Ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարություն կմշակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարություն է մշակելու: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ազգային անվտանգության քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Ահաբեկչությունը մեծագույն սպառնալիք է ամբողջ աշխարհի համար. Հայաստանը եւս բացառություն չէ: Մեր երկրում ունենք վտանգավոր օբյեկտներ` Ատոմակայան, ռազմավարական նշանակության պետական կարեւոր կառույցներ, հետեւապես պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի»,- ասաց Բաղդասարյանը:
Միջազգային կառույցները Հայաստանին առաջարկել են ունենալ ահաբեկչության եւ կիբերահաբեկչության դեմ պայքարի ռազմավարություն:
ԱԱԽ քարտուղարի խոսքով` այն ենթադրելու է առկա բոլոր վտանգների վերլուծություն, ահաբեկչական հնարավոր գործողությունների ժամանակ անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացում եւ հակազդման գործիքների կիրառում:
ՀՀ կառավարությունն առաջիկա երեք ամիսների ընթացքում կմշակի գործողությունների ծրագիր, ժամանակացույց, կնախատեսվեն ֆինանսական միջոցներ:

Armenia to draft national strategy for fighting against terrorism
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. The Republic of Armenia will work out national strategy for fighting against terrorism, Secretary of the National Security Council of Armenia Arthur Baghdasaryan told a news conference Friday.
"Terrorism is a great threat for the whole world: Armenia is not an exclusion. We have dangerous institutions in our country – the nuclear plant, other state institutions of strategic significance, thus we must be ready for any scenario," Baghdasaryan said.
The international establishments offered Armenia to have a strategy on fighting against terrorism and cyber-terrorism. The Secretary of the NSC said it supposes analyses of all the existing threats, implementation of necessary preventive events during the possible terrorism acts and applying of confrontation tools.
During the coming three months the Armenian government will draft a new program of actions, a timeframe and allocate financial means.