Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսորի համոզմամբ ԼՂՀ Անկախության հռչակագիրը չի հակասում միջազգային իրավունքի դրույթներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր ԼՂՀ Ազգային Ժողովում մեկնարկած «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության 20-ամյակը. իրողություններ եւ հեռանկարներ» թեմայով գիտաժողովի պլենար նիստերից «ԼՂՀ անկախության իրավական հիմքերը» թեմայի քննարկման ընթացքում Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Օտտո Լյուխտերհանդտը, հանդես գալով «ԼՂՀ անկախության համեմատական-իրավական վերլուծություն» թեմայով զեկույցով, հայտարարեց, որ 1992 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ընդունած ԼՂՀ Անկախության հռչակագիրը չի հակասում միջազգային իրավունքի դրույթներին: Գերմանացի գիտնականը, վերլուծելով Կոսովոյի անկախության միջազգային ճանաչման փորձը եւ զուգահեռներ տանելով ԼՂՀ Անկախության գործընթացի հետ, եզրահանգեց, որ Արցախի դեպքում էլ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը չի հակասում, երբեմն էլ գերակա է տարածքային ամբոջականության սկզբունքի նկատմամբ:
«Ես խորհուրդ եմ տալիս ԼՂՀ իշխանություններին ակտիվորեն եւ նախաձեռնողական կերպով քարոզչական աշխատանք տանել ԼՂՀ Անկախության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ»,-ասաց Լյուխտերհանդտը:

По убеждению немецкого профессора, Декларация о независимости НКР не противоречит положениям международного права
В рамках международной научной конференции «20-летие независимости НКР: реалии и перспективы», посвященной 20-летию провозглашения Нагорно-Карабахской Республики, после пленарного заседания в ходе работы секции «Правовые основы независимости Нагорно-Карабахской Республики» выступил профессор Гамбургского университета Отто Люхтерхандт с докладом «Сравнительно-правовой анализ независимости Нагорно-Карабахской Республики».
Немецкий ученый отметил, что принятая 2 сентября 1992 года Декларация о независимости НКР не противоречит положениям международного права. Анализируя опыт международного признания независимости Косово и проведя параллели между процессом независимости НКР, он пришел к выводу, что в случае с Карабахом право наций на самоопределение не противоречит, а иногда и приоритетно по отношению к принципу территориальной целостности.
«Я советую властян НКР активно и инициативно провести пропагандистскую работу по международному признанию независимости НКР», - отметил Люхтерхандт.