Թումանյանի թբիլիսյան տան խնդիրը հանգուցալուծվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարանը կվերածվի Թումանյանի անվան մշակութային կենտրոնի: Հայաստանցի գործարարը պատրաստակամություն է հայտնել գնել բնակարանը: Գաղափարը հավանության է արժանացել այսօրՀայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ հրավիրված հանդիպմանը, որին մասնակցել են ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը եւ հայ մեծ բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի թոռնուհի Իռմա Սաֆրաստբեկյանը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Լեւոն Անանյանը, կա պատրաստակամություն հարցի դրական լուծման վերաբերյալ: «Քննարկվեցին մի քանի տարբերակներ եւ հանգեցինք Թումանյանի թոռնուհու առաջարկած տարբերակին, որի համաձայն` ամբողջ տարածքը կգնի հայ գործարարներից մեկը»,- ասաց նա: Տարածքը կվերանորոգվի, կնվիրի Թբիլիսիի հայ համայնքին: Խոսքն ինչպես տան մի հատվածի սեփականատեր Արչիլ Լեժավային պատկանող 120 քմ տարածքի, այնպես էլ` Թումանյանի ծոռնուհի Ալյոնա Կոլեսնիկովային պատկանող 100 քմ տարածքի մասին է:
Հարցի վերջնական լուծումն ակնկալվում է օրերս:
Հարակից նորություններ
Հայ մտավորականների պատվիրակությունը մեկնում է Թբիլիսի` պարզելու Թումանյանի տան հետ կապված իրարամերժ հարցերը
Թումանյանի թբիլիսյան տան սեփականատիրոջ հետ հայկական պատվիրակությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել

Решился вопрос тбилисского дома Ованнеса Туманяна
Тбилисский дом великого армянского писателя Ованнеса Туманяна станет Культурным центром имени Туманяна. Армянский предприниматель выразил готовность выкушить этот дом. Это идея сегодня была одобрена в ходе встречи у премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна, в котором приняли участие министр культуры РА Асмик Погосян, председатель Союза писателей Армении Левон Ананян и Ирма Сафрастбекян – внучка Туманяна.
Как в ходе беседы с Арменпресс отметил Левон Ананян, наличествует готовность к положительному решению вопроса. «Мы обсудили несколько вариантов, и приняли предложенный внучкой Тиманяна вариант, согласно которому всю территорию купит один из армянских предпринимателей», - отметил он.
Территория будет отремонтирована и подарена армянской общине Тбилиси. Речь идет как о принадлежащей Арчилю Лежаве части дома (120 кв.м.), так и принадлежащей правнучке Туманяна - Алене Колесниковой, части (100 кв.м.).