Հոկտեմբերի 27. հայոց պատմության դառը էջերից
ԵՐԵՎԱՆ. 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1999 թվական, հոկտեմբերի 27, ահաբեկչություն' Ազգային ժողովի նիստերի դալիճում: Տասներկու տարի առաջ այս օրը ՀՀ կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը զոհ գնացին 8 պետական գործիչներ' ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, Օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը եւ Միքայել Քոթանյանը:
2003 թվականի դեկտեմբերի 2-ի դատավճռով Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց ոճրագործներ Նաիրի Հունանյանին ու հանցախմբի 5 անդամներին' նրա եղբայր Կարեն Հունանյանին, Վռամ Գալստյանին, Դերենիկ Բեջանյանին, Էդիկ Գրիգորյանին եւ Աշոտ Կնյազյանին, իսկ Համլետ Ստեփանյանը դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման: Վերջինս հետագայում ինքնասպանություն գործեց:
Այսօր Ազգային ժողովի բակում, ինչպես յուրաքանչյուր տարի, ահաբեկչության զոհերի հիշատակին տեղադրված հուշաքարի մոտ հարգանքի տուրք կմատուցվի հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակին

October 27 – One of the Bitter pages in the Armenian History
1999, October 27, terrorist act in the session hall of the National Assembly of Armenia. Twelve years ago this day during the NA-Government Q&A the National Assembly was attacked and eight state figures – Prime Minister Vazgen Sargsyan, NAChairman Karen Demirchyan, Vice Chairmen Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, Minister of Operative Affairs Leonard Petrosyan, members of parliament Armenak Armenakyan, Henrik Abrahamyan and Mikhael Kotanyan were murdered.
With the 2003 December 2 court verdict criminals Nairi Hunanyan and five members of the band were sentenced to life imprisonment, one criminal was sentenced to 14 years of imprisonment, later committed suicide.
Like every year tribute will be paid to the memory of the victims at the memorial unveiled in the court of the National Assembly.