Հունաստանում Հայաստանի դեսպանն անդրադարձել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումներին
Սալոնիկի Հունական միջազգային համալսարանում (International Hellenic University) Հունաստանի ՅՈՒՆԻՍեՖ-ի գրասենյակի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել երեխաների իրավունքների պաշտպանության թեմային նվիրված բարձր մակարդակի միջոցառում, որին մասնակցել են մի շարք երկրների դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և ոլորտային փորձագետներ։
Միջոցառմանը մասնակցել, պանելային քննարկումներից մեկը նախագահել և eլույթով հանդես է եկել Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, իր ելույթում դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումներին՝ ընդգծելով 2025 թվականին ընդունված «Երեխայի իրավունքների և երեխայի պաշտպանության համակարգի մասին» նոր օրենքի կարևորությունը, ինչպես նաև կրթության, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը։
Դեսպանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով կազմակերպության կարևոր ներդրումը երեխաների իրավունքների պաշտպանության, ներառական կրթության, առողջապահության և սոցիալական աջակցության համակարգերի զարգացման գործում։
Ելույթի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև թվային միջավայրում երեխաների պաշտպանության, առցանց անվտանգության, ինչպես նաև ապատեղեկատվության և այլ ժամանակակից մարտահրավերների պայմաններում երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային համագործակցության անհրաժեշտությանը։
Դեսպանն առանձին անդրադարձ է կատարել Հայաստանի դպրոցներում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ծրագրերին, աշխատանքներին, միջոցառումներին, ինչպես նաև ընդծել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ 2025-2026 ուսումնական տարին հանրակրթական համակարգում հռչակվել է «Անվտանգ և ապահով կրթական միջավայրի» տարի։
Միջոցառման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերների, լավագույն փորձի և բազմակողմ համագործակցության հեռանկարների շուրջ։

Armenia’s child rights reforms presented at high-level event in Greece
Armenian Ambassador to Greece Tigran Mkrtchyan has presented the Armenian government’s reforms in the protection of children’s rights during a high-level event at the International Hellenic University in Thessaloniki. The ambassador chaired one of the panel discussions and delivered remarks at the event titled “The Role of Academia in Promoting Child Rights,” organized at the initiative of the UNICEF office in Greece, the Armenian Embassy said.
The high-level event brought together ambassadors from several countries, representatives of international organizations, and sector experts.
Ambassador Mkrtchyan addressed reforms implemented by the Armenian government in the field of child rights protection, highlighting the importance of the new Law on the Rights of the Child and the Child Protection System adopted in 2025, as well as programs in education, healthcare, and social protection.
The ambassador highly valued the effective cooperation between Armenia and UNICEF, emphasizing the organization’s important contribution to the development of child rights protection, inclusive education, healthcare, and social support systems.
In his remarks, he also focused on protecting children in the digital space, ensuring online safety, and the importance of international cooperation to uphold children’s rights in the face of misinformation and other contemporary challenges.
The ambassador also referred to programs and initiatives aimed at protecting children’s rights in Armenian schools and higher education institutions, noting that, at the initiative of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the 2025–2026 academic year in the general education system has been declared the “Year of a Safe and Secure Educational Environment.”
The participants of the event exchanged views on existing challenges, best practices, and prospects for multilateral cooperation in the field of child rights protection.