, մյուս տարի արդեն կներկայացնեմ ֆիլմը: Ես թամբալ մարդ եմ (ծիծաղում է): Հիմա չունեմ հետաքրքրություն, որ նկարեմ այնպիսի ֆիլմ, որ բոլորը զարմանան, դա անցել է: Հիմա ինչի մասին նկարես` նորից սիրո… Կինոն կին չէ, այլ` սիրուհի է` բառի լավագույն իմաստով: Դա պարտավորություն չէ: Իսկ ի՞նչ է երջանկությունը, երբ առավոտյան հաճույքով վազում ես աշխատանքի, իսկ երեկոյան շտապում ես տուն: Իսկ այդպես չի լինում: Ես մեծ հաճույքով գրող կամ նկարիչ կլինեի, բայց չեմ ստացվել այդպիսին (ժպտում է):
-Ֆիլմ ստեղծելը միայն ռեժիսորի գործը չէ, այն ռեժիսորի, սցենարիստի, դերասանի, օպերատորի միասնական աշխատանքի արդյունք է: Սովորաբար նկարահանման հրապարակներում միշտ լարված մթնոլորտ է, ամեն ինչ հանդարտվում է, երբ ռեժիսորը գոռում է օպերատորի վրա եւ հակառակը: Ձեզ մոտ է՞լ է այդպես:
-Ես նկարահանման հրապարակում շատ ուրախ եմ, բոլորին ամեն ինչ ներում եմ: Բայց չեմ սիրում ընդհանուր գործընթացը` պետք է սպասել, որ արեւ լինի, կամ անձրեւ, կամ ցուրտ: Պատկերացրեք, ես ամեն ինչ մտածել եմ, գլխումս է ամենը, սակայն իրագործել չեմ կարող: Սակայն երբ բարկանում եմ, կարող եմ մարդ սպանել: Չեմ սպանի, բայց կփորձեմ (ծիծաղում է), մի բան կշպրտեմ, միանգամից կափսոսամ: Իսկ ահա դերասանների հետ աշխատելու մեթոդը մեկն է. եթե տեսնում ես դերասանը քեզնից տաղանդավոր է, պետք է տեղում ցույց տաս, որ դու իրենից խելոք ես, իսկ եթե քեզնից խելացի է, պետք է ցույց տաս, որ դու տաղանդով չես զիջում:
-Դուք երկու կուռք եք ունեցել` Ձեր մայրը եւ Փարաջանովը: Ինչո՞ւ ֆիլմ չնկարահանեցիք այն մարդկանց մասին, ում իրոք անսահման շատ եք սիրել:
-Մանկությանս մասին փորձել եմ նկարել, այն կկոչվեր «17 նովելներ»: Սակայն այն, ինչ մտածել էի, տեսա ուրիշի մոտ եւ չարեցի: Իսկ ահա Փարաջանովի մասին ֆիլմ նկարահանելու առաջարկ վերջերս ստացա, բայց հրաժարվեցի: Ես հիմա օգնում եմ Սերժ Ավետիքյանին` «Փարաջանով. գեղեցիկի սիրահարը» ֆիլմի նկարահանման, կազմակերպման աշխատանքներում: Ֆիլմի նկարահանումներն արդեն ութ օր է` ավարտել են, մեկ ամիս անց Ֆրանսիայում կսկսի մոնտաժային աշխատանքները:
-Ի՞նչ կարծիք ունեք ժամանակակից կինոյի` մասնավորապես հայկականի մասին:
-Հիմա հիմարների, ծույլիկների ժամանակն է: Բոլորը փորձում են վատը ցույց տալ, իսկ ինձ հետաքրքրող լավը քիչ է: Իսկ հայկական ժամանակակից կինոյի հետ բարդ հարաբերություններ ունեմ: Բոլոր արտիստների աչքերում հայոց ցեղասպանության պատկերն է: Փողոցում, քեֆերի ժամանակ հայերը մեծ հումոր ունեն, իսկ կինոյում ամեն ինչ ծանր է: Եթե ուրախ տեսարան է, միեւնույն է, աչքերի մեջ ուրիշ բան կա: Օրինակ վրացիները հայկական հումորն են օգտագործում իրենց ֆիլմերում, իսկ մե՞նք: Կինոյում բացակայում է նաեւ ինքնահեգնանքը:
-Հիմա ո՞ւմ գովեստն է Ձեզ համար կարեւոր` հանդիսատեսի, թե՞ քննդատաների:
-Հիմա հանդիսատեսի խոսքն է կարեւոր: Իսկ առաջ շատ էի մտածում քննադատությունների, մրցանակների մասին:
-Սիրում եք փողը,,, Սիրում եք այն ծախսել կամ կիսել մեկի հետ: Բա՞րդ աշխատանք է:
-Երբ երիտասարդ էի, շատ-շատ էի ծախսում: Օրինակ, ես կարող էի աշխատել 8 հազար ռուբլի, բայց տուն տանել 3,5-ը. մնացածը ծախսում էի: Հուսամ կինս չի կարդա (ծիծաղում է): Հագուստներ ես ինձ երբեք չեմ գնել, կինս է գնել: Ես մեծագույն հաճույքով եմ ծախսում. դա ինձ համար լավ է, ընտանիքիս համար` ոչ:
-Ճիշտ ժամանակի մեջ ե՞ք ծնվել` ըստ Ձեզ:
-Չէ, պետք է ծնվեի կամ մի հարյուր տարի առաջ, կամ հարյուր տարի հետո: Կցանկանայի ապրել Պուշկինի, Տուրգենեւի, Տոլստոյի, Դոստոյեւսկու կողքին. գուցե կարգին մարդ դառնայի (ժպտում է): Ես շատ հաջողակ եմ ուղղակի եղել:

Роман Балаян: «Кино – это любовница, в хорошем смысле слова»
Автор известных фильмов «Каштанка», «Бирюк», «Полёты во сне и наяву», «Леди Макбет Мценского уезда», «Первая любовь», «Две луны, три солнца» Роман Балаян всегда искренен, шутит. В его словах трудно найти грань между юмором и серьезностью. КорреспондентАрменпресспобеседовала с режиссером, который, как он сам себя характеризует, «не испортился» и не «заразился» звездной болезнью.
- Роман Гургенович, каким был Ваш вход в кино, сначала в качестве актера, а потом режиссера и сценариста?
- Я учился в восьмом классе, когда внезапно решил, что стану актером. Кстати, для этого я не имел никаких поводов: ни таланта, ни способностей (улыбается). Но все сразу поверили мне, больше всех - мама. Я был одержим этой идеей и в школе стал учиться плохо. Одноклассники были уверены, что я стану актером, а вот директор во время родительских собраний говорил, что максимум я могу стать садовником. Моя мать очень мучилась. Но случилось то, что должно было случиться. Я три года работал актером. Кстати, я это, наверное, унаследовал от матери: она играла в сельском театре. А потом я сделал плавный переход в кино, которое до сих пор со мной.
- Большинство Ваших фильмов является экранизацией классических произведений. Какое классическое произведение Вы бы хотели снять сейчас?
- Думаю, что все произведения Чехова. Он мой любимый писатель, и не только мой. Конечно, есть и другие произведения, которые я бы хотел снять, но этим занимаются другие.
- Вы, как и любой талантливый деятель искусства, тоже являетесь гражданином мира? Тем не менее, в киноискусстве, Вы армянский, русский или украинский режиссер?
- Здесь армяне говорят, что я армянский режиссер. В Украине я украинец, в России – русский. Все считают меня своим. Однако я украинский режиссер с армянскими корнями. Я не люблю Ереван.
- Вы не раз говорили об этом. В чем причина этой нелюбви?
- В молодости я часто путешествовал, видел многие города. Мне нравятся города, построенные из камней темного цвета. Я не люблю туф. Кроме этого, я люблю старые, очень древние города, а Ереван не такой. Например, Рим я люблю больше, чем Париж и Лондон, так как в Риме видишь культуру разных веков. Но, несмотря на это, я люблю своих друзей, именно поэтому и приезжаю в Армению.
- Над каким фильмом Вы сейчас работаете?
- В 90-х годах у меня была одна мысль, которую недавно я захотел снять, даже сценарий написал год назад. Но вдруг узнал, что на эту тему Люк Бессон снял фильм. Мы задумали для начала фильма одинаковые сцены, и я не стал его снимать. Сейчас я работаю над другим сценарием, в следующем году уже представлю фильм. Я лентяй (смеется). Сейчас меня не интересует снимать такой фильм, которому бы все удивились. Это прошло. О чем сейчас снимать фильм? Снова о любви..? Кино – это не жена, а любовница в хорошем смысле слова. Это не обязательство. А что такое счастье? Это когда утром с удовольствием бежишь на работу, а вечером спешишь домой. А так не бывает. Я с удовольствием стал бы писателем или художником, но не уродился таким.
- Создание фильма являетсяделомне одного режиссера, это результат совместной работы со сценаристом, оператором, актерами и др. Обычно на съемочных площадках всегда напряженная атмосфера, и все успокаивается, когда режиссер начинает кричать на оператора и наоборот. У Вас тоже так?
- На съемочной площадке я всегда весел, всем все прощаю. Но не люблю общий процесс: надо ждать, пока будет солнце, или дождь, или холодно. Представьте, я все продумал, все уже в моей голове сложено, а реализовать не могу. Но когда я сержусь, то могу убить человека. Не убью, но попытаюсь (смеется): брошу в него чем-нибудь, и сразу пожалею об этом. А вот для работы с актерами метод один: если видишь, что актер талантливее тебя, то ты должен показать, что ты умнее его, а если он умнее тебя, то ты должен показать, что ты не уступаешь ему в таланте.
- У Вас были два кумира: Ваша мать и Параджанов. Почему Вы не сняли фильм о тех людях, которых Вы так любите?
- О своем детстве я пытался снять фильм, который должен был называться «17 новелл». Однако то, что я задумал, увидел у другого и не сделал. А вот о Параджанове недавно я получил предложение снять фильм, но отказался. Сейчас я помогаю Сержу Аветикяну в съемочных и организационных работах над фильмом «Параджанов: любитель красивого». Уже девять дней, как завершились съемки фильма. Через месяц во Франции начнутся монтажные работы.
- Какое у Вас мнение о современном кино, в частности, армянском кино?
- Сейчас время глупцов и лентяев. Все пытаются показать плохое, а интересующего меня хорошего очень мало. А с современным армянским кино у меня трудные отношения. В глазах всех артистов сцены Геноцида армян. На улице и во время гулянок у армян хороший юмор, а в кино все тяжело. Если даже и радостная сцена, то в глазах есть что-то другое. Например, грузины используют армянский юмор в своих фильмах, а мы? В кино отсутствует также самоирония.
- Чья похвала для Вас важна: зрителя или критиков?
- Сейчас важно слово зрителя, а раньше я много думал о критике, премиях.
- Любите ли Вы деньги? Любите тратить или делиться ими с кем-то?
- Когда я был молод, очень много тратил. Например, я мог получить 8 тысяч рублей, но принести домой 3,5, остальное я тратил. Надеюсь, жена не будет это читать (смеется). Одежду себе я никогда не покупал, жена покупала. Я трачу с огромным удовольствием. Для меня это хорошо, а для моей семьи – нет.
- По Вашему мнению, Вы родились в правильное время?
- Нет. Я должен был родиться сто лет назад, или через сто лет. Хотел бы жить рядом с Пушкиным, Тургеневым, Толстым, Достоевским. Возможно, тогда бы стал нормальным человеком (улыбается). Просто, мне очень везло.