ԱԱԾ աշխատակիցը կաշառք վերցնելու համար դատապարտվել է յոթ տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել ՀՀ ԱԱԾ հակահետախուզության գլխավոր վարչության 4-րդ բաժնի պետի տեղակալի, 3-րդ բաժանմունքի պետ Արմեն Տեր-Մինասյանին առաջադրված մեղադրանքը եւ դատապարտել ազատազրկման:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, ըստ այդմ՝ դատարանը հիմնավորված է համարել նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքն առ այն, որ Ա. Տեր-Մինասյանը, ի պաշտոնե հսկողություն իրականացնելով հեռահաղորդակցության եւ ավտոտրանսպորտի անվտանգության նկատմամբ, 2010թ. մարտի վերջին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի տնտեսական անվտանգության ծառայության աշխատակից, իր ծանոթ Վ. Չիլինգարյանից տեղեկացել է, որ ԱԱԾ նախկին աշխատակից Ռ. Լաիշյանն իրականացնում է ապօրինի հեռախոսակապ:
Լաիշյանի կողմից ապօրինի հեռախոսակապ իրականացնելու մասին տեղեկություններին օրենքով սահմանված կարգով ընթացք չտալու համար Ա. Տեր-Մինասյանը եւ Վ. Չիլինգարյանը նրանից պահանջել են նախ 5000, ապա' 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նախնական պայմանավորվածության համաձայն' 2010թ. ապրիլի 6-ին ' ժամը 17:00-ի սահմաններում, Երեւանի Նալբանդյան եւ Խանջյան փողոցների խաչմերուկի մոտակայքում Ա. Տեր-Մինասյանը հանդիպել է Ռ. Լաիշյանին եւ ԱԱԾ վարչական շենքի թիվ 2 մուտքի մոտ նրանից անձամբ ստացել 1 206 030 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Մինչ հանդիպման վայր գնալը՝ Ռ.Լաիշյանը 2010 թվականի ապրիլի 6-ին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն՝ ապօրինի հեռախոսակապ իրականացնելու վերաբերյալ նյութերին ընթացք չտալու համար Ա.Տեր-Մինասյանի և Վ.Չիլինգարյանի կողմից իրենից 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք պահանջելու մասին: Ռ.Լաիշյանը Ա.Տեր-Մինասյանի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինիս է տվել՝ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊԳՎ աշխատակիցների կողմից, մասնագետի մասնակցությամբ, հատուկ քիմիական փոշով մշակված 30 հատ ԱՄՆ 100 դոլարանոց թղթադրամները: Բացի այդ՝ դատարանի որոշման հիման վրա ոստիկանության ԿՀԴՊԳՎ-ն 2010 թվականի ապրիլի 6-ին ձայնագրել է Ա.Տեր-Մինասյանի ու Ռ. Լաիշյանի, ինչպես նաև՝ Վ.Չիլինգարյանի ու Ռ.Լաիշյանի՝ կաշառքի գումարը փոխանցելու նպատակով հանդիպելու վերաբերյալ հեռախոսային խոսակցությունները, ինչպես նաև գաղտնատեսաձայնագրառել՝ Ա.Տեր-Մինասյանի կողմից Ռ.Լաիշյանից կաշառք ստանալու վերաբերյալ հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցած խոսակցությունը:
Ա.Տեր-Մինասյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով եւ դատարանի` հունվարի 20-ի դատավճռով դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման:
Վ. Չիլինգարյանի մասով քրեական գործն անջատվել է առանձին վարույթ եւ նրա նկատմամբ հայտարարվել հետախուզում:

NSS employee sentenced to 7 years of imprisonment
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS: The Court of First Intance of Kentron and Nork-Marash administrative districts sentenced the deputy head of the 4th Division of the Counter-Intelligence General Department of the RA National Security Service, the head of the 3rd Division Armen Ter-Minasyan to imprisonment, press service of Prosecutor General's Office reported.
The Court substantiated the indictment brought by the preliminary investigation body as to which A. Ter-Minasyan was in charge of telecommunication and transport security and in March 2010 the employee of the Economic Security Service of "Armentel" CJSC V. Chilingaryan informed him that the former employee of the National Security Service R. Laishyan conducted illegal telephone connection. In order not to process this information A. Ter-Minasyan and V. Chilingaryan demanded from R. Laishyan first 5000 USD then 3000 USD bribery.
According to the prior agreement on April 6, 2010 at about 05:00 p.m. A. Ter-Minasyan met R. Laishyan near the crossroad of Nalbandyan and Khanjyan streets and received 1 206 030 AMD equal to 3000 USD near the entrance of the NSS administrative building. On April 6, 2010 before going to the place of meeting R. Laishyan reported at the RA Police Department on Combat against Organized Crime that A. Ter-Minasyan and V. Chilingaryan demanded from him 3000 USD bribery. The employees of RA Police Department on Combat against Organized Crime gave the latter 30 100 dollar bills processed by special chemical powder. Besides, on the Court decision the employees of the RA Police Department on Combat against Organized Crime recorded the telephone talks between A. Ter-Minasyan and R. Laishyan as well as between V. Chilingaryan and R. Laishyan. They also took a secret video of the conversation between A. Ter-Minasyan and R. Laishyan during the meeting.
A. Ter-Minasyan was found guilty according to the RA Criminal Code Article 311, part 4, point 2 and was sentenced to 7 years of imprisonment.