Հ. Դեմոյան. «Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի միջոցառումները նոր էջ են բացելու»
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը եւ այս առթիվ կազմակերպվող միջոցառումները նոր էջ են բացելու ցեղասպանության մասին միջազգային իրազեկման եւ դրա տակավին չուսումնասիրված էջերի նորանոր բացահայտումների համար: Ինչպես այսօր «Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների եւ ներկայացուցիչների համահայկական համաժողովի» ժամանակ ասաց ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցությունը կարեւոր խթան պետք է դառնա նաեւ Ցեղասպանության հետեւանքների վերացման հետ կապված հայեցակարգային հիմնավորումների հստակ ձեւակերպումների համար:
Հ. Դեմոյանը չափազանց կարեւորեց 100-ամյա տարելիցի առթիվ միջոցառումների անցկացումը, որոնք ունենալու են թե' տեղական, թե' միջազգային նշանակություն: Նրա խոսքով՝ կարեւոր է, որ Ցեղասպանության թեման, դրա դասերն ու հետեւանքները ներկայացվեն եւ մեկնաբանվեն համաշխարհային ու տեղական պատմության ու հիշողության համատեքստում: Բացի այդ, Հ. Դեմոյանը նկատեց, որ ի վերջո պետք է կարողանալ ազգովի եւ միահամուռ ուժերով «ձեւակերպել»՝ ինչ ենք հասկանում «Ցեղասպանության հետեւանքների վերացում» արտահայտությամբ, ինչ բովանդակությամբ ենք այն լցնում:
Հայկական կողմի նախաձեռնությունները, Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենի համոզմամբ, պետք է նպաստեն, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության թեման չընկալվի լոկ որպես հայ-թուրքական հիմնախնդիր: «Փոխարենը, դրանց տալով միջազգային հնչեղություն՝ հայկական կողմի կարեւոր նպատակներից մեկը պետք է հանդիսանա Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտման գործընթացին նպաստելը»,- նշեց Հ. Դեմոյանը՝ հավելելով, որ մենք սփյուռքում ունենք կայացած կառույցներ, որոնք ահռելի դեր են խաղացել Ցեղասպանության դատապարտման եւ միջազգային իրազեկման առումով, ուստի շատ կարեւոր է ջանքերի համադրումն այս հարցում:
Թուրքիայի հետ հաշտեցումը, ըստ Հ. Դեմոյանի, կսկսվի այն ժամանակ, երբ այդ երկիրը կճանաչի իր իրագործած ցեղասպանությունը: «Մենք ցեղասպանության թիրախ դարձանք որպես հայ ազգ, որպես հայ հանրույթ, առանց որեւէ ընտրովի մոտեցման: Մենք թիրախն ենք ցեղասպանության՝ Ստամբուլից սկսած մինչեւ Բաքու, Ալեքսանդրապոլից մինչեւ Դեր Զոր»,- ասաց Հ. Դեմոյանը՝ նկատելով՝ երբեք չպետք է տրվել այն գայթակղությանը, որ մեզանից մի հատվածն է թիրախ դարձել ցեղասպանության:
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հարցում Հ. Դեմոյանը կարեւորեց աշխատանքի բաժանումը. այնտեղ, որտեղ ՀՀ-ն, որպես միջազգային իրավակիր սուբյեկտ, ունի իր անելիքը, պետք է գործեն ՀՀ դիվնագիտական ներկայացուցիչները, եւ այնտեղ, որտեղ կարող են դեր խաղալ սփյուռքի կառույցները, պետք է նրանք գործեն:

Hayk Demoyan: Events dedicated to 100th year of Armenian Genocide to open a new page
The 100th year of Armenian Genocide and the events organized on that occasion will open a new page for international awareness on the genocide and new revelations of its still unstudied pages. During today's all-Armenian conference of heads and representatives of Diaspora organizations Hayk Demoyan, director of RA NAS Armenian Genocide Museum-Institute, said that Armenia-Diaspora cooperation must also become an important impetus for distinct formulations on concept groundings concerning elimination of consequences of the Armenian Genocide.
Hayk Demoyan attached high importance to conduction of events on the occasion of 100th year of the genocide, which will have both local and international significance. According to him, it is important that the theme of the genocide, its lessons and consequences are presented and commented in the context of the world and local history and memory.
According to the Director of the Genocide Museum, the initiatives of the Armenian party must promote that the topic of the Armenian Genocide is not perceived only as an Armenian-Turkish issue. "Instead, giving them an international resonance, one of the most important goals of the Armenian party must be international recognition of the Armenian Genocide and promotion to condemnation process," Hayk Demoyan said, adding that we have well-consolidated structures in Diaspora, which have played huge role in condemnation of the genocide and increase of international competence, so the combination of efforts is very important in this issue.
Reconciliation with Turkey will start by the time that country recognizes the genocide it has committed, Hayk Demoyan stressed.
In international recognition of the genocide in Armenia-Diaspora cooperation Hayk Demoyan attached importance to division of work: RA diplomatic missions must work wherever Armenia has its deed as an international legal subject, and Diaspora structures must work wherever they can have a role.