Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է RISE Powered by Silicon Mountains -ի պանելային քննարկմանը
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է «Կիբերանվտանգությունը որպես ազգային առաջնահերթություն» թեմայով պանելային քննարկմանը` RISE Powered by Silicon Mountains տեխնոլոգիական համաժողովի շրջանակում, որը համախմբել էր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար ընկերությունների, պետական կառույցների և մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանի և տարածաշրջանի տեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կիբերանվտանգության ոլորտի արդի մարտահրավերներին, թվային ենթակառուցվածքների պաշտպանության կարևորությանը, ինչպես նաև տեխնոլոգիական զարգացման և անվտանգության միջև հավասարակշռության ապահովման անհրաժեշտությանը։
Պարոն Յիրիկյանն իր խոսքում նշել է, որ թվային դարաշրջանում մրցակցային առավելությունը որոշվում է ոչ միայն նորարարությամբ, այլև անվտանգությամբ, իսկ կազմակերպությունների և պետությունների թվայնացմանը զուգահեռ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում համակարգերի և տվյալների պաշտպանվածությունը։
«Ucom-ում մենք կիբերանվտանգությունը դիտարկում ենք որպես մեր ցանցերի և ծառայությունների զարգացման անբաժանելի մաս։ Այսօր այն միայն տեխնոլոգիական խնդիր չէ. այն դարձել է բիզնեսի կայունության, հաճախորդների վստահության և ազգային դիմակայունության կարևոր բաղադրիչ։ Թվային տնտեսության զարգացումն անհնար է առանց անվտանգ և հուսալի կապի ենթակառուցվածքների», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք մեկնարկում ենք RISE նախաձեռնությունը, որը Հայաստանում առաջին անգամ մեկ հարթակում միավորում է գիտությունը, ճարտարագիտությունը, նորարարությունն ու ռազմարդյունաբերությունը։ Սա համագործակցության հարթակ է, որտեղ գաղափարները վերածվում են տեխնոլոգիաների և գործնական լուծումների։ Մեր նպատակն է համախմբել գիտական և ինժեներական ներուժը՝ նպաստելով նոր արտադրանքի ստեղծմանը և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացմանը», - ասել է ՏՀՏԳՄ գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) անդամների և բազմաթիվ գործընկերների առաջարկությունների հիման վրա, Silicon Mountains ամենամյա տեխնոլոգիական միջոցառումների շարքում այս տարի առաջին անգամ ավելացել է նոր RISE միջոցառումը, որն անցկացվեց «Մենք ենք մեր սարերը. Վերելք» կարգախոսի ներքո։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են նաև արհեստական բանականության, 5G տեխնոլոգիաների, ամպային լուծումների և փոխկապակցված համակարգերի զարգացման հետ կապված նոր հնարավորություններն ու ռիսկերը, ինչպես նաև մասնավոր և պետական հատվածների համագործակցության կարևորությունը՝ կիբերսպառնալիքներին արդյունավետ հակազդելու համար։
Ucom-ը՝ որպես միջոցառման տեխնոլոգիական գործընկեր, ապահովել է համաժողովի հուսալի կապն ու թվային ենթակառուցվածքը՝ նպաստելով մասնակիցների միջև անխափան հաղորդակցությանը և միջոցառման արդյունավետ անցկացմանը:

Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян выступил на панельной дискуссии по вопросам кибербезопасности в рамках конференции RISE Powered by Silicon Mountains
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян принял участие в панельной дискуссии на тему «Кибербезопасность как национальный приоритет», состоявшейся в рамках технологической конференции RISE Powered by Silicon Mountains, которая объединила представителей ведущих технологических компаний, государственных структур и профессионального сообщества посвящённой перспективам технологического развития Армении и региона.
В ходе дискуссии были затронуты ключевые вызовы в сфере кибербезопасности, важность защиты цифровой инфраструктуры, а также необходимость обеспечения баланса между технологическим развитием и безопасностью.
В своём выступлении Ральф Йирикян отметил, что в цифровую эпоху конкурентное преимущество определяется не только инновациями, но и безопасностью, а по мере цифровой трансформации организаций и государств всё большее значение приобретают защита систем и данных.
«В Ucom мы рассматриваем кибербезопасность как неотъемлемую часть развития наших сетей и услуг. Сегодня это уже не только технологический вопрос — это важная составляющая устойчивости бизнеса и доверия клиентов. Развитие цифровой экономики невозможно без безопасной и надёжной телекоммуникационной инфраструктуры», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Мы запускаем инициативу RISE, которая впервые в Армении объединяет на одной площадке науку, инженерию, инновации и оборонную промышленность. Это платформа для сотрудничества, где идеи превращаются в технологии и практические решения. Наша цель — объединить научный и инженерный потенциал для создания новых продуктов и содействия развитию высокотехнологичной индустрии», — сказал исполнительный директор Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий (UEICT) Эдуард Мусаялян.
По рекомендации членов UEICT и многочисленных партнёров в этом году серия ежегодных технологических мероприятий Silicon Mountains впервые была дополнена новым мероприятием RISE, прошедшим под девизом «Мы — наши горы: Восхождение».
В рамках мероприятия также обсуждались новые возможности и риски, связанные с развитием искусственного интеллекта, технологий 5G, облачных решений и взаимосвязанных цифровых систем, а также важность сотрудничества государственного и частного секторов для эффективного противодействия киберугрозам.
Выступая технологическим партнёром мероприятия, Ucom обеспечил надёжную связь и цифровую инфраструктуру конференции, что обеспечило бесперебойную работу форума и эффективное взаимодействие его участников.