Հայկական ապրանքների՝ դեպի ռուսական շուկա արտահանման սահմանափակումների պայմաններում հայ արտադրողներն ակտիվորեն փնտրում են իրացման նոր և կայուն ուղղություններ։ Հայկական արտադրանքի արտահանման առավել հեռանկարային շուկաներից մեկը դառնում է Չինաստանը։
Չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամը, «Պրոմ Էքսպո» ընկերության և Չինաստանում գործող իր դուստր կառույցի՝ Հայկական առևտրի տան հետ համատեղ, ստեղծել է անհրաժեշտ պայմաններ հայկական արտադրության ապրանքների արտահանման և իրացման համար։ Ձևավորվել է լոգիստիկ և կազմակերպական ենթակառուցվածք, մշակվել են չինական շուկա ապրանքների մատակարարման, պահպանման և առաջխաղացման մեխանիզմները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց հիմնադրամի նախագահ և գործադիր տնօրեն Սերգեյ Ավանեսովը, այս նախաձեռնության շրջանակում առանձնահատուկ նշանակություն ունի հայկական ապրանքների տոնավաճառի կազմակերպումը այս տարվա նոյեմբերին Չենդուում:
«Այն արտադրողներին հնարավորություն կտա իրենց արտադրանքն անմիջականորեն ներկայացնելու չինացի գնորդներին, գործարարներին և դիստրիբյուտորներին, ինչպես նաև հաստատելու նոր գործարար կապեր»,-նշեց Ավանեսովը:
Զուգահեռաբար հիմնադրամը «ՑԱՅԳ» հեռուստաընկերության հետ համատեղ զարգացնում է «Վարդան Մամիկոնյան» լայնածավալ մեդիահարթակը։ Արդեն պատրաստվել են չինարեն պատմամշակութային հանդես և «ՑԱՅԳ» հեռուստաընկերության ստեղծած հատուկ տեսահոլովակ։ Հետագայում նախատեսվում է իրականացնել մեծածավալ մեդիածրագիր, որը կներառի Հայաստանի և Չինաստանի պատմական ու ժամանակակից կապերի, ինչպես նաև երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մասին վավերագրական ֆիլմաշար։
Հիմնադրամի, «Պրոմ Էքսպո» ընկերության և Հայկական առևտրի տան ստեղծած արտահանման գործնական մեխանիզմների համադրումը «ՑԱՅԳ» հեռուստաընկերության համակարգված տեղեկատվական աջակցության հետ ձևավորում է հայկական արտադրանքի առաջխաղացման և հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդման համալիր գործիքակազմ։
«Ժամանակակից աշխարհատնտեսական պայմաններում այս նախաձեռնությունը հայ արտադրողների համար իրական հնարավորություններ է ստեղծում՝ մուտք գործելու աշխարհի խոշորագույն սպառողական շուկաներից մեկը»,-համոզված են համագործակցող կողմերը:

Amid restrictions on the export of Armenian goods to the Russian market, Armenian producers are actively seeking new and stable markets for their products.
China is becoming one of the most promising destinations for Armenian exports.
The China-Armenia Regional Development Foundation, together with Prom Expo and its subsidiary operating in China, the Armenian Trade House, has created the necessary conditions for the export and sale of Armenian-made products. A logistics and organizational infrastructure has been established, and mechanisms have been developed for the supply, storage, and promotion of goods in the Chinese market.
Sergey Avanesov, the foundation’s president and executive director, told Armenpress that the organization of a trade fair for Armenian products in Chengdu in November this year is of particular importance as part of this initiative.
“It will enable producers to present their products directly to Chinese buyers, businesspeople, and distributors, as well as establish new business contacts,” Avanesov noted.
In parallel, the foundation, together with Tsayg TV, is developing the large-scale Vardan Mamikonyan media platform. A cultural and historical magazine in Chinese and a special video produced by Tsayg TV have already been prepared. In the future, a large-scale media program is planned, which will include a series of documentaries on the historical and contemporary ties between Armenia and China, as well as the economic cooperation between the two countries.
The combination of the practical export mechanisms created by the foundation, Prom Expo, and the Armenian Trade House with Tsayg TV’s coordinated informational support provides a comprehensive set of tools for promoting Armenian products and strengthening Armenian-Chinese relations.
“In the current global geo-economic environment, this initiative creates real opportunities for Armenian producers to enter one of the world’s largest consumer markets,” the parties involved said.