ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցությունը
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի  կենտրոնակայանում Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում, hունիսի 10-11-ը մասնակցել է Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառման ընթացքում գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանը ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման շրջանակում ռազմական կրթության և վարժանքների ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները։
Բանախոսություններով հանդես են եկել նաև ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի պետ, գեներալ-մայոր Արսեն Մանգասարյանը և ՆԱՏՕ-ի ու ԵՄ-ի հետ ռազմական կրթության ոլորտի ՀՀ ՊՆ գործակցության համակարգող Տիգրան Հարությունյանը։
Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել ՀՀ ռազմաուսումնական հաստատություններում իրականացվող բարեփոխումները և կարևորել գործակցության ընդլայնումը, մասնավորապես՝ ԵՄ ռազմական «Էրազմուս» (EMILYO) ծրագրի շրջանակում։ Հավանություն է տրվել ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի՝ քոլեջին ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակով անդամակցելու առաջարկին, որը փոխանցվել է քոլեջի ղեկավար կոմիտեին՝ հաստատման համար։
Բրյուսել կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավար Պիրս Կազալետի հետ, քննարկել պաշտպանության ոլորտում գործակցության ընթացիկ ծրագրերին և հեռանկարներին վերաբերող հարցեր։

Armenian delegation discusses cooperation at NATO headquarters in Brussels
A delegation led by Major General Artur Yeroyan, Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, participated in a meeting of the Executive Academic Board of the European Security and Defense College held in Brussels at the European Commission headquarters on June 10–11.
The Defense Ministry said in a press release that during the event Major General Yeroyan presented reforms implemented in the fields of military education and training within the framework of the transformation of the Armenian Armed Forces.
Presentations were also delivered by Major General Arsen Mangasaryan, Head of the Vazgen Sargsyan Military Academy of the Ministry of Defense, and Tigran Harutyunyan, Coordinator of Armenia’s cooperation with NATO and the EU in the field of military education.
Representatives of the Executive Academic Board of the European Security and Defense College highly valued the reforms implemented in Armenia’s military educational institutions and emphasized the importance of expanding cooperation, particularly within the framework of the EU Military Erasmus (EMILYO) program. Approval was given to the proposal for the National Defense Research University of the Ministry of Defense and the Vazgen Sargsyan Military Academy to join the college as associated partners, which has been forwarded to the college’s steering committee for approval.
As part of the Brussels visit, the Armenian Ministry of Defense delegation also met at NATO headquarters with Piers Cazalet, Head of the Defense and Security Cooperation Directorate, and discussed current programs and future prospects of cooperation in the defense sector.