Ֆրանսահայերը հարգանքի տուրք կմատուցեն սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սումգայիթյան ջարդերի 24-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Ֆրանսիայում փետրվարի 26-27-ինհիշատակի միջոցառումներկկազմակերպվեն: Դրանք նախաձեռնել ենՖրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը և Փարիզում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցչությունը:Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Nouvelle d'Armenie»-ն, փետրվարի 26-ի առավոտյան Փարիզի Հայ Առաքելական Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում կմատուցվի սուրբ պատարագ, որից հետո ֆրանսահայերը ծաղկեպսակ և ծաղիկներ կդնեն Կոմիտասի արձանին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով սումգայիթյան զոհերի հիշատակին:
Փետրվարի 27-ի երեկոյան Փարիզի քաղաքապետարանի մոտ կանցկացվի սումգայիթյան ջարդերը դատապարտող ակցիա:
1988 թ. փետրվարի 27-ին Բաքվից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հայ բնակչության բնաջնջում սկսվեց, որն ուղեկցվում էր հայերի ունեցվածքի թալանով և ոչնչացմամբ: ԽՍՀՄ ղեկավարության լռության պայմաններում երեք օրվա կոտորածների ընթացքում արձանագրվեցին տասնյակ վիրավորներ և 53 սպանված, ընդ որում` սպանվածների մի մասը տանջամահ էր արվել, իսկ դիակներն այրել էին:Փետրվարի 29-ին Սումգայիթ մտավ խորհրդային բանակը, որը, սակայն, գրեթե ոչինչ չարեց պաշտպանելու հայ բնակչությանը:
Սումգայիթի հայության կոտորածն առաջին էթնիկ բռնություններ էր ԽՍՀՄ-ի նոր պատմության մեջ և մեծ դեր ունեցավ ինչպես ընդհանուր ԽՍՀՄ փլուզման մեջ, այդպես էլ Ղարաբաղյան պատերազմի բռնկման։Կոտորածները ոչ այլ ինչ էին, քան պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության խաղաղ ցույցերի, որոնց պահանջն էր իրականացնել ինքնորոշման իրենց սահմանադրական իրավունքը:
1988թ. հուլիսի 7-ին Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից ընդունվել է Սումգայիթի կոտորածը դատապարտող բանաձև, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի` Հայաստանի մաս հանդիսանալու պատմական իրողությունը (մարզի բնակչության 80 տոկոսը կազմում են հայերը), 1923 թ.-ին այս մարզը կամայական որոշմամբ Ադրբեջանին միացնելու հանգամանքը, ինչպես նաև 1988 թ. փետրվարին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում հայերի կոտորածը, նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանում վատթարացող քաղաքական իրավիճակի պատճառով տեղի ունեցան հայերի զանգվածային սպանություններ Սումգայիթում և բռնություններ Բաքվում, ինչի հետևանքով հայերի համար վտանգավոր է ապրել Ադրբեջանում, ԵԽ-ն դատապարտում է Ադրբեջանում հայ ցուցարարների հանդեպ բռնություններն ու ճնշումները»:

Армяне Франции проведут мероприятия в память жертв Сумгаитского погрома
По случаю 24-летия Сумгаитских погромов во Франции 26-27 февраля будут организованы мероприятия. Инициаторами мероприятий являются Совет по координации армянских организаций Франции и представительство Нагорно-Карабахской Республики в Париже.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Nouvelle d'Armenie, утром 26 февраля в Париже в армянской церкви Св. Иоанн Креститель состоится литургия, после чего армяне Франции возложат венки и цветы к памятнику Комитаса, воздавая дань памяти невинных жертв Сумгаитского погрома.
Вечером 27 февраля около мэрии Парижа будет проведена акция по осуждению Сумгаитского погрома.
Сумгаитский погром— беспорядки на этнической почве в городе Сумгаит Азербайджанской ССР 27— 29 февраля 1988г., сопровождавшиеся массовым насилием в отношении армянского населения, грабежами, убийствами, поджогами и уничтожением имущества.
По выражению британского журналиста Тома де Ваала, выпустившего в 2005 году художественно-документальную книгу «Чёрный сад» об истории карабахского конфликта, эти события стали «первой в современной советской истории вспышкой массового насилия».
По официальным данным Генпрокуратуры СССР, в ходе беспорядков погибло 26 граждан армянской и 6 граждан азербайджанской национальности, более ста человек было ранено. В ходе операции по наведению порядка телесные повреждения различной степени тяжести получили 276 военнослужащих.
29 февраля 1988 года на заседании Политбюро ЦК КПСС в Москве было официально признано, что массовые погромы и убийства в Сумгаите осуществлялись по национальному признаку. Однако, как указывается в материалах Правозащитного центра «Мемориал», отсутствие своевременного расследования обстоятельств погромов, установления и наказания виновных привело к дальнейшей эскалации карабахского конфликта.
Принятая 7 июля 1988г. Резолюция Европейского парламента гласит:
«Принимая во внимание тот факт, что Нагорный Карабах исторически являлся частью Армении, что более 80% его населения - армяне, что этот район аннексирован Азербайджаном в 1923г. , что в феврале 1988-го армяне пострадали от зверств, учиненных в азербайджанском городе Сумгаит,
принимая во внимание тот факт, что ухудшение политической ситуации, приведшей к массовым убийствам армян в Сумгаите и убийствам в Баку, опасно для армян, проживающих в Азербайджане,
осуждает зверство и насилие, осуществленные по отношению к армянам, выражавшим свое несогласие в Азербайджане».