Եռօրյա ֆինանսական գրագիտության դասընթաց` Fast հիմնադրամի AI Camp ճամբարում. Idram&IDBank
Fast հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող AI ճամբարի ավելի քան 460 մասնակցի համար Իդրամն ու IDBank-ն անցկացրեցին ֆինանսական գրագիտության եռօրյա դասընթացների շարք։ Տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության այս թռիչքաձև զարգացման ժամանակաշրջանում պատանիների համար թվային տիրույթում պաշտպանված լինելն էլ ավելի է կարևորվում։
Իդրամի և IDBank-ի ֆինանսական գրագիտության դասընթացն այս անգամ ուներ երկու հիմնական շեշտադրում՝ զեղծարարություններից պաշտպանվելու մեթոդներ, ֆինանսական հիմնական հասկացություններ և ստարտափների ստեղծման առանձնահատկություններ։
Դասընթացները վարում էին IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը, IDBank-ի ավագ դասընթացավար Գևորգ Դարախչյանը, ինչպես նաև Իդրամի  և IDBank-ի Առանցքային գործընկերների և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը։
IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանն ընդգծեց, որ ֆինանսապես գրագետ լինելն այսօր կենսական նշանակության հմտություն է․ «Ուրախ ենք գտնվել այստեղ՝ FAST հիմնադրամի կողմից կազմակերպված ամառային ճամբարում։ Երեխաների հետ շփումը ցույց տվեց, թե որքան մեծ է նրանց հետաքրքրությունը ֆինանսական գրագիտության մեր դասընթացի նկատմամբ։ Նրանք շատ ակտիվ մասնակցում էին և հարցեր ուղղում։ Լիահույս ենք, որ կարևոր գիտելիքներ կարողացանք փոխանցել երեխաներին, որոնց հիման վրա նրանք ապագայում կկայացնեն կայուն և հավասարակշռված ֆինանսական որոշումներ»։
Իդրամի  և IDBank-ի Առանցքային գործընկերների և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը փաստեց․ «Մասնակիցների ոգևորությունը չնկատելն անհնար էր։ Հանդիպման ընթացքում քննարկեցինք այն գործիքակազմը, որը նրանք կարող են կիրառել ապագայում՝ կերտելու իրենց ուղին բիզնեսի ոլորտում։ Նաև անդրադարձանք ստարտափների ստեղծման ու զարգացման փուլերին։ Ուրախ կլինեմ, եթե նրանցից շատերն ընտրեն հենց ձեռնարկատիրական ուղղությունը»։
FAST հիմնադրամի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանը նշեց․ «Բարձր ենք գնահատում Իդրամի և IDBank-ի հետ այս համագործակցությունը, որի շնորհիվ երեխաները հնարավորություն ունեցան զարգացնել բիզնես մտածողություն և ձեռք բերել վաճառքի հմտություններ ֆինանսական ոլորտում։ Վստահ ենք, որ դասընթացն իր խորը ազդեցությունն ունեցավ մասնակիցների շրջանում՝ նպաստելով ապագայում նրանց բիզնես գաղափարների իրականացմանը»։

Three-day Financial Literacy Course at the FAST Foundation’s AI Camp: Idram&IDBank
Idram and IDBank conducted a series of three-day financial literacy training sessions for over 460 participants of the AI Camp organized by the FAST Foundation. With the exponential rise of technology and AI, staying safe in the digital space is becoming increasingly vital for teenagers.
This time, the financial literacy course of Idram and IDBank had two main focuses: fraud prevention methods, along with basic financial concepts and the essentials of launching a startup.
The sessions were held by Tatevik Vardevanyan, Head of the Communications and Social Responsibility Programs Department at IDBank and Idram; Gevorg Darakhchyan, Senior Trainer at IDBank; and Albert Tunyan, Key Account and Digital Payments Projects Unit Head at IDBank and Idram.
Tatevik Vardevanyan, Head of the Communications and Social Responsibility Department, emphasized that financial literacy is a vital skill today: “We are delighted to be here at the summer camp organized by the FAST Foundation. Interacting with the children showed just how interested they are in our financial literacy course. They participated very actively and asked many questions. We sincerely hope that we were able to pass on essential knowledge, which will empower them to make stable and balanced financial decisions in the future”.
Albert Tunyan, Key Account and Digital Payments Projects Unit Head at IDBank and Idram, stated: “The enthusiasm of the participants was undeniable. Throughout the meeting, we explored the toolkit they can use to build their future careers in business. Additionally, we addressed the phases of startup creation and development. I will be glad if many of them ultimately choose an entrepreneurial direction.”
Anush Ayvazyan, Head of Educational Programs at the FAST Foundation, noted: “We highly value this cooperation with Idram and IDBank, thanks to which the children had the opportunity to develop a business mindset and acquire sales skills in the financial sector. We are confident that the course has made a profound impact on the participants, contributing to the realization of their future business ideas.”