ՀՀ կառավարությունը Ղարաբաղից տեղահանված քաղաքացիներին կազատի մի շարք վարկային պարտավորություններից
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ՝ կներվեն Ղարաբաղից տեղահանվածների մինչև 2023 թվականն ունեցած որոշ վարկային պարտավորություններ, որոնք փոխանցվել են Հայաստանի Հանրապետությանը և այժմ գտնվում են հարկադիր կատարման փուլում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, որոշումը վերաբերում է նաև այն վարույթներին, որոնք ապահովված են եղել շարժական գույքի գրավով (բացառությամբ ոսկյա իրերի), և որոնց հիմնական գումարի չափը յուրաքանչյուր վարկառուի մասով պետությանը փոխանցելու օրվա դրությամբ չի գերազանցել 5,000,000 դրամը։
Քաղաքացիներն ամբողջությամբ կազատվեն կատարողական գործողությունների իրականացման ծախսերը վճարելու պարտականությունից։ Կվերացվեն նաև նրանց գույքի ու բանկային հաշիվների նկատմամբ կիրառված սահմանափակումներն ու արգելքները։
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը կկարճի վարույթները ՀՀ ֆինանսների նախարարության փոխանցած համապատասխան գրությունների հիման վրա՝ առանց վարկառուի մասնակցության։

Правительство Армении освободит перемещенных из Карабаха граждан от ряда кредитных обязательств
Решением Правительства Республики Армения перемещенным из Карабаха лицам будут списаны некоторые имевшиеся до 2023 года кредитные обязательства, которые были переданы Республике Армения и в настоящее время находятся на стадии принудительного исполнения.
Как передает Арменпресс со ссылкой на правительство РА, решение также распространяется на те производства, которые были обеспечены залогом движимого имущества (за исключением золотых изделий), и сумма основного долга по которым по положению на дату передачи государству не превышала 5 000 000 драмов на одного заемщика.
Граждане будут полностью освобождены от обязанности оплачивать расходы по исполнению исполнительных действий. Также будут сняты ограничения и запреты, наложенные на их имущество и банковские счета.
Исполнительная служба будет проводить производство на основании соответствующих писем, представленных Министерством финансов РА, без участия заемщика.