Նալբանդյանը հիշեցնում է Իսրայելին Չարնիի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հոլոքոստ» տերմինը որևէ մեկը չի օգտագործում Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրելու համար. այն բնութագրում է «գենոցիդ»-ը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 8-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` անդրադառնալով Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Ավիգդոր Լիբերմանի վերջերս արած հայտարարությանը, թե Հոլոքոստը որևէ այլ պատմական իրադարձության հետ չի զուգահեռվում:
««Գենոցիդ» տերմինն օգտագործվում է տասնյակ երկրներում և բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններում, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշեց ԱԳ նախարարը:
Նալբանդյանի ներկայացմամբ` Ռաֆաել Լեմկինը, երբ առաջին անգամ առաջարկեց օգտագործել «գենոցիդ» տերմինը, հենց հիմնվում էր Հայոց Մեծ եղեռնի օրինակի վրա: Հետագայում այդ տերմինն օգտագործվեց նաև տարբեր միջազգային կառույցների կողմից տարբեր միջազգային փաստաթղթերում:
ԱԳ նախարարը նաև հիշեցրեց, որ Երուսաղեմի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն Իսրայել Չարնին ասել է, թե հերիք է բառախաղերով զբաղվել և կոչ է արել Իսրայելին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Կարծում եմ` ակնհայտ է, որ այսպիսի հայտարարությունը Չարնին ինչ-որ քաղաքական հաշվարկներով չի արել: Ակնհայտ է բոլորին, այդ թվում` Իսրայելում, որ Չարնին լավ գիտի, թե ինչ է նշանակում Հոլոքոստը և Գենոցիդը»,- ասաց Նալբանդյանը

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS: Nobody uses "Holocaust" term to define the Armenian genocide: the latter is defined by the wording of "genocide", Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandyan said February 8 at the National Assembly, referring to the latest statement of the Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman, that Holocaust cannot be compared with any other historical event, Armenpress reports.
"Genocide wording is used in a dozen of countries and in numerous international organizations which have recognized the Armenian Genocide," said the Foreign Minister of Armenia.
According to Mr. Nalbandyan, when Raphael Lemkin first used the genocide term, it was based on the very example of Mets Yeghern of Armenians. Afterward that term was also used by different international structures in different international documents.
The Foreign Minister also reminded that Professor Israel Charny, who is the Executive Director of the Institute on the Holocaust and Genocide in Jerusalem, said that it is enough to occupy oneself with playing with words and called on Israel to recognize the Armenian Genocide. "I think it is apparent that Charny has not voiced this statement taking into account political profits. It is evident to everyone, including those in Israel, that Charny perfectly knows the meaning of Holocaust and Genocide," said Mr. Nalbandyan.