FlyOne Armenia-ն CFM International-ի հետ ստորագրել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ leap-1a չորս շարժիչների ձեռքբերման վերաբերյալ
FlyOne Armenia-ն Ֆարնբորոյի միջազգային ավիացուցահանդեսի (Farnborough International Airshow 2026) շրջանակներում ստորագրել է փոխըմբռնման հուշագիր (MoU) աշխարհի առաջատար ավիաշարժիչ արտադրող CFM International ընկերության հետ՝ չորս LEAP-1A շարժիչների ձեռքբերման վերաբերյալ։
Հուշագիրը ստորագրել են FlyOne Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը և CFM International-ի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ավիաընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս համաձայնագիրը հանդիսանում է FlyOne Armenia-ի նավատորմի արդիականացման և երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության հերթական կարևոր քայլը։ LEAP-1A շարժիչները նախատեսված են Airbus A320neo ընտանիքի նոր սերնդի օդանավերի համար և համարվում են համաշխարհային ավիացիոն արդյունաբերության ամենաարդյունավետ և տեխնոլոգիապես առաջադեմ լուծումներից մեկը։
Շարժիչների կիրառումը թույլ կտա զգալիորեն նվազեցնել վառելիքի ծախսը, ածխաթթու գազի արտանետումները և աղմուկի մակարդակը՝ միաժամանակ բարձրացնելով օդանավերի շահագործման հուսալիությունն ու արդյունավետությունը։
«Այս համաձայնագիրը պարզապես շարժիչների ձեռքբերման մասին չէ. այն մեր տեսլականի հերթական իրականացված քայլն է՝ կառուցելու ժամանակակից, արդյունավետ և կայուն հայկական ավիաընկերություն։
LEAP-1A շարժիչները միջազգային ավիացիայում համարվում են արդյունավետության, հուսալիության և բնապահպանական պատասխանատվության չափանիշ։ Մենք հպարտ ենք խորացնել համագործակցությունը CFM International-ի հետ և շարունակել ներդրումները մեր ապագա նավատորմի զարգացման ուղղությամբ։
Այս ներդրումը վկայում է FlyPne Armenia-ի երկարաժամկետ զարգացման, հայկական քաղաքացիական ավիացիայի ապագայի նկատմամբ մեր վստահության և մեր ուղևորներին առավել անվտանգ, հարմարավետ ու ժամանակակից ծառայություններ մատուցելու հանձնառության մասին»,– ասել է FlyOne Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
Հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ LEAP-1A շարժիչները հնարավորություն են տալիս՝
- մինչև 20% նվազեցնել վառելիքի սպառումը՝ նախորդ սերնդի շարժիչների համեմատ,
- էականորեն կրճատել CO₂ արտանետումները,
- նվազեցնել աղմուկի մակարդակը,
- ապահովել շահագործման բարձր հուսալիություն,
- նվազեցնել սպասարկման և շահագործման ընդհանուր ծախսերը։
Ըստ հաղորդագրության՝ այս տեխնոլոգիաների ներդրումը FLYONE Armenia-ին հնարավորություն կտա շարունակել ընդլայնել միջազգային երթուղային ցանցը, բարձրացնել մրցունակությունը և ներդնել ոլորտի լավագույն տեխնոլոգիական լուծումները։
Ռազմավարական գործընկերություն
Ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը հիմք է դնում FlyOne Armenia-ի և CFM International-ի միջև երկարաժամկետ համագործակցության համար և հանդիսանում է ավիաընկերության նավատորմի ընդլայնման ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից մեկը։
Հուշագրի ստորագրումը կայացել է CFM International-ի տաղավարում՝ Ֆարնբորոյի միջազգային ավիացուցահանդեսի շրջանակներում, որը համարվում է համաշխարհային ավիատիեզերական արդյունաբերության ամենահեղինակավոր միջոցառումներից մեկը։

FlyOne Armenia и CFM international подписали меморандум о взаимопонимании по приобретению четырех двигателей LEAP-1A
Авиакомпания FlyOne Armenia в рамках Международной авиационной выставки Фарнборо 2026 года (Farnborough International Airshow 2026) подписала Меморандум о взаимопонимании (MoU) с CFM International — одним из ведущих мировых производителей авиационных двигателей. Документ предусматривает приобретение четырех двигателей LEAP-1A.
Меморандум подписали генеральный директор FLYONE Armenia Арам Хачатрян и представители руководства CFM International.
Как передает Арменпресс, в распространенном авиакомпанией сообщении отмечается, что данное соглашение является очередным важным шагом в реализации стратегии FlyOne Armenia по модернизации флота и долгосрочному развитию. Двигатели LEAP-1A предназначены для воздушных судов нового поколения семейства Airbus A320neo и считаются одним из наиболее эффективных и технологически передовых решений в мировой авиационной отрасли.
Использование этих двигателей позволит существенно сократить расход топлива, выбросы углекислого газа и уровень шума, одновременно повысив надежность и эффективность эксплуатации воздушных судов.
Генеральный директор FlyOne Armenia Арам Хачатрян отметил:
«Это соглашение — не просто приобретение двигателей. Это еще один важный шаг на пути к реализации нашего видения — созданию современной, эффективной и устойчивой армянской авиакомпании.
Двигатели LEAP-1A являются международным стандартом эффективности, надежности и экологической ответственности в авиационной отрасли. Мы гордимся тем, что расширяем сотрудничество с CFM International и продолжаем инвестировать в развитие нашего будущего флота.
Эта инвестиция свидетельствует о нашей приверженности долгосрочному развитию FLYONE Armenia, уверенности в будущем гражданской авиации Армении и стремлении предоставлять нашим пассажирам еще более безопасные, комфортные и современные услуги».
Инвестиции в авиацию будущего
Двигатели LEAP-1A позволяют:
● сократить расход топлива до 20% по сравнению с двигателями предыдущего поколения;
● существенно снизить выбросы CO₂;
● уменьшить уровень шума;
● обеспечить высокую эксплуатационную надежность;
● сократить общие расходы на техническое обслуживание и эксплуатацию.
Внедрение этих технологий позволит FlyOne Armenia продолжить расширение международной маршрутной сети, повысить конкурентоспособность и использовать лучшие технологические решения авиационной отрасли.
Стратегическое партнерство
Подписанный Меморандум о взаимопонимании закладывает основу для долгосрочного сотрудничества между FlyOne Armenia и CFM International и является одним из ключевых элементов программы расширения флота авиакомпании.
Церемония подписания состоялась на стенде CFM International в рамках Международной авиационной выставки Фарнборо — одного из наиболее авторитетных мероприятий мировой аэрокосмической отрасли.
Приобретая воздушные суда и двигатели нового поколения, FlyOne Armenia продолжает реализацию стратегии по созданию одной из самых современных, эффективных и устойчивых авиакомпаний региона, одновременно укрепляя позиции Армении на международной авиационной карте.
О FlyOne Armenia
FlyOne Armenia — ведущая авиакомпания Армении, выполняющая регулярные и чартерные рейсы в страны Европы, Ближнего Востока и СНГ. Авиакомпания последовательно инвестирует в модернизацию флота, повышение качества обслуживания и расширение международной маршрутной сети, способствуя развитию воздушного сообщения Армении.
О CFM International
CFM International — совместное предприятие GE Aerospace и Safran Aircraft Engines, являющееся одним из ведущих мировых производителей двигателей для коммерческой авиации. Семейство двигателей LEAP в настоящее время считается одним из наиболее эффективных и инновационных решений для воздушных судов нового поколения Airbus A320neo, Boeing 737 MAX и COMAC C919.