Նախագահի նստավայրում տոնական ընդունելության էին հրավիրված ԶԼՄ ներկայացուցիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունելության է հրավիրել զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից, Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է նրանց գալիք տոների կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ: Հանրապետության ղեկավարը համոզվածություն է հայտնել, որ 2012 թվականը լինելու է համագործակցության, վերընթաց զար¬գաց¬ման և առաջընթացի տարի: Նախագահն իր շնորհավորական խոսքում անդրադարձել է նաև անցնող 2011 թվականին:
«2011 թվականը, ընդհանուր առմամբ, հաջող և արդյունավետ տարի էր ձեր աշխատանքի տեսանկյունից: Իմ տպավորությամբ անցնող տարում Հայաստանի լրատվամիջոցները ևս մեկ քայլ կատարեցին անաչառ տեղեկատվություն մատուցելու ճանապարհին: Ուրախ եմ, որ դուք հիմնականում ի զորու եղաք բավականին լայն ներկայացնելու մեր երկրում առկա հարուստ քաղաքական ներկապնակն ու խիստ մրցակցային միջավայրը, ինչպես նաև մեծ մասամբ կարողացաք խուսափել քաղաքական համառ պայքարի բութ և անիմաստ գործիք լինելուց:
Մեր երկրում լրատվամիջոցների գործունեության բնագավառում առաջընթացն իսկապես նկատելի է: Կարելի է արձանագրել քաղաքական մշակույթի փոփոխություն, որն արտացոլում է մեր հասարակության հասունությունը: Այնուամենայնիվ, դեռևս շատ վաղ է խոսել լուրջ հաջողությունների մասին և փոխադարձ շնորհավորանքներ հղելը, իրոք դեռևս վաղ է:
Առջևում կարևոր ժամանակաշրջան է: Խոսքս, բնականաբար, գալիք ընտրությունների մասին է: Յուրաքանչյուր հասարակության ժողովրդավարության մակարդակը հավաստելու ամենահնարավոր միջոցն այդ երկրում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացի որակն է, որն արտացոլվում է նաև լրատվամիջոցների աշխատանքում:
Գալիք տարի բոլորս միասին պետք է հանձնենք այդ քննությունը Հայաստանի Հանրապետության համար: 2012 թվականին մենք` բոլորս միասին, պետք է ապացուցենք, որ կարող ենք ունենալ տարբեր քաղաքական հայացքներ և նպատակադրումներ, սակայն կիսում ենք մեկ ընդհանուր արժեհամակարգ, որը հիմնված է օրենքի գերակայության, ազնիվ մրցակցության, արդար գործընթացի վրա: Այս արժեհամակարգի շրջանակներում պետք է լինենք համախոհներ, միայն այդ ճանապարհով հնարավոր կլինի հստակ գնահատել առկա խնդիրների իրական պատկերը:
Այդ արժեհամակարգը պահանջում է, որ միասին շարունակենք քարոզել քաղաքական հանդուրժողականություն և փոխադարձ հարգանք: Ընտրությունները թեժ քննարկումների շրջան են, սակայն հուսով եմ, որ կեղծիքը, սադրանքը, վիրավորանքը և պիտակավորումը չեն, որ պետք է ակտիվություն հաղորդեն քաղաքական կյանքին:
Այդ պատճառով օգտվում եմ այս առիթից և հորդորում լրատվական դաշտի բոլոր դերակատարներին լինել անաչառ և անկողմնակալ` գիտակցելով 2012 թվականին մեր երկրում սպասվող քաղաքական գործընթացների կարևորությունը:
2011 թվականը սովորական տարի չէր. լրացավ Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման քսանամյակը, այնպես որ մենք այս օրերին նաև գնահատում ենք մեր անցած ճանապարհը:
Եկեք խոստովանենք, որ նոր տարվա գալստյան առիթով մեզ բոլորիս համակած ուրախության հետ մեկտեղ մեզանից յուրաքանչյուրն ունի նաև մտահոգություն, քանի որ դեռևս մեր երկիրն այնպիսին չէ, ինչպիսին կուզենայինք, որ լիներ:
Որքան էլ մեր խնդիրները պայմանավորված լինեն դժվար հաղթահարելի, օբյեկտիվ պատճառներով, միևնույն է, սոցիալական, իրավական կամ այլ բնույթի խնդիրներ ունեցող մեր հայրենակիցների համար իրավիճակի հիմնական մեղավորը մնում են իշխանությունները: Այո, անկախ ամեն ինչից, եթե կան չկարգավորված հարցեր, եթե կան արդարացի դժգոհություններ` կնշանակի իշխանությունները թերացել են: Եվ ամեն ինչի համար պատասխանատու ենք յուրաքանչյուրս մեր մասով` անկախ պաշտոնից կամ քաղաքական գաղափարական կողմնորոշումից:
Ես ընդունում եմ, որ մեր հայրենիքում նկատվող` դեռևս չլուծված բազում հարցեր կան, որոնք դժվարացնում են բոլորիս կյանքը կամ անհարմարություններ ստեղծում: Քաջ գիտակցում եմ դրանց հաղթահարման ճանապարհին իմ պարտականությունը, տեղն ու դերը՝ որպես Հանրապետության Նախագահ:
Միևնույն ժամանակ մենք չենք կարող չգիտակցել հասարակական հարաբերությունների որակը փոխելու խիստ անհրաժեշտությունը, այլապես հետևանքը թե՛ պետության, թե՛ հանրության համար կլինի անչափ ծանր: Եվ այս առումով մենք բոլորս միասին դեռ լուրջ անելիքներ ունենք»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ամանորյա ընդունելության ժամանակ:

В резинденции президента РА был организован праздничный прием для представителей СМИ
В связи с наступающим Новым годом и Рождеством президент Армении Серж Саргсян в своей резиденции встретился с представителями средств массовой информации республики.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента РА, глава государства поздравил представителей СМИ с предстоящими праздниками, пожелал им дальнейших успехов и выразил уверенность в том, что 2012-й станет годом сотрудничества, развития и прогресса. В своем поздравительном послании журналистам президент обратился также к итогам уходящего 2011г.
«2011-й в плане вашей работы был в целом удачным и плодотворным годом. По моим впечатлениям, в уходящем году СМИ Армении сделали еще один шаг на пути подачи объективной информации. Рад, что вы в основном смогли довольно широко представить все богатство политической палитры нашей страны и очень сильную конкурентную среду, а также в большинстве своем сумели избежать участи быть тупым и бессмысленным инструментом упорной политической борьбы.
Прогресс в медиасфере в нашей стране действительно значителен. Можно фиксировать изменение политической среды, что отражает зрелость общества. Однако еще рано говорить о серьезных успехах и поздравлять друг друга, действительно, еще очень рано.
Впереди важный период. Речь, естественно, идет о предстоящих выборах. Самое вероятное средство подтверждения уровня демократии в каждом обществе – это качество проходящего в этой стране избирательного процесса, что отображается также в работе СМИ.
В будущем году мы вместе должны сдать этот экзамен для Республики Армения. В 2012 году все мы вместе должны доказать, что можем иметь разные политические взгляды и цели, однако разделяем одну общую систему ценностей, которая основана на верховенстве закона, честной конкуренции, справедливом процессе. В рамках этой системы ценностей мы должны быть единомышленниками, только этим путем можно будет четко оценить реальную картину существующих задач.
Сейчас данная система ценностей требует, чтобы мы все вместе продолжили пропагандировать политическую толерантность и взаимное уважение. Выборы – это период горячих обсуждений, однако надеюсь, что активность политической жизни будут придавать не ложь, шантаж, оскорбление и наклеивание ярлыков.
Именно по этой причине я пользуюсь случаем и призываю всех акторов информационного поля быть объективными и непредвзятыми, осознавая важность ожидаемых в 2012 году политических процессов в нашей стране.
2011 год был непростым: исполнилось 20 лет со дня провозглашения независимости Республики Армения, так что в эти дни мы также оцениваем пройденный нами путь.
Давайте признаемся, что вместе с охватившей нас всех радостью в связи с наступающим новым годом, у каждого из нас есть также обеспокоенность, поскольку пока наша страна не такая, какой мы хотели бы ее видеть.
Как бы наши проблемы ни были обусловлены труднопреодолимыми, объективными причинами, все равно, для наших соотечественников, имеющих социальные, правовые или проблемы иного характера, основным виновником остаются власти. Да, независимо ни от чего, если есть неурегулированные вопросы, если есть справедливое недовольство, – значит власти допустили упущения в своей работе. И каждый из нас несет ответственность за все по своей части, независимо от должности или политической, идеологической ориентации.
Я принимаю, что в стране все еще есть многочисленные нерешенные проблемы, которые осложняют жизнь или создают неудобства. Я отлично осознаю на пути их преодоления свою ответственность, место и роль как президента Республики Армения.
В то же время мы не можем не осознавать крайнюю необходимость изменить качество общественных отношений, в ином случае последствия будут тяжелыми как для государства, так и для общества. И в данном контексте нам всем предстоит еще серьезная работа», - отметил презинедт РА Серж Саргсян в ходе праздничного приема, организованного для представителей СМИ.