Բանկային քարտերի կեղծ կրկնօրինակներ պատրաստողը դատապարտվել է ութ տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատարանն ապացուցված է համարել Միքայել Թումասյանին գողություն կատարելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու, կեղծ վճարային փաստաթղթեր պատրաստելու, փաստաթղթեր կեղծելու համար առաջադրված մեղադրանքները եւ դատապարտել ազատազրկման:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, ըստ այդմ՝ դատարանը հիմնավորված է համարել դատախազի ներկայացրած ապացույցներն առ այն, որ Թումասյանը 2008 թվականի սեպտեմբերի սկզբներին, գտնվելով Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում, համացանցային շփումների ընթացքում ծանոթացել է քննությամբ դեռևս չպարզված' «Loader» կեղծանուն օգտագործող անձնավորության հետ, որը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրել ԱՄՆ «Citibank»-ի կողմից թողարկված բանկային քարտերի մագնիսական ժապավենների վրա գրառված տեղեկությունները' բանկային քարտերի կեղծ կրկնօրինակներ պատրաստելու և «Citibank» -ի' ԱՄՆ-ում գործող բանկոմատներից գումարներ հափշտակելու համար:
Հանցավոր մտահղացումն իրագործելու նպատակով ձևավորվել է կայուն կազմակերպված խումբ, որի անդամները տևական ժամանակ' 2008 թվականի սեպտեմբերից մինչև նոյեմբեր ամիսը գործել են տարբեր պետությունների' Ռուսաստանի Դաշնության, Մեքսիկայի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների տարածքներում, կապ պաշտպանել համացանցի միջոցով և «Citibank»-ի ու «7-11» ցանցի խանութների բանկոմատներից Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների տարածքում նշված ժամանակահատվածում կանխիկ գումարի տեսքով գողացել են առնվազն 134.178.839 ՀՀ դրամին համարժեք 436.500 ԱՄՆ դոլար առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Այնուհետեւ Թումասյանը որոշել է ինքնուրույն զբաղվել բանկային քարտերի կեղծ կրկնօրինակների պատրաստմամբ, որի համար ձեռք է բերել անհրաժեշտ սարքավորումներ եւ նյութեր, քննությամբ դեռեւս չպարզված ու 2009թ. հունվարի 19-ին համացանցում մեկ այլ կեղծանուն կրող անձնավորությանը ICQ հաղորդագրությամբ պատվիրել է պատրաստել «Վիզա» եւ «Մաստեր քարդ» վճարային համակարգերի պլաստիկ քարտերի համար նախատեսված կեղծ հոլոգրաֆիկ լոգո-պիտակներ, ինչպես նաեւ քարտերի դարձերեսին փակցվող, ստորագրության համար նախատեսված կեղծ շերտեր եւ պատրաստել է թվով 32 բանկային քարտերի կեղծ կրկնօրինակներ:
Բացի այդ, Թումասյանն այլ անձի անվամբ ձեռք է բերել վարորդական իրավունքի կեղծ վկայական, որպեսզի կարողանա կեղծ տվյալներով պատրաստված բանկային քարտերով գործարքներ կատարել:
Երեւան քաղաքի Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի' 2011թ. դեկտեմբերի 23-ի դատավճռով Թումասյանը հանցավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով, 203-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով եւ 38-325-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի կարգով, նշանակված պատիժները մասնակիորեն գումարելու սկզբունքով դատապարտել ազատազրկման' 8 տարի ժամկետով:

Person sentenced to 8 years in prison for preparing false payment documents
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS: The Court sentenced M. Toumasyan to imprisonment for committing theft, legalizing illegally obtained income, preparing false payment documents and forging documents, press office of the prosecutor general's office reported.
During the preliminary investigation it was proven that M. Toumasyan at the beginning of September, 2008 in the capital of Russia Moscow, through the Internet got acquainted with a person under the pseudonym "Loader" who was not found yet. The latter offered to provide information written on the disks of the bank cards issued by the US "Citibank" with the purpose to make false duplicates of the cards and to swindle money from the "Citibank" ATMs in the USA.
They formed an organized group and from September to November 2008 the members of the group acted in different countries that is Russia, Mexico and the USA, had a contact with each other through the Internet and stole 436.500 US dollars equal to 134.178.839 AMD from the "Citibank" ATMs and the ones in the supermarkets "7-11" in the USA.
Later M. Toumasyan decided to prepare false cards himself and purchased the necessary equipments and materials. On January 19, 2009 he sent an ICQ message to a person with another pseudonym and ordered him to prepare fake holographic logo-labels for "Visa" and "Master Card" plastic payment cards as well as fake layers for signature stuck on the other side of the cards. He prepared 32 fake copies of payment cards.
Besides, M. Toumasyan acquired false driving licenses in order to make transactions by using the fake cards.
The Court of First Instance of Avan and Nor-Nork administrative districts on December 23, 2011 sentenced M. Toumasyan to 8 years of imprisonment provided by the Article 66 of the RA Criminal Code that is assignment of punishment by accumulation of crimes according to the RA Criminal Code Article 177, part 3, points 1 and 2, Article 203, part 3, point 2, Article 190, part 3, point 2 and Article 38-325, part 1.