Պետգույքի կոմիտեի տնօրինմանն են փոխանցվել ապօրինի ծագում ունեցող գույք, տրանսպորտային միջոց և բաժնետոմս
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում 2026 թվականի օգոստոսի 14-ի դրությամբ 2023-2026թթ․ ընթացքում Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին են փոխանցվել 45 միավոր անշարժ գույք, 2 տրանսպորտային միջոց, 2000 հատ բաժնետոմս և 264 000 ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, ընդգծելով, որ  մասնավորապես՝ 19 անշարժ գույք ամրացվել են այլ պետական մարմինների, որից 17-ը՝ ՀՀ ՇՄՆ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին` անտառային ֆոնդի համալրման և պահպանության համար, 5-ն օտարվել են կամ տրամադրվել վարձակալությամբ, 7-ը գտնվում են օտարման կամ վարձակալությամբ տրամադրման գործընթացի տարբեր փուլերում, 18 գույքի մասով տարբեր պետական մարմինների հետ քննարկվում են հետագա արդյունավետ տնօրինման հարցը։
Օտարման կամ վարձակալության ենթակա գույքին կարելի է ծանոթանալ Կոմիտեի պաշտոնական կայքում և պետական գույքի էլեկտրոնային աճուրդի համակարգում:

В распоряжение Комитета по управлению госимуществом переданы недвижимость, транспортные средства и акции незаконного происхождения
В рамках полномочий Генеральной прокуратуры по конфискации имущества незаконного происхождения и защите государственных интересов по состоянию на 14 августа 2026 года в течение 2023—2026 годов Комитету по управлению государственным имуществом было передано 45 единиц недвижимого имущества, 2 транспортных средства, 2000 единиц акций и право требования на 264 тыс долларов США.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Комитета по управлению государственным имуществом, в частности, 19 объектов недвижимого имущества были закреплены за другими государственными органами, из которых 17 — за ГНКО «Армлес» министерства окружающей среды для пополнения и охраны лесного фонда, 5 были отчуждены или предоставлены в аренду, 7 находятся на различных стадиях процесса отчуждения или предоставления в аренду, а по части 18 объектов с различными государственными органами обсуждается вопрос дальнейшего эффективного распоряжения.
С имуществом, подлежащим отчуждению или аренде, можно ознакомиться на официальном сайте Комитета и в электронной системе аукционов государственного имущества.