Ֆրանսիայի նախագահի եւ ԱԳ նախարարի մոտեցումները տարբերվել են Հայոց ցեղասպանության քրեականացման հարցի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Լորան Ֆաբիուսն իր թուրք գործընկերոջը վստահեցրել է, որ հազիվ թե «հարություն տրվի» Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականցնող օրինագծին: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են թուրքական ԶԼՄ-ները` հղում կատարելով «Ռոյթերս» լրատվական գործակալությանը:
Թուրքիան Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները հասցրել է նվազագույն մակարդակի այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանը անցյալ դեկտեմբերի վերջին Ցեղասպանությունների` այդ թվում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ էր ընդունել, որը հաստատել էր նաեւ Ֆրանսիայի Սենատը: 2012 թ-ի հունվարին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդ օրինագիծը հակասահմանադրական էր ճանաչել:
Ֆրանսիայում մայիսին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո, երբ Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվեց Ֆրանսուա Օլանդը, Թուրքիան հայտարարեց, որ նոր էջ է բացում Ֆրանսիայի հետ հարաբերություններում: Կարճ ժամանակ հետո Թուրքիայի ղեկավարները հայտարարեցին, թե վերացնում են Ցեղասպանության օրինագծի կապակցությամբ Ֆրանսիայի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները, քանի որ հուսով են, որ Ֆրանսիայի նոր կառավարությունը «չի գնա նախկինի հետքերով»:
Փարիզ մենկենուց առաջ Դավութօղլուն թուրքական ԶԼՄ-ներին հայտարարել է, թե Թուրքիան վերացրել է Ֆրանսիայի նկատմամբ հայտարարված, այդ թվում նաեւ ռազմական ոլորտին վերաբերող բոլոր պատժամիջոցները:
Ինչպես երեւում է` Ցեղասպանությունների ժխտումը պատժելի դարձնելու հարցում Ֆրանսիայի նոր նախագահի եւ նոր կառավարության միջեւ հակասություններ կան, ինչպես դա եղել էր նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի ժամանակ:
Ֆրանսուա Օլանդը Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելուց հետո բազմիցս հայտարարել է, որ իր առաջին գործերից մեկը հանդիսանալու է Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունումը:

The approaches of French President and Foreign Minister differ on the issue of Armenian Genocide criminalization
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS: Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu during his working visit to Paris met French Foreign Minister Laurent Fabius. The latter assured Davutoglu that the bill of Armenian Genocide denial criminalization can hardly be resumed. According to Armenpress, this information was informed by the Turkish media referring the “Reuters” news agency.
Turkey decreased the level of Turkish-French relations to the lowest stage after the French Parliament admitted a bill regarding Genocides as well as Armenian Genocide denial criminalization at the end of December, which was confirmed by the French Senate .The French Constitutional Council recognized the bill as unconstitutional on January, 2012.
After the presidential election in Paris, when François Hollande was selected as a president, Turkey announced that it opens a new page of relations with France. Then the presidents of two countries announced, that they removed the sanctions regarding the genocide bill in the hope that the new government will not follow the steps of previous government.
Before his departure, Davutoglu informed the Turkish media, that Turkey removed all the military area sanctions, which were once announced toward France.
Anyhow, it is evident that there are some contradictions between the new president and new government of France , as it was before.
François Hollande, after being selected as a president, has announced for several times, that one of the first things to be done will be the adoption of Genocide denial criminalization`s bill.