Համաշխարհային առաջնորդները ողջունել են Իրան-ԱՄՆ համաձայնության հաստատումը
Համաշխարհային առաջնորդներն ու միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները ողջունել են Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև խաղաղության շուրջ բանակցություններում համաձայնության հաստատումը, որը հունիսի 19-ին կամրագրվի Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում ստորագրվելիք փաստաթղթով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տարբեր երկրների ղեկավարներ արձանագրել են, որ սա կարևոր քայլ է երկար տարիների հակամարտության կարգավորման ճանապարհին։
Մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը X-ի իր էջում հրապարակած հայտարարության մեջ նշել է, որ սա կարևոր քայլ է տարածաշրջանային կայունության վրեականգնման ուղղությամբ։ «Հիմա ուշադրությունը պետք է կենտրոնացնել փոխըմբռնման հուշագրի լիարժեք իրականացման վրա՝ ապահովելու համար, որ նեղուցը վերաբացվի և մնա ամբողջությամբ ու մշտապես բաց, ինչպես նաև, որ միջուկային համաձայնագրի մանրամասները վերջնականացվեն։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել այն տեխնիկական բանակցություններին, որոնք այժմ սկսվելու են։ Մեր առաջնահերթությունն է, որ սա դառնա կայուն և երկարատև խաղաղություն, և մենք կաշխատենք միջազգային գործընկերների հետ՝ դրան աջակցելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ՝ ընդգծելով, որ Բրիտանիայի հաստատուն դիրքորոշումն այն է, որ «Իրանը երբեք չպետք է ունենա միջուկային զենք»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել կողմերին արագ կյանքի կոչել համաձայնության բոլոր դրույթները։ «Այս համաձայնությունը պետք է հնարավորություն տա Հորմուզի նեղուցի անհապաղ և անվերապահ վերաբացմանը, ինչին պատրաստ է աջակցել Եվրոպական միության և Միացյալ Թագավորության ստեղծած միջազգային առաքելությունը։ Ռեսուրսները պատրաստ են և կարող են անմիջապես տեղակայվել։ Ծովային երթևեկության վերականգնումը՝ առանց սահմանափակումների կամ տուրքերի, տարածաշրջանային կայունության և համաշխարհային տնտեսության համար անփոխարինելի պայման է»,- ասվում է Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարության մեջ։ Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան կշարունակի իր լիարժեք աջակցությունը Լիբանանի իշխանությունների վճռական ջանքերին՝ պետության ինքնիշխանության վերականգնման համար։
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրեդրիխ Մերցը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և իրանական կողմին «դիվանագիտական առաջընթացի համար»։ «Սա կարող է ճանապարհ հարթել դեպի ավելի ուժեղ համաշխարհային տնտեսություն և ավելի անվտանգ Մերձավոր Արևելք»,- ասվում է նրա հայտարարության մեջ։
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին հույս է հայտնել, որ «Հորմուզի նեղուցով ազատ և անվտանգ նավարկությունը գործնականում կապահովվի, և որ Իրանի միջուկային հարցի և այլ խնդիրների վերաբերյալ վերջնական համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ կկնքվի»։
Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը բեկումնային է որակել ԱՄՆ-Իրան այս համաձայնությունը՝ նշելով․ «Իրականացման դեպքում համաձայնությունը պետք է նաև մեղմի համաշխարհային էներգետիկ ճգնաժամը։
Վերջին օրերին ես խոսել եմ իրանցի և Ծոցի տարածաշրջանի գործընկերների հետ, և այսօր ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները կքննարկեն, թե ինչպես կարող է ԵՄ-ն ներգրավվել հաջորդ փուլում։ Տնտեսական լծակներից մինչև միջուկային փորձագիտական կարողություններ և երկարամյա հարաբերություններ Ծոցի գործընկերների հետ՝ ԵՄ-ն պատրաստ է նպաստել կայուն լուծմանը»։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան բարձր է գնահատել բոլոր նրանց դիվանագիտական ջանքերը, ովքեր հնարավոր են դարձրել գործարքը։ «Զենքերը պետք է հիմա լռեն, իսկ մնացած տարաձայնությունները պետք է լուծվեն խաղաղ միջոցներով՝ միջազգային իրավունքի համաձայն։ Եվրոպական միությունը պատրաստ է նպաստել Մերձավոր Արևելքում երկարատև խաղաղության համապարփակ ռազմավարության առաջխաղացմանը»,- ասվում է նրա հայտարարության մեջ։

Мировые лидеры приветствовали соглашение между Ираном и США
Мировые лидеры и главы международных организаций приветствовали соглашение, достигнутое в ходе мирных переговоров между Соединенными Штатами и Ираном, которое будет скреплено документом, подписание которого планируется в Женеве, Швейцария, 19 июня.
Как сообщает «Арменпресс», лидеры различных стран отметили, что это важный шаг на пути к урегулированию затянувшегося конфликта.
В частности, премьер-министр Великобритании Кир Стармер в заявлении, опубликованном на его странице в X, отметил, что это важный шаг к восстановлению региональной стабильности. «Сейчас необходимо сосредоточить внимание на полном выполнении Меморандума о взаимопонимании, чтобы обеспечить повторное открытие и сохранение полной и постоянной открытости пролива, а также на завершении проработки деталей ядерного соглашения. Мы готовы поддержать технические переговоры, которые начнутся сейчас. Наш приоритет — обеспечить устойчивый и прочный мир, и мы будем работать с международными партнерами для поддержки этого», — говорится в заявлении. При этом подчеркивается твердая позиция Великобритании: «Иран никогда не должен обладать ядерным оружием».
Президент Франции Эммануэль Макрон призвал стороны оперативно выполнить все положения соглашения. «Это соглашение должно позволить немедленно и безоговорочно возобновить работу Ормузского пролива, что международная миссия, созданная Европейским союзом и Соединенным Королевством, готова поддержать. Ресурсы готовы и могут быть задействованы немедленно. Восстановление морского сообщения без ограничений и тарифов является необходимым условием региональной стабильности и мировой экономики», — заявил президент Франции. Он добавил, что Франция продолжит оказывать полную поддержку решительным усилиям ливанских властей по восстановлению суверенитета страны.
Канцлер Германии Фридрих Мерц поздравил президента США Дональда Трампа и иранскую сторону с «дипломатическим прогрессом». «Это может проложить путь к более сильной мировой экономике и более безопасному Ближнему Востоку», — сказал он.
Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи выразила надежду, что «свободное и безопасное судоходство через Ормузский пролив будет практически обеспечено и что окончательное соглашение по иранской ядерной проблеме и другим вопросам будет заключено как можно скорее».
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас назвала соглашение между США и Ираном прорывом, отметив: «В случае реализации соглашение должно также смягчить глобальный энергетический кризис. В последние дни я разговаривала с иранскими и партнерами из стран Персидского залива, и сегодня министры иностранных дел ЕС обсудят, как ЕС может участвовать в следующем этапе. От экономического влияния до ядерной экспертизы и давних отношений с партнерами из стран Персидского залива - ЕС готов внести свой вклад в устойчивое решение».
Председатель Европейского совета Антоник Кошта высоко оценил дипломатические усилия всех, кто способствовал заключению соглашения. «Теперь оружие должно замолкнуть, а оставшиеся разногласия должны быть урегулированы мирным путем в соответствии с международным правом. Европейский союз готов внести свой вклад в продвижение всеобъемлющей стратегии достижения прочного мира на Ближнем Востоке», — заявил он.