ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցությունը
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի  կենտրոնակայանում Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում, hունիսի 10-11-ը մասնակցել է Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառման ընթացքում գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանը ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման շրջանակում ռազմական կրթության և վարժանքների ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները։
Բանախոսություններով հանդես են եկել նաև ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի պետ, գեներալ-մայոր Արսեն Մանգասարյանը և ՆԱՏՕ-ի ու ԵՄ-ի հետ ռազմական կրթության ոլորտի ՀՀ ՊՆ գործակցության համակարգող Տիգրան Հարությունյանը։
Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել ՀՀ ռազմաուսումնական հաստատություններում իրականացվող բարեփոխումները և կարևորել գործակցության ընդլայնումը, մասնավորապես՝ ԵՄ ռազմական «Էրազմուս» (EMILYO) ծրագրի շրջանակում։ Հավանություն է տրվել ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի՝ քոլեջին ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակով անդամակցելու առաջարկին, որը փոխանցվել է քոլեջի ղեկավար կոմիտեին՝ հաստատման համար։
Բրյուսել կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավար Պիրս Կազալետի հետ, քննարկել պաշտպանության ոլորտում գործակցության ընթացիկ ծրագրերին և հեռանկարներին վերաբերող հարցեր։

Делегация МО Армении в Брюсселе приняла участие в заседании Исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны
Делегация Министерства обороны во главе с заместителем начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения, генерал-майором Артуром Ерояном, 10-11 июня приняла участие в заседании Исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны в штаб-квартире Европейской комиссии в Брюсселе.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на пресс-релиз Министерства обороны Республики Армения, в ходе мероприятия генерал-майор Артур Ероян представил реформы, проводимые в сфере военного образования и подготовки в рамках трансформации армии Республики Армения.
Также выступили начальник Военной академии им. Вазгена Саргсяна Министерства обороны Республики Армения, генерал-майор Арсен Мангасарян, и координатор сотрудничества Министерства обороны Республики Армения в области военного образования с НАТО и ЕС, Тигран Арутюнян.
Представители Исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны высоко оценили реформы, проводимые в военных учебных заведениях Республики Армения, и подчеркнули важность расширения сотрудничества, в частности, в рамках программы ЕС Military Erasmus (EMILYO). Предложение Национального исследовательского университета обороны Министерства обороны и Военной академии им. Вазгена Саргсяна о присоединении к колледжу в качестве ассоциированного партнера было одобрено и направлено на утверждение руководящему комитету колледжа.
В рамках визита в Брюссель делегация Министерства обороны РА в штаб-квартире НАТО встретилась с руководителем Управления по сотрудничеству в области обороны и безопасности Пирсом Казалетом для обсуждения вопросов, касающихся текущих программ и перспектив сотрудничества в оборонном секторе.