Կառավարությունը սեպտեմբերին կշարունակի գյուղարտադրանքի որոշակի տեսակների արտահանման ծախսերի փոխհատուցման տրամադրումը
ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 3-ի նիստում հաստատեց նաև աշնան առաջին ամսին երկրից ջերմատնային արտադրության առանձին ապրանքներ արտահանող տնտեսվարողներին պետական փոխհատուցում տրամադրելու որոշումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջարկն ընդունվեց միաձայն։
Ըստ այդմ, ելակի յուրաքանչյուր 1 կիլոգրամի արտահանման համար տնտեսվարողներին կտրամադրվի 770, պալերմո տեսակի պղպեղի՝ 500, չերրի տեսակի լոլիկի և պղպեղի՝ 400-ական, լոլիկի՝ 275, սմբուկի՝ 200, ծաղիկի յուրաքանչյուր 1 հատի համար՝ 50 ՀՀ դրամի փոխհատուցում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն անդրադառնալով ծրագրին՝ նշեց, որ դրանից հանվել են սեպտեմբերին արդեն արտահանման ներուժ չունեցող որոշ ապրանքներ, մասնավորապես՝ մոշը, կեռասը, ազնվամորին և այլն։
Միաժամանակ, մեկ ամսով երկարաձգվել է վերամշակման նպատակով մթերվող դեղձի ու թզի համար տրամադրվող փոխհատուցման ժամկետը։ Բանջարեղենի համար նախորդիվ ընդունված աջակցության բոլոր ծրագրերը պահպանվել են։
Ըստ Գևորգ Պապոյանի՝ աջակցության այս ծրագրերն ամբողջությամբ ծառայել են նպատակին։ Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանից արտահանվել է 849 մլն ԱՄՆ դոլարի գյուղմթերք՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի 865 մլն դոլար արժողությամբ արտադրանքի դիմաց։ Մեկամյա վաղեմության ցուցանիշի համեմատ պակասորդն ընդամենը 1․85 տոկոս է։ Նրա գնահատմամբ՝ հաշվի առնելով այս տեմպերը՝ օգոստոսին ցուցանիշը հնարավոր է նույնիսկ գերազանցվի։
Հայտարարվեց, որ նախորդ տարվա համեմատ շշալցված բրենդիի արտահանումն աճել է 19, բրենդիի սպիրտինը՝ 12, պտուղ-բանջարեղենային պահածոներինը՝ 18, իսկ չոր մրգերինը և բանջարեղենինը՝ 151 տոկոսով։
Փոխարենը, գինու արտահանումը կրճատվել է 8, մրգահյութերինը և բանջարեղենի հյութերինը՝ 1, ծաղիկներինը՝ 27 տոկոսով։ Պապոյանը նշեց, որ 2025-ին օգոստոսի 1-ի դրությամբ արտահանվել էր 39 մլն, այս տարվա նույն օրվա դրությամբ՝ 30 մլն 100 հազար հատ ծաղիկ։
«Արտահանման ծավալների խնդիրը լուծված է․ մենք դիվերսիֆիկացնում և արտահանում ենք»,-նշեց նա։
Նախարարը նաև մանրամասնեց, որ այս տարի Հայաստանից ծաղիկ է արտահանվել 28, միրգ՝ 24, բանջարեղեն՝ 16 երկիր։ Նշվեց, որ դա արտահանման աննախադեպ լայն աշխարհագրություն է։
Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրեց նաև, որ այս տարի արդեն մթերվել է շուրջ 6 հազար տոննա դեղձ՝ նախորդ ողջ տարվա 3860 տոննայի փոխարեն։

В сентябре правительство продолжит компенсацию хозяйствующим субъектам, экспортирующим определенные виды сельскохозпродукции
Правительство РА утвердило на заседании 3 сентября решение о продолжении и в сентябре предоставления компенсации хозяйствующим субъектам, экспортирующим определенные виды тепличной продукции. Как сообщает “Арменпресс”, предложение было принято единогласно.
Соответственно, за каждый килограмм экспортируемой клубники хозяйствующим субъектам будет выплачиваться компенсация в размере 770 драмов, за перец сопрта “Палермо” – 500 драмов, за помидоры черри и перец – 400 драмов, за помидоры – 275 драмов, за баклажаны – 200 драмов, за каждый цветок – 50 драмов.
Министр экономики РА Геворг Папоян, комментируя программу, отметил, что из нее были исключены некоторые продукты, которые в сентябре уже не имеют экспортного потенциала, в частности, ежевика, черешня, малина и др.
При этом на один месяц продлен срок выплаты компенсации за персики и инжир, закупленные для переработки. Все ранее принятые программы поддержки овощеводства сохранены.
По словам Геворга Папояна, эти программы поддержки полностью выполнили свою задачу. В частности, в январе-июле текущего года из Армении было экспортировано сельскохозяйственной продукции на сумму 849 миллионов долларов США, по сравнению с 865 миллионами долларов США за аналогичный период прошлого года. Дефицит по сравнению с показателем за год составляет всего 1,85 %. По его оценке, с учетом этих темпов, показатель может быть даже превышен в августе.
Было объявлено, что по сравнению с предыдущим годом экспорт бутилированного бренди увеличился на 19 %, бренди — на 12 %, консервированных фруктов и овощей — на 18 %, сухофруктов и овощей — на 151 %.
В то же время экспорт вина снизился на 8 %, фруктово-овощных соков — на 1 %, цветов — на 27 %. Папоян отметил, что по состоянию на 1 августа 2025 года было экспортировано 39 миллионов цветов, а на тот же день этого года — 30 миллионов 100 000 цветов.
“Вопрос объемов экспорта решен. Мы диверсифицируем и экспортируем”, — отметил он.
Министр также уточнил, что в этом году цветы были экспортированы из Армении в 28 стран, фрукты — в 24, а овощи — в 16. Было отмечено, что это беспрецедентно широкий охват экспорта.
Геворг Папоян также сообщил, что в этом году уже закуплено около 6 000 тонн персиков, вместо 3860 тонн за весь прошлый год.