Հանրապետությունում բջջային կապի հասանելիությունը 100 տոկոս է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում բջջային կապի հասանելիությունը 100 տոկոս է, ավելացել է ֆիքսված կապի բաժանորդների, ինտերնետ օգտագործողների թիվը, նվազել' սակագները: Երեւանում այսօր մեկնարկած Կապի տարածաշրջանային համագործակցության Կապի վարչակազմերի ղեկավարների 44-րդ նիստի ժամանակ, հյուրերին ներկայացնելով Հայաստանում կապի եւ հեռահաղորդակցության ոլորտում տեղի ունեցած զարգացումները, այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը:
Նշենք, որ նիստին մասնակցում են նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության կապի զանգվածային հաղորդակցության նախարար Իգոր Շոգոլեւը, Բելառուսի Հանրապետության կապի եւ տեղեկատվության նախարար Նիկոլայ Պանտելեյը, Ղազախստանի Հանրապետության կապի եւ տեղեկատվության նախարար Ասկար Ժումագալիեւը, այլք:
Մ. Վարդանյանը կարեւորեց նիստի կազմակերպումը' ընդգծելով, որ ԿՏՀ-ն մեծ հեղինակություն է վայելում միջազգային ասպարեզում:»Հեռահաղորդակցությունը մեծ նշանակություն ունի տնտեսության զարգացման հարցում: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը շատ է կարեւորում այս ոլորտի զարգացումը եւ բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնում' դրա կայացմանը նպաստելու նպատակով»,- ասաց նախարարը' հավելելով, որ կառավարության ռազմավարությունը կապի զարգացման գործում իրեն արդարացրել է:
Ի. Շոգոլեւն էլ նշեց, որ անհանգստացնող ընդհանուր շատ հարցեր կան, որոնք քննարկվել ենք նաեւ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ: Դրանցից նա հատկապես կարեւորեց լայնաշերտ ինտերնետի ապահովումը ԱՊՀ երկրների ողջ տարածքում, ինչպես նաեւ մոդելների տեսակների կիրառությունը:
Ինչպես նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ի. Շոգոլեւը, քննարկվել են նաեւ փոստային կապի զարգացման ու այդ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ խնդիրներ:
Անդրադառնալով էլեկտրոնային ստորագրությունների' տարբեր երկրներում ճանաչմանը, նա անհրաժեշտ համարեց անցնել անդրսահմանային փոխգործակցության: «Դա կարեւոր է նաեւ էլեկտրոնային առեւտրի, էլեկտրոնային տարբեր ծառայությունների համար: Այդ անցումը դժվար չէ, հարկավոր է միայն պայմանավորվել: Պարզապես քաղաքական կամքի եւ ճարտարագիտական մի քանի լուծումների հարց է»,- ասաց Ի. Շոգոլեւը:
Կապի վարչակազմերի ղեկավարների նիստի օրակարգում ընդգրկված են միջազգային եւ տարածաշրջանային համաժողովներում' ռադիոկապի, փոստային ծառայությունների, արբանյակային կապի զարգացման եւ էլեկտրակապի բնագավառներում ԿՏՀ-ի վարչակազմերի համատեղ առաջարկությունների եւ որոշումների քննարկմանն ու նախապատրաստմանը վերաբերող հարցեր:
Հունիսի 2-ին տեղի կունենա Կապի տարածաշրջանային համագործակցությանն առընթեր տեղեկատվայնացման հարցերով ԱՊՀ անդամ պետությունների Համակարգող խորհրդի 17-րդ նիստը: Դրա շրջանակում կքննարկվեն ԱՊՀ անդամ պետությունների տեղեկատվական հասարակության կառուցմանը եւ զարգացմանն ուղղված համագործակցության ռազմավարությունը եւ մինչեւ 2015թ-ի գործողությունների ծրագիրը:

В Ереване началось 44-ое заседание руководителей аппаратов связи Регионального сотрудничества связи
Доступность сотовой связи в Армении составляет 100 %, увеличилось число абонентов фиксированной связи, интернет-пользователей, снизились тарифы. Об этом сообщил министр транспорта и связи РА Манук Варданян, представляя сегодня на открывшемся в Ереване 44-ом заседании руководителей аппаратов связи Регионального сотрудничества связи (РСС) достижения в сфере связи и телекоммуникаций в Армении.
Отметим, что в заседании участвуют министр массовых коммуникаций связи РФ Игорь Щёголев, министр связи и информации Беларуси Николай Пантелеев, министр связи и информации Казахстана Аскар Жумагалиев и др.
Манук Варданян подчеркнул важность проведения этого заседания, отметив, что РСС играет важную роль на международной арене. «Телекоммуникации играют важную роль в развитии экономики. Правительство РА считает важным развитие этой сферы и реализует многочисленные программы, чтобы содействовать ее становлению, - сказал министр РА.
И.Щёголев отметил, что есть много общих проблем, которые обсуждались и на встрече с премьером РА, особо выделив обеспечение многослойного интернета на всей территории стран СНГ, а также применение видов моделей.
Как сказал журналистам после заседания И.Щёголев, обсуждались также вопросы развития почтовой связи и сотрудничества в этой сфере.
Коснувшись вопроса признания в разных странах электронных подписей, он подчеркнул необходимость перехода к межграничному сотрудничеству. «Это важно также для электронной торговли, разных электронных услуг. Этот переход не представляет особых трудностей, просто необходимо договориться. Это вопрос политической воли и нескольких инженерных решений», - сказал И.Щёголев.
В повестку заседания руководителей аппаратов связи включены вопросы подготовки и обсуждения на международных и региональных форумах совместных предложений и решений, касающихся развития радиосвязи, почтовых услуг, спутниковой и электросвязи.
2 июня состоится 17 заседание Координационного совета стран СНГ по вопросам информатизации при РСС, в рамках которого будут обсуждаться стратегия сотрудничества, направленного на создание и развитие информационного общества и программа действий до 2015 г.