Ռուսաստանի նախագահը ներքին շուկայում վառելիքի դեֆիցիտը որակել է «ոչ կրիտիկական»
Էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հասցված հարվածների պատճառով ներքին շուկայում վառելիքի ներկայիս դեֆիցիտը կրիտիկական չէ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ հավելելով, որ հարկավոր է ավելի արագ ավարտել նավթավերամշակման գործարանների վերանորոգումները, ապահովել նավթամթերքների ներմուծման ավելացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է «Վեստի» լրատվական ծառայության թղթակից Պավել Զարուբինի հետ հարցազրույցում։
Լրագրողը հարց է ուղղել, թե որքան լուրջ վնաս են հասցնում հակառակորդի հարվածները էներգետիկ օբյեկտներին։
«Ինչ վերաբերում է ընդհանուր առմամբ խիստ կարևոր ենթակառուցվածքներին, մասնավորապես՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հասցված հարվածներին, ապա, իհարկե, այդ հարվածները խնդիրներ են ստեղծում։ Սա ակնհայտ է. մենք այժմ որոշակի դեֆիցիտ տեսնում ենք, բայց այն կրիտիկական չէ», - ասել է ՌԴ նախագահը։
«Այստեղ առկա է մի քանի խնդիր, որոնք մենք պետք է լուծենք: Մենք այժմ գործընկերների հետ քննարկել ենք դա։ Առաջին խնդիրը առավել պահանջված ՀՕՊ համակարգերի արտադրության արագ ու զգալի ավելացումն է։ Մշտապես կատարելագործել դրանք մարտական ​​գործողությունների վարման պահանջներին, կարևոր օբյեկտների պաշտպանությանը համապատասխան՝ հաշվի առնելով այն, թե ինչ է օգտագործում հակառակորդը, հաշվի առնելով այն, թե ինչ են նրանք ստանում այդ նույն Եվրոպայից։ Այդ բոլոր միջոցները մենք իրականում ունենք: Հարցը դրանց արտադրությունը մեծացնելու արագությունն է և մատակարարումները զորքերին կամ խիստ կարևոր օբյեկտների պաշտպանությունը», - հավելել է Պուտինը։
Ռուսաստանի մի քանի տասնյակ շրջաններում, այդ թվում՝ Մոսկվայում, բենզինի և դիզելային վառելիքի հետ կապված խնդիրներ են առաջացել, որը պայմանավորված է նավթավերամշակման օբյեկտներին ուկրաինական հարվածներով։

Президент России назвал дефицит топлива на внутреннем рынке “не критическим”
Нынешний дефицит топлива на внутреннем рынке из-за атак на энергетическую инфраструктуру не является критическим. Об этом заявил президент России Владимир Путин, добавив, что необходимо быстрее завершить модернизацию нефтеперерабатывающих заводов и обеспечить увеличение импорта нефтепродуктов. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью корреспонденту информационной службы “Вести” Павлу Зарубину.
Корреспондент задал вопрос, насколько серьезен ущерб, наносенный ударами противника по энергетическим объектам.
“Что касается ударов по критически важной инфраструктуре вообще, по энергетической инфраструктуре в частности, то, конечно, эти удары создают проблемы. Это очевидно, мы сейчас наблюдаем определенный дефицит, но он не критический”, — ответил президент РФ.
“Здесь есть несколько задач, которые мы должны решить. Мы сейчас с коллегами обсуждали это. Первая задача - это быстро и существенно нарастить производство наиболее востребованных средств ПВО. Постоянно совершенствовать их в соответствии с потребностями в ведении боевых действий, прикрытии соответствующих объектов, с учетом того, что применяется противником, с учетом того, что им передают из той же Европы, новые беспилотные летательные аппараты с новыми технологиями. Все эти средства защиты у нас на самом деле есть. Вопрос скорости наращивания их производства и поставки в войска, либо для прикрытия объектов критически важной инфраструктуры”, — добавил Путин.
В нескольких десятках регионов России, включая и Московскую область, возникли проблемы с бензином и дизельным топливом, что связано с ударами Украины по нефтеперерабатывающим заводам.