Եվրամիությանն անդամակցելը Սերբիայի ռազմավարական նպատակն է․ Վուչիչ
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել է, որ իր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ Եվրամիությանն անդամակցելուն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Վուչիչը հայտարարել է ավստրիական Die Presse թերթին տված հարցազրույցում՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ին անդամակցելը մնում է Սերբիայի համար ռազմավարական նպատակ։
Նա նշել է, որ Սերբիան որոշակի հիասթափություն ունի կապված Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև 2013 թվականի Բրյուսելի համաձայնագրի չկատարման հետ, որն ավելի քան 13 տարի անց մնում է չիրականացված։
«Ես հազար պատճառ ունեմ հիասթափվելու։ Բայց, վերջիվերջո, այո, մենք մնում ենք եվրոպական ուղու վրա։ Եվրոպայում եմ ես տեսնում Սերբիայի ապագան»,-ասել է Վուչիչը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ին անդամակցությունը մնում է Սերբիայի ռազմավարական նպատակը, և որ երկիրը այլ տարբերակ չունի և այդ պատճառով էլ Բելգրադը պետք է սերտորեն համագործակցի ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների և թեկնածու երկրների հետ։
Վուչիչը նաև նշել է, որ չի տեսնում որևէ պատճառ՝ հրաժարվելու Ուկրաինայի հետ համագործակցությունից, քանի որ Սերբիան առաջնորդվում է իր սեփական ազգային շահերով։

Членство в ЕС остается для Сербии стратегической целью: Вучич
Президент Сербии Александр Вучич заявил, что его страна продолжает оставаться приверженной вступлению в Европейский союз.
Как передает Арменпресс, об этом Вучич заявил в интервью австрийской газете Die Presse, подчеркнув, что членство в ЕС остается для Сербии стратегической целью.
Он отметил, что Сербия испытывает определенное разочарование в связи с невыполнением Брюссельского соглашения 2013 года между Белградом и Приштиной, которое спустя более 13 лет остается нереализованным.
«У меня есть тысячи причин для разочарования. Но, в конечном итоге, да, мы остаемся на европейском пути. Именно в Европе я вижу будущее Сербии», — сказал Вучич.
Он добавил, что вступление в ЕС остается стратегической целью Сербии, и у страны нет другой альтернативы, в связи с чем Белград должен тесно сотрудничать со всеми государствами — членами ЕС и странами-кандидатами.
Вучич также отметил, что не видит причин отказываться от сотрудничества с Украиной, поскольку Сербия руководствуется своими собственными национальными интересами.