Կվերապատրաստվեն թանգարանային շուրջ 100 աշխատակիցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարում թանգարանային աշխատակիցների համար կանցկացվեն վերապատրաստման դասընթացներ: Աշխատանքներն իրականացվում են «Մշակույթի ոլորտի կադրերի պատրաստման, վերապատրաստման եւ վերաորակավորման համալիր» ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ մշակութի նախարարության մշակութային ժառանգության եւ ժողովրդական արհեստների վարչության պետի տեղակալ Նորա Դայանը, նախատեսվում է դասընթացներում ընդգրկել մարզերի ու Երեւանի թանգարանների շուրջ 100 աշխատակիցների:
Դասընթացների թեմաները տարբեր են լինելու' առարկաների պահպանություն եւ հաշվառում, թանգարանային մարքեթինգ եւ այլն: Ն. Դայանը նշեց, որ մինչ դասընթացները, աշխատանքներ են տարվում թանգարանների հետ, եւ դիտարկելով եղած բացերը' ըստ դրանց էլ կազմվում են թեմաները: Այս տարի նախատեսվում է, որ Հայաստանից մի քանի նկարների վերականգնողներ կվերապատրաստվեն Ռուսաստանում: Ըստ վարչության պետի' այս տարի վերապատրաստման դասընթացներում կընդգրկվեն ոչ միայն նախարարության ենթակայության ներքո գործող թանգարանների աշխատակիցները:
Նախորդ տարի նույնպես իրականացվել են թանգարանային վերապատրաստման դասընթացներ: Ընդհանուր առմամբ վերապատրաստվել է շուրջ 110 աշխատակից: Հայաստանից նաեւ աշխատողներ են վերապատրաստվել Կազանում, Մինսկում եւ Վարշավայում:
Նշենք, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության ենթակայության ներքո գործում է շուրջ 60 թանգարան, իսկ ընդհանուր առմամբ' 110:

About 100 museum employees to be trained
Training classes will be conducted for the employees of the museums during the running year. The works are being conducted within the framework of the "Preparation of Staff in the sphere of Culture and Re-qualification Complex" program.
Speaking to Armenpress head of the Culture Ministry's Cultural Heritage and People's Crafts Department Nora Dayan said it is expected to include in the classes about 100 employees of Yerevan and provinces' museums.
The topics of classes will differ – preservation of museum samples, registration, museum marketing, etc. Nora Dayan said before the classes, works will be carried out with the museums and viewing the existing flaws the topics of classes will be formed. This year few painting restorers from Armenia will be trained in Russia.
Last year museum training classes were conducted as well. Overall 110 museum officials were trained in Kazan, Minsk and Warsaw.