Կառավարությունը սեպտեմբերին կշարունակի գյուղարտադրանքի որոշակի տեսակների արտահանման ծախսերի փոխհատուցման տրամադրումը
ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 3-ի նիստում հաստատեց նաև աշնան առաջին ամսին երկրից ջերմատնային արտադրության առանձին ապրանքներ արտահանող տնտեսվարողներին պետական փոխհատուցում տրամադրելու որոշումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջարկն ընդունվեց միաձայն։
Ըստ այդմ, ելակի յուրաքանչյուր 1 կիլոգրամի արտահանման համար տնտեսվարողներին կտրամադրվի 770, պալերմո տեսակի պղպեղի՝ 500, չերրի տեսակի լոլիկի և պղպեղի՝ 400-ական, լոլիկի՝ 275, սմբուկի՝ 200, ծաղիկի յուրաքանչյուր 1 հատի համար՝ 50 ՀՀ դրամի փոխհատուցում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն անդրադառնալով ծրագրին՝ նշեց, որ դրանից հանվել են սեպտեմբերին արդեն արտահանման ներուժ չունեցող որոշ ապրանքներ, մասնավորապես՝ մոշը, կեռասը, ազնվամորին և այլն։
Միաժամանակ, մեկ ամսով երկարաձգվել է վերամշակման նպատակով մթերվող դեղձի ու թզի համար տրամադրվող փոխհատուցման ժամկետը։ Բանջարեղենի համար նախորդիվ ընդունված աջակցության բոլոր ծրագրերը պահպանվել են։
Ըստ Գևորգ Պապոյանի՝ աջակցության այս ծրագրերն ամբողջությամբ ծառայել են նպատակին։ Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանից արտահանվել է 849 մլն ԱՄՆ դոլարի գյուղմթերք՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի 865 մլն դոլար արժողությամբ արտադրանքի դիմաց։ Մեկամյա վաղեմության ցուցանիշի համեմատ պակասորդն ընդամենը 1․85 տոկոս է։ Նրա գնահատմամբ՝ հաշվի առնելով այս տեմպերը՝ օգոստոսին ցուցանիշը հնարավոր է նույնիսկ գերազանցվի։
Հայտարարվեց, որ նախորդ տարվա համեմատ շշալցված բրենդիի արտահանումն աճել է 19, բրենդիի սպիրտինը՝ 12, պտուղ-բանջարեղենային պահածոներինը՝ 18, իսկ չոր մրգերինը և բանջարեղենինը՝ 151 տոկոսով։
Փոխարենը, գինու արտահանումը կրճատվել է 8, մրգահյութերինը և բանջարեղենի հյութերինը՝ 1, ծաղիկներինը՝ 27 տոկոսով։ Պապոյանը նշեց, որ 2025-ին օգոստոսի 1-ի դրությամբ արտահանվել էր 39 մլն, այս տարվա նույն օրվա դրությամբ՝ 30 մլն 100 հազար հատ ծաղիկ։
«Արտահանման ծավալների խնդիրը լուծված է․ մենք դիվերսիֆիկացնում և արտահանում ենք»,-նշեց նա։
Նախարարը նաև մանրամասնեց, որ այս տարի Հայաստանից ծաղիկ է արտահանվել 28, միրգ՝ 24, բանջարեղեն՝ 16 երկիր։ Նշվեց, որ դա արտահանման աննախադեպ լայն աշխարհագրություն է։
Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրեց նաև, որ այս տարի արդեն մթերվել է շուրջ 6 հազար տոննա դեղձ՝ նախորդ ողջ տարվա 3860 տոննայի փոխարեն։

The Armenian government approved state compensation to businesses exporting certain greenhouse products from the country in the first month of autumn as part of its ongoing support programs.
The proposal was adopted unanimously at the Cabinet meeting.
Under the decision, businesses will receive compensation of AMD 770 for each kilogram of strawberries exported, AMD 500 for Palermo-type peppers, AMD 400 each for cherry tomatoes and peppers, AMD 275 for tomatoes, AMD 200 for eggplants, and AMD 50 for each flower exported.
Addressing the program, Minister of Economy Gevorg Papoyan said that certain products that no longer have export potential in September had been removed from it, particularly blackberries, cherries, raspberries and others.
At the same time, the deadline for compensation provided for peaches and figs procured for processing has been extended by one month. All previously adopted support programs for vegetables have been maintained.
According to Papoyan, these support programs have fully served their purpose. In particular, in January-July of this year, Armenia exported $849 million worth of agricultural products, compared with $865 million worth of products during the same period last year. The shortfall compared with the previous year’s figure is only 1.85%. In his assessment, given these trends, the figure could even be exceeded in August.
It was announced that compared with the previous year, exports of bottled brandy increased by 19%, brandy spirit by 12%, canned fruit and vegetables by 18%, and dried fruits and vegetables by 151%.
At the same time, wine exports decreased by 8%, fruit and vegetable juices by 1%, and flower exports by 27%. Papoyan noted that as of August 1, 2025, 39 million flowers had been exported, compared with 30.1 million as of the same date this year.
“The issue of export volumes has been resolved: we are diversifying and exporting,” he noted.
The minister also detailed that this year Armenia exported flowers to 28 countries, fruit to 24 countries, and vegetables to 16 countries. It was noted that this is an unprecedentedly broad geographical reach for exports.
Papoyan also reported that around 6,000 tons of peaches had already been procured this year, compared with 3,860 tons throughout the previous year.