Բռնության հետեւանքով մահացած կանանց հիշատակի օրը կնշանավորվի նաեւ Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 6-ը Բռնության հետեւանքով մահացած կանանց հիշատակի օրն է: Այդ օրվան Կանանց իրավունքների կենտրոնը մեծ ուշադրությամբ է պատրաստվում:
Օրվա շրջանակներում կցուցադրվի «Հանուն կյանքի» ֆիլմը, որտեղ կներկայացվեն բռնության ենթարկված հինգ տարբեր կանանց պատմություններ:
«25 րոպե տեւողությամբ ֆիլմը ներկաներին եւս մեկ անգամ կհիշեցնի բռնության ենթարկված կանանց խնդիրների մասին: Ֆիլմը բռնության մասին է, բայց ոչ բռնության տեսարաններով», -»Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Կանանց իրավունքների կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Դիանա Սարգսյանը:
Ֆիլմի շնորհանդեսի ընթացքում տղամարդկանց կբաժանվեն սպիտակ ժապավեններ, որոնք փակցնելով, տղամարդիկ ցույց կտան իրենց ժխտողական վերաբերմունքը կանանց դեմ իրականացվող բռնությունների նկատմամբ եւ կմատուցեն իրենց հարգանքի տուրքը բռնությանը զոհ գնացածներին:
Դեկտեմբերի 8-ին եւ 9-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում «Երջանիկ ընտանիք» խորագրով լուսանկարների մրցույթին ոչ պրոֆեսիոնալ եւ պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչները կցուցադրեն իրենց նկարներն այս թեմայով: Մասնագետներից կազմված ժյուրին լավագույն երեք լուսանկարների հեղինակներին կհանձնի դրամական պարգեւներ:
««Երջանիկ ընտանիք» խորագրով լուսանկարների մրցույթով էլ կանանց իրավունքների կենտրոնը «Ընդդեմ գենդերային բռնության ակտիվության 16-օրյակ»-ի շրջանակներում կեզրափակի իր միջոցառումների շարքը»,-ասաց Սարգսյանը:

Commemoration of Women Died as a Result of Violence to be marked in Armenia
December 6 is the Day of Commemoration of Women Died as a Result of Violence. The women rights' center is getting prepared for this day.
In the sidelines of the day, "For the Sake of Life" film will be shown where histories of five different women will be presented.
"The film lasting 25 minutes will once again remind the present about the issues of the women that underwent violence. The film is about violence but it does not show violence scenes," Diana Sargsyan, public relations responsible of the center, told Armenpress.
During the presentation of the film white ribbons will be distributed with which the men will show their denial to the violence against women and will pay tribute to the memory of the victims of the gender violence.
December 8 and 9 professional and amateur photographers will display their photos on this topic at the exhibition in the Union of Armenian Artists entitled "Happy Family". A jury of specialists will hand money awards to the authors of best three photos.