Կարեն Ջանիբեկյանն իր տասներեքամյա լռության և Լիանա անվամբ թալիսմանի մասին. ՖՈՏՈՇԱՐՔ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յուրաքանչյուրս կյանքի ընթացքում մասնակից, ականատես կամ ուղղակի ունկնդիր ենք եղել պատմությունների, որոնք մեկ բառով բնութագրել ենք որպես նախասահմանվածություն կամ նախախնամություն: Այսպիսի բնութագրում են տալիս իրենց ծանոթությանը, հարաբերությունների զարգացմանն ու իրականությանը հայ ճանաչված եւ սիրված դերասան Կարեն Ջանիբեկյանն ու իր կինը` դրամատուրգ Լիանա Անթառանյանը: Իրենց ծանոթության, գործնական հարաբերություններից ամուսիններ դառնալու, ինչպես նաեւ ստեղծագործական գործունեության մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց նրանց հետ, ովքեր մեր հարցերին պատասխանեցին միասին` իրար լրացնելով, միմյանց շարունակելով, հիշելով եւ վերհիշելով:
-Տիկի'ն Անթառանյան, մի փոքր խոսենք ծանոթության, ինչպես նաեւ Ձեր երդման մասին: Դա՞ դարձավ Ձեր կյանքի համար շրջադարձային:
Այո', կենսագրությանս շրջադարձային էջի սկիզբը եղավ երդումս, որն ինձ համար անգին էր ու սրբազան: Երբ հայրս մահացավ, դիակի առջեւ երդվեցի, որ կհավերժացնեմ նրա հիշատակը: Իսկ դրա համար որոշեցի գրի առնել իր կյանքի պատմությունը, որը նաեւ արտացոլում էր Անթառանյան տաղանդավոր, բայց պարզ ու հասարակ ցեղի բնավորությունը: Մի գեղեցիկ օր էլ երդումս ինձ բերեց Հայաստան: Հանրաճանաչ արտիստ Կարեն Ջանիբեկյանին հորս անչափ նմանեցնելով` սկսեցի փնտրել նրան: Եվ ոչ մեկ այդ ժամանակ չէր պատկերացնում, որ մեր ճանապարհներն այսպիսով կխաչվեն, իսկ հետագայում` միահյուսվեն: Երբ առաջին անգամ եկա Սունդուկյանի անվան թատրոն, հանդիպեցի դերասան Կարեն Ջանգիրովին, սակայն նայեցի նրան եւ հասկացա, որ այնուամենայնիվ, հորս կերպարը Ջանիբեկյանը միայն կարող է մարմնավորել: Ջանգիրովը կատակեց եւ ասաց.«Ես թանկ դերասան եմ, ինձ վճարել չես կարող»: Եվ հեռացավ: Մի քանի օր անց միայն հանդիպեցի Կարեն Ջանիբեկյանին, ով բանից անտեղյակ եկել էր թատրոն` աշխատավարձ ստանալու: Ամեն ինչ սկսվեց հենց այդտեղից:
-Պարո'ն Ջանիբեկյան, կարող էիք պատկերացնել, որ այդ օրը Ձեր կյանքում շրջադարձային է լինելու:
Տարիներ շարունակ ես Գառնիում էի ապրում շանս հետ` բոլորից կտրված: Նեղացել էի բոլորից եւ ամեն ինչից: Այդ օրը եկա աշխատավարձ ստանալու, եւ ինձ ասացին, որ ինձ մի գեղեցիկ աղջիկ է հարցնումմ, ու եկավ Լիանա Անթառանյանը, ում չէի ճանաչում: Երբ ինձ տեսավ, միանգամից այլայլվեց, քրտնեց, հուզվեց, մոտեցավ ասաց` Պարոն Ջանիբեկյան, ես Ձեզ էի փնտրում: Խոսեց ծրագրի մասին, ես էլ, չիմանալով իր եւ Ջանգիրովի զրույցի մասին, նրան ասացի նույն խոսքերը. «Ես թանկ դերասան եմ»: Դուրս գալիս ասացի` լավ, հետո կխոսենք, ձեռքս դրեցի ուսին ու սեղմեցի: Դա դարձավ նշան, որ մենք դարձյալ հանդիպելու ենք: (շարունակում է Լիանա Անթառանյանը) Երբ տեսա Կարենին, իսկապես շոկ ապրեցի, քանի որ մերհանդիպումը ի վերուստ նշան էր: Ես հավատում էի, որ կյանքում հենց այնպես ոչինչ չի լինում: Իհարկե այդ ժամանակ խոսքը միայն գործնական հարաբերությունների մասին էր, քանի որ ես դեռ ամուսնացած էի, ունեի հրաշալի ընտանիք Մոսկվայում: Ինձ զգուշացրել էին, որ եթե ցանկանում եմ` Ջանիբեկյանը մարմնավորի հորս դերը, պետք է վերջինս անպայման ծանոթանա սցենարին, իսկ դրա մասին ես անգամ երազել չէի կարող: Բայց ստացվեց այնպես, որ Կարենը ինձ հրավիրեց իրենց տուն` սցենարին ծանոթանալու:
-Փաստորեն վերջապես Ձեր երազանքը իրականություն էր դառնում, ի՞նչ զգացողություն ունեիք, երբ գնում էիք պիեսը ներկայացնելու:
Լավ հիշում եմ…Երեկոյան ութն էր, իսկ ես գնում էի Ջանիբեկյանի հետ հանդիպման: Պատկերացրեք, ես լսել եմ, որ ինքը կանանց շատ է սիրում, եթե նա քայլում է կնոջ կողքով, ուրեմն այդ կինն իրենն է դառնում եւ այլն: Նման բաներ լսած լինելով եւ դողացնելով, վախը սրտումս գնում եմ` առանց իմանալու, թե ինչ է սպասվելու ինձ: Գնում, եմ, բացում եմ համակարգիչս եւ արագ-արագ սկսում եմ կարդալ, որ շուտ դուրս գամ: Սեղանին ընկույզներ կային, նա ինձ հյուրասիրում էր, իսկ ես վախից հրաժարվում էի: Այնուամենայնիվ, հանդիպումը շատ լավ անցավ, Կարենը հուզվեց, համաձայնեց մարմնավորել կերպարը, ինքն իրեն տեսավ այդտեղ: Եվ ես նախապես գրված վիպակը դարձրեցի պիես` ի դեպ դեռեւս պիես գրել չիմանալով: Դա էլ էր նախախնամության արդյունք:
-Պարո'ն Ջանիբեկյան, Դուք էլ էի՞ք հավատում նախախնամությանը:
Գառնիում ես շատ ծանր օրեր եմ ապրել: Քանի որ եղել եմ մենակ, միայն շունս է ինձ հետ եղել: Այդպես էր ստացվել իմ կյանքը: Մենակության մեջ էի, կին չկար, որ ինձ խնամեր, ճաշ եփեր, սիրեր, ջերմություն տար, սակայն, այդ ամենով հանդերձ, ամեն օր աղոթում էի, խնդրում, որ մենակ չլինեմ: Եվ տեսնում եք, հայտնվեց այս հրաշք աղջիկը, ով հետագայում դարձավ իմ կինը:
-Դուք վերադարձաք թատրոն տասներեք տարի լռությունից հետո, այդ տարիներին ընդամենը մի պիեսի էպիզոդում խաղացիք, մտավախություններ ունեի՞ք:
Այո', պիեսը բեմադրվեց եւ կոչվեց «Սարերում կյանք կա» կամ ուղղակի դարձավ իմ վերադարձը դեպի թատրոն: Ես գիտեի, որ գալու էր այդ պահը, որ նորից բեմ եմ բարձրանալու, խաղալու եմ հանդիսատեսի համար: Եվ ահա եկավ գեղեցկուհիս, ու ինձ նորից բերեց բեմ: Եթե նա չլիներ, չէինք բացի «Գուրգեն Ջանիբեկյան» հիմնադրամը, «Գուրջան» թատրոնը:
-Տիկի'ն Անթառանյան, ե՞րբ հասկացաք, որ գործնական հարաբերությունները վերաճել են անձնականի:
Ամուսինս մի օր եկավ Հայաստան եւ ինձ ասաց, որ չպետք է թատրոն մտնեմ, քանի որ այդտեղ միայն անբարոյականներ են աշխատում: Իմ առջեւ դրվեց ընտրություն ամուսնուս եւ թատրոնի միջեւ, եւ ես ընտրեցի երկրորդը: Ոչինչ մենք չէինք ծրագրել, ամեն ինչ հանկարծ ստացվեց, եւ մի օր տեսանք, որ արդեն միասին ենք ապրում: Որոշ ժամանակ անց հասկացա, որ նման մարդու կողքին լինելու համար բավական չէ իմ գեղեցկությունը կամ երիտասարդությունը, ես պետք է համապատասխանեմ իրեն: Եվ ես ընդունվեցի եւ շարունակում եմ սովորել Թատրոնի եւ կինոյի ինստիտուտի ռեժիսուրայի բաժնում:
-Թատրոնում Լիանա Անթառանյանը բեմադրում է, իսկ Կարեն Ջանիբեկյանը խաղում, իսկ կյանքում ինչպե՞ս են բաշխված դերերը:
Մենք միշտ նայում ենք մի ուղղությամբ, ամեն րոպե գործում, պլանավորում, ներկայացումներ: Կենցաղը մեզ չի սպանում, ինչպես նաեւ իրար հետ լեզու գտնելու խնդիր չունենք:
(շարունակում է Կարեն Ջանիբեկյանը) Այո, մենք նույն ուղղությամբ ենք նայում, իրար օգնում ենք, աշխատում ենք միասին լինել: Լիանան իմ մեջ է, իմ կեսն է: Երբ մենակ եմ, ինձ լիարժեք չեմ զգում: Նա իմ Լիանա անունը կրող թալիսմանն է: Աստված տա 14 տարի էլ ապրեմ, չափը դրել եմ: Աստծո հետ պայմանավորվել եմ, որ կապրեմ 89 տարի, 90-ը հոբելյանական է, չեմ ուզում (ծիծաղում է):
Մենք հավատացած ենք, որ երբ փակվում է մի դուռը, միաժամանակ բացվում են երկուսը: Լիանան ոչ թե մի դուռ, այլ մի ամբողջ աշխարհ բացեց իմ առաջ` լավ, գեղեցիկ, բարությամբ լի աշխարհ:
-«Գուրջան» թատրոնը նոր պիեսով կներկայանա` «Վանա կատու»: Ի՞նչ փուլում են աշխատանքները:
Մեկ տարի է` մտածում եմ ինքս իմ մեջ: Հիմա մեկ երրորդն արել եմ, տեսնում եմ արդեն, որ պիես կդառնա: Առաջին երկու պիեսները` «Սարերում կյանք կա» եւ «Անառակ դստեր վերադարձը» կենցաղային դրամաներ են, իսկ այս պիեսը այդպիսին չէ: Այստեղ ցուցադրված է, թե ինչ է մտածում մայր Հայաստանը, ինչ ցավեր ունի Վանա կատուն եւ այլն, եւ այլն:
-Պարո'ն Ջանիբեկյան, ո՞ր դերն եք ամենից շատ կարոտում: Եվ ո՞ր կերպարում կցանկանաք ներկայանալ:
Որեւէ խաղացած դեր չեմ կարոտում, դա անցած փուլ է: Իմ մանկությունն եմ կարոտում, դա էլ դեր է:
Կցանկանայի մարմնավորել շեքսպիրյան բոլոր դերերը: Դեռեւս կցանկանայի խաղալ Լիր արքա կամ Մեք Գրեգոր` «Իմ սիրտը լեռներում է» պիեսից:
Վերջում «Արմենպրես»-ը ամուսիններին կարճ հարցեր ուղղեց, որոնց պատասխանեցին առանձին-առանձին` փորձելով չկրկնել միմյանց:
-Սիրում եմ եւ՞:
Լիանա Անթառանյան- Հավատարիմ կմնամ:
Կարեն Ջանիբեկյան- Եվ սիրում եմ:
-Կարոտում եմ :
Լիանա Անթառանյան- Դեբեդը, հորս տունը:
Կարեն Ջանիբեկյան- Հորս եմ կարոտում:
-Հիշում եմ ե՞ւ…
Լիանա Անթառանյան- Հորս եմ հիշում եւ ցավ եմ ապրում, որ այսպես ստացվեց:
Կարեն Ջանիբեկյան- Շատ բան եմ հիշում եւ ուզում եմ, որ ամեն ինչ լավ լինի:
-Կփոխեի...
Լիանա Անթառանյան- Մեր հոգեբանությունը:
Կարեն Ջանիբեկյանը- Չէի ցանկանա, որ սուտը լիներ: Կուզեի, որ փոխվեր այն մթնոլորտը, որը տիրում է:
-Ափսոսում եմ:
Լիանա Անթառանյան- Ենթարկվելով ծնողներիս կամքին` ընտրել եմ այլ` ջութակահարի մասնագիտություն: Ափսոսում եմ, որ տարիներս գնացին, ու ուշ եմ անում այն, ինչի համար ստեղծված եմ:

Арменпресс побеседовал с актером Кареном Джанибекяном и его женой, драматургом Лианой Антаранян
Каждый из нас в своей жизни бывает участником или свидетелем таких историй, которые одним словом мы называем роком, судьбой или предопределением. Так называют свое знакомство и развитие своих отношений известный и любимый армянский актер Карен Джанибекян и его жена – драматург Лиана Антаранян.
О своем знакомстве, совместном творчестве и семье они рассказали корр. Арменпресс, дополняя и продолжая друг друга.
- Г-жа Антаранян, как вы познакомились? Стало ли это поворотным моментом жизни?
- Да. Началом поворота в моей биографии стала моя клятва, которая была для меня бесценной и священной. Когда скончался мой отец, я поклялась перед его гробом, что буду хранить его память в вечности. Поэтому я решила написать историю его жизни, которая также представляла талантливый, но скромный и обычный характер семейства Антаранян.
В один прекрасный день моя клятва привела меня в Армению. Поняв невероятную схожесть известного актера Карена Джанибекяна с моим отцом, я стала искать его. И никто тогда представить не мог, что наши пути пересекутся, а в дальнейшем и переплетутся.
Когда я в первый раз пришла в театр имени Г. Сундукяна, встретилась с Кареном Джангировым, однако посмотрев на него, поняла, что образ моего отца может воплотить только Джанибекян. Джангиров пошутил и сказал: «Я дорогой артист, мне заплатить ты не сможешь». Я ушла. Только через несколько дней я встретилась с Кареном Джанибекяном, который ничего не ведая, пришел в театр, чтобы получить зарплату. Все началось оттуда.
- Г-ин Джанибекян, могли бы Вы представить, что тот день станет поворотным в Вашей жизни?
- Много лет я жил в Гарни вместе со своей собакой, отдельно от всего мира. Я обиделся на всех и на все. В тот день я пришел получать зарплату, и мне сказали, что меня спрашивает одна красивая девушка. Пришла Лиана Антарянян, которую я не знал.
Когда она увидела меня, сразу изменилась, подошла и сказала: «Господин Джанибекян, я Вас искала». Рассказала о своем проекте, а я, не зная о ее беседе с Джангировым, сказал: «Я дорогой артист». Когда выходил, я сказал: «Ладно, потом поговорим». Я положил руку на ее плечо. Это стало знаком того, что мы снова встретимся.
Продолжает Лиана Антаранян: Когда я увидела Карена, действительно пережила шок, так как наша встреча была знаком свыше. Я верила, что в жизни ничего просто так не бывает. Конечно, тогда речь была только о деловых отношениях, так как я была тогда уже замужем, у меня была в Москве прекрасная семья.
Меня предупредили, что если я хочу, чтобы Джанибекян сыграл роль моего отца, то он обязательно должен ознакомиться со сценарием, а об этом я даже мечтать не могла. Но получилось так, что Карен пригласил меня к себе домой, чтобы ознакомиться со сценарием.
- Фактически, наконец, Ваша мечта претворялась в жизнь. Какие у Вас были чувства, когда Вы шли показывать пьесу?
- Прекрасно помню… Было восемь вечера, и я шла на встречу с Джанибекяном. Представьте, я слышала, что он очень любит женщин, если он идет рядом с женщиной, то эта женщина будет принадлежать ему, ну и так далее. Наслышанная подобных историй, с трепетом и страхом иду, не зная, что меня ожидает.
Иду, включаю свой компьютер и быстро начинаю читать, чтобы быстрее выйти. На столе были орехи, он угощал меня, а я отказывалась из страха. Тем не менее, встреча прошла очень удачно. Карен согласился сыграть роль, увидел себя в этом образе. И я переделала в пьесу свою повесть, до этого не зная, как пишутся пьесы. Это тоже было судьбой.
- Г-н Джанибекян, Вы тоже поверили в рок и предопределение?
- В Гарни я провел очень тяжелые дни, так как я был один, только собака была со мной. Так сложилась моя жизнь. Я был в одиночестве, не было женщины, чтобы ухаживала за мной, готовила ужин, любила, давала тепло, однако со всем этим я молился каждый день, просил не оставаться одному. И видите, появилась эта чудо-девушка, которая стала моей женой.
- Вы вернулись в театр после тринадцати лет молчания. В эти годы Вы сыграли в эпизоде всего лишь одной пьесы. Был ли страх?
- Да. Пьеса была поставлена и называлась «В горах есть жизнь». Это стало моим возвращением в театр. Я знал, что должен был настать момент, когда я снова выйду на сцену, сыграю для зрителя. И вот пришла моя красавица и вернула меня на сцену. Если бы не она, мы бы не открыли фонд «Гурген Джанибекян», театр «Гурджан».
- Г-жа Антаранян, когда Вы поняли, что деловые отношения перешли в личные?
- Мой муж однажды приехал в Армению и сказал мне, что я не должна входить в театр, так как там работают только безнравственные люди. Передо мной был поставлен выбор между мужем и театром, и я выбрала второе. Мы ничего не планировали, все получилось спонтанно. В один прекрасны день мы увидели, что уже живем вместе. Некоторое время спустя я поняла, для того, чтобы быть рядом с подобным человеком, только моя красота и молодость недостаточны. Я должна соответствовать ему. И я поступила и продолжаю учиться в отделе режиссуры Института театра и кино.
- В театре Лиана Антаранян ставит пьесы, а Карен Джанибекян играет. А как распределены роли в жизни?
- Мы всегда смотрим в одном направлении, каждую минуту действуем, планируем постановки. Быт не убивает нас. А также у нас нет проблем в понимании друг друга.
Продолжает Карен Джанибекян: Да, мы смотрим в одном направлении, помогаем друг другу, стараемся бывать вместе. Лиана во мне, она моя вторая половина. Когда я остаюсь один, чувствую себя неполноценным. Она мой талисман по имени Лиана.
Дай Бог мне прожить еще 14 лет. Я поставил границу. Договорился с Богом, что проживу 89 лет. 90-ый год юбилейный, не хочу (смеется).
Мы верим, что когда закрывается одна дверь, сразу же открывается две другие. Лиана открыла мне не одну дверь, а целый мир. Хороший, красивый, полный добра мир …
- Г-ин Джанибекян, по какой роли Вы больше всего скучаете? В каком образе Вы хотели предстать перед зрителем?
- Я не скучаю ни по одной сыгранной роли, это пройденный этап. Скучаю по своему детству, это тоже роль.
Я бы хотел сыграть все шекспировские образы. Хотел бы сыграть короля Лира или Мак-Грегора из пьесы «Мое сердце в горах».
В конце корр. Арменпресс задала короткие вопросы супругам, на которые они дали ответы отдельно, пытаясь не повторять друг друга.
- Люблю и ..?
Лиана Антаранян: Останусь верной.
Карен Джанибекян: И люблю.
- Скучаю по…
Лиана Антаранян: Дебеду, дому моего отца.
Карен Джанибекян: Моему отцу.
- Помню и ..?
Лиана Антаранян: Помню моего отца и переживаю боль, что так получилось.
Карен Джанибекян: Много чего помню и хочу, чтобы все было хорошо.
- Я бы изменила(а) …
Лиана Антаранян: Нашу психологию.
Карен Джанибекян: Я бы не хотел, чтобы существовала ложь. Хочу, чтобы изменилась та атмосфера, которая есть.
- Сожалею о…
Лиана Антаранян: Подчинившись воле родителей, я выбрала профессию скрипача. Сожалею о том, что годы прошли, и я поздно начала делать то, для чего создана.