Ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարություն կմշակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարություն է մշակելու: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ազգային անվտանգության քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Ահաբեկչությունը մեծագույն սպառնալիք է ամբողջ աշխարհի համար. Հայաստանը եւս բացառություն չէ: Մեր երկրում ունենք վտանգավոր օբյեկտներ` Ատոմակայան, ռազմավարական նշանակության պետական կարեւոր կառույցներ, հետեւապես պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի»,- ասաց Բաղդասարյանը:
Միջազգային կառույցները Հայաստանին առաջարկել են ունենալ ահաբեկչության եւ կիբերահաբեկչության դեմ պայքարի ռազմավարություն:
ԱԱԽ քարտուղարի խոսքով` այն ենթադրելու է առկա բոլոր վտանգների վերլուծություն, ահաբեկչական հնարավոր գործողությունների ժամանակ անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացում եւ հակազդման գործիքների կիրառում:
ՀՀ կառավարությունն առաջիկա երեք ամիսների ընթացքում կմշակի գործողությունների ծրագիր, ժամանակացույց, կնախատեսվեն ֆինանսական միջոցներ:

Будет разработана «Национальная стратегия по борьбе против терроризма»
Будет разработана «Национальная стратегия по борьбе против терроризма». Как сообщает Арменпресс, 2 марта в ходе встречи с журналистами об этом заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян.
«Терроризм – величайшая угроза для всего мира, и Армения не является исключением. В нашей стране есть опасные объекты – атомная электростанция, имеющие стратегическое значение важные государственные структуры, следовательно, необходимо быть готовыми к любому сценарию», - отметил Багдасарян.
Международные структуры предложили Армении разработать стратегию по борьбе против терроризма и кибертерроризма.
По словам секретаря СНБ, стратегия подразумевает анализ всех опасностей, реализацию необходимых профилактических мероприятий при возможных террористических актах и использование механизмов противостояния.
Правительство Армении в течение предстоящих трех месяцев разработает программу действий, сроки, будут предоставлены финансовые средства.