Թամամյանի գործի դատաքննությունն ավարտվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ Հ. Թամամյանի, ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնի պետի օպերատիվ աշխատանքների գծով նախկին տեղակալ Ա. Պողոսյանի եւ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարեւոր գործերի քննության վարչության ՀԿԳ նախկին ավագ քննիչ Վ. Խանզադյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համաձայն` 2009թ. նոյեմբերի 5-ին Գավառում Հակոբ եւ Հովսեփ Հովհաննիսյանների, ինչպես նաեւ Ս. Զարգարաղոյանի նկատմամբ սպանության փորձն իրականացրած Արամ եւ Արթուր Մարտիրոսյան եղբայրների կողմից հիշյալ առանձնապես ծանր հանցագործությունը կատարելու համար քրեական պատասխանատվությունից զերծ պահելու դիտավորությամբ Հ. Թամամյանը, տեղեկացված լինելով, թե ովքեր են կատարել հանցագործությունը, ինչպես նաեւ իմանալով, թե որտեղ են թաքցված հանցագործության գործիք հանդիսացող զենքերը, ձեռնպահ է մնացել տեղեկությունները ստուգելու եւ հանցագործության գործիք հանդիսացող զենքերը հայտնաբերելու ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքները կազմակերպելուց: ՀՀ ոստիկանությունում գաղտնիության ռեժիմն ապահովելու վերաբերյալ հրահանգի 172-րդ կետի պահանջի խախտմամբ՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Հ. Թամամյանը ոչնչացրել է չբացահայտված հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում վերահսկման դրված եւ 2009թ. նոյեմբերի 5-ին Գավառում Հակոբ եւ Հովսեփ Հովհաննիսյանների, ինչպես նաեւ Ս. Զարգարաղոյանի նկատմամբ սպանության փորձն իրականացրած Արամ եւ Արթուր Մարտիրոսյան եղբայրների առնչությունը հաստատող տեղեկություններ պարունակող հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսման ամփոփագիրը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել է նաեւ, որ Հ. Թամամյանը կազմակերպել ու փաստացի ղեկավարել է 2010թ. մայիսի 12-ին Երեւան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում Ա. Ահարոնյանին եւ Պ. Գրիգորյանին հրազենային ծանր մարմնական վնասվածքներ պատճառելու եւ Խ. Մկրտչյանին սպանելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի եւ քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության աշխատակիցների օպերատիվ-հետախուզական գործողությունները:
Մասնավորապես` Վ. Բաղդասարյանին քրեական պատասխանատվությունից զերծ պահելու եւ վերջինիս մեղավորությունը հիմնավորող ապացույցները նախաքննական մարմնին խեղաթյուրված ներկայացնելու նպատակով Հ. Թամամյանն իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ. այն է` թաքցրել է իրեն հայտնի դարձած վերոհիշյալ հանցագործության կատարմանը Վ. Բաղդասարյանի մասնակցությունը եւ միջոցներ չի ձեռնարկել Խ. Մկրտչյանի սպանության դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախաքննությաբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Հ. Թամամյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով, Վ. Խանզադյանին եւ Ա. Պողոսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական գործն ուղարկվել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար:
Հիշեցնենք, որ Խաչիկ Մկրտչյանի սպանության մասով քրեական գործը՝ 2 մեղադրյալի վերաբերյալ դատարան է ուղարկվել 2011 թվականի մարտին: Ըստ այդմ՝ Վռամ Բաղդասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 10-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասերով, իսկ Դավիթ Սանդալջյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի137-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի 2011թ. նոյեմբերի 11-ի դատավճռով հիմնավորված է համարել Վ.Բաղդասարյանին առաջադրված մեղադրանքն ու դատապարտել երկարատեւ ազատազրկման, իսկ Դ.Սանդալջյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀքրեական օրենսգրքի137-րդ հոդվածի առաջին մասով:
Ինչ վերաբերում է Հակոբ, Հովսեփ Հովհաննիսյանների ու Սպարտակ Զարգարաղոյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դրվագին, ապա այս մասով նույնպես քրեական գործը դատարան է ուղարկվել 2011 թվականին: Արթուր Մարտիրոսյանին և Հրաչյա Պետրոսյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերով ու 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Արամ Մարտիրոսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատաքննությունն ավարտվել է եւ սկսվել դատական վիճաբանությունների փուլը:

Preliminary investigation of the criminal case against Tamamyan completed
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS: The preliminary investigation of the criminal case initiated against the former Head of the RA Police General Department of Criminal Intelligence Service H. Tamamyan, the former Deputy Head of the Arabkir Division of Yerevan Police A. Poghosyan and the former Senior Investigator of the Department on Specially Important Cases of the General Investigation Department of the Police V. Khanzadyan on abuse of official duties was completed by the Special Investigation Service. The prosecutor who supervised the preliminary investigation of the criminal case confirmed the bill of indictment, press service of the General Prosecutor's Office reported.
According to the evidence obtained during the pretrial examination, H. Tamamyan kept from criminal liability Aram and Arthur Martirosyans who attempted to murder Hakob and Hovsep Hovhannisyans and S. Zargaradoghyan on November 5, 2009 in Gavar. Knowing who had committed the murder and where the instruments of crime were kept H. Tamamyan failed to check the information and to reveal the instruments of crime. H. Tamamyan broke the requirements of the Point 172 of the Police Order on Maintaining Confidentiality and destroyed the summary of the telephone conversation conducted during the preliminary investigation of the criminal case which included information confirming that Aram and Arthur Martirosyans had been related to the murder of Hakob and Hovsep Hovhannisyans and S. Zargaradoghyan committed on November 5, 2009 in Gavar.
Besides, H. Tamamyan organized and led the operative and intelligence operations carried out by the employees of the General Criminal Intelligence Department and Arabkir Police to reveal the murder of Kh. Mkrtchyan and cause of severe bodily injuries to A. Aharonyan and P. Grigoryan during the skirmish on May 12, 2010 in Komitas Avenue.
In particular, in order to keep V. Baghdasaryan from criminal liability and to present distorted evidence to the preliminary investigation body H. Tamamyan used his official position against the interests of the service that is he hid V. Baghdasaryan's participation in the commitment of the mentioned crime and did not take measures to reveal the real circumstances of Kh. Mkrtchyan's murder.
According to the evidence obtained during the preliminary investigation H. Tamamyan was charged according to the RA Criminal Code Article 308, parts 1 and 2, V. Khanzadyan and A. Poghosyan according to the Article 308, part 2. The criminal case was sent to the Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts.
The criminal case against two persons on Kh. Mkrtchyan's murder was sent to the Court in March, 2011. Vram Baghdasaryan was charged according to the RA Criminal Code Articles 104, part 2, points 6 and 10, 235, part 1 and 258, part 4 and David Sandaljyan according to the Article 38-258, part 4. On November 11, 2011 the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts sentenced them to imprisonment.
The part of the criminal case on the murder committed against Hakob and Hovsep Hovhannisyans and Spartak Zargaradoghyan was also sent to the Court in 2011. Arthur Martirosyan and Hrachya Petrosyan were charged according to the Articles 34-104, part 2, points 1 and 7 and 235, part 2. Aram Martirosyan was charged according to the Articles 34-104, part 2, points 1 and 7, 235, part 2 and 38-235, part 1. The trial is finished in the Court of First Instance of Gegharkunik Region and the phase of the court dispute began.