Կ. Աճեմյան. «Ողջ միջազգային հանրությունը հասկանում եւ ընդունում է ԼՂ խնդրի կարգավորման բուն էությունը»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանից եւ Թուրքիայից բացի, ողջ միջազգային հանրությունը հասկանում եւ ընդունում է ղարաբաղյան հարցի կարգավորման բուն էությունը: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀԿ անդամ Կարինե Աճեմյանը, պարբերաբար հարեւան երկիրը' Ադրբեջանը, քննադատում է Մինսկի խմբի աշխատանքները:
«Խմբի առաքելությունը մենք արժեւորում ենք, ու գտնում ենք, որ կարեւորագույն ճանապարհը բանակցային գործընթացն է եւ Մինսկի խմբի աշխատանքները»,-ասաց նա: Բանախոսը նաեւ անդրադարձավ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության վերջին հայտարարությանը, որում ասված է' իբր բանակցային գործընթացը լճացում է ապրում: Հղում տալով ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանի' ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթին' Կ. Աճեմյանը նշեց, որ Կազանում գործընթացը կանգնեցվեց, ձախողման փորձ արվեց հենց Ադրբեջանի կողմից, քանի որ նրանք նոր փոփոխություններ առաջարկեցին: «Դրանց մենք, իհարկե, համաձայն չենք, եւ մեր դիրքորոշումը հստակ է այս հարցում»,-նշեց բանախոսը:

Karine Atchemyan: whole international community understands and accepts the main essence of the Karabakh conflict settlement
Except Azerbaijan and Turkey the whole international community understands and accepts the main essence of the Karabakh conflict settlement, member of the Republican Party of Armenia Karine Atchemyan told a news conference today. She said Azerbaijan is periodically criticizing the works of the Minsk group.
"We value the mission of the group and we find that the peace talks and Minsk group activity are the main ways of the settlement of the conflict", she said. The speaker also referred to the recent statement of Azerbaijani foreign ministry that says the negotiations appeared in stagnation.
Making reference to the speech of Serzh Sargsyan at the UN GA Atchemyan said the process stopped in Kazan because of changes proposed by Azerbaijan. "Of course we do not agree with them, our position is clear in this issue", the speaker said.