Արծվաշենի խնդիրը լուծելու տարբերակներից մեկը կարող է փոխանակումը լինել. Նիկոլ Փաշինյան
Արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, ՔՊ խորհրդի նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի շրջանակում Գեղարքունիքի մարզում հայտարարել է, որ Արծվաշենի խնդիրը լուծելու տարբերակներից մեկը կարող է փոխանակումը լինել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետը հայտնել է, որ հայկական կողմի համար այդ թեման այլևս լարվածության հարց չէ։
«Արծվաշենի խնդիրը լուծելու տարբերակներից մեկը կարող է փոխանակումը լինել։ Սկզբունքը հետևյալն է. Հայաստանն ու Ադրբեջանը ուզում են իրար խոցե՞լ սահմանազատման գործընթացով, թե՞ հարցերը լուծել այնպես, որ մեր և իրենց երեխաները այլևս այդ թեմաները չունենան։ Մեր պարտքն է երեխաներին թողնել մի երկիր կադաստրի թղթով, որն արդեն իսկ կա։ Մնում է կադաստրի թղթում գծագրումները վերջնականացնել և այդ կադաստրի թղթով հաստատված պետությունը սերնդեսերունդ փոխանցել։ Լինելու է անվտանգություն և Հայաստանի պաշտպանունակությունն անընդհատ բարձրանալու է»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։

Одним из вариантов решения вопроса Арцвашена может стать обмен: Пашинян
Находящийся в отпуске премьер-министр Армении, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в рамках предвыборной кампании заявил в Гегаркуникской области, что одним из вариантов решения вопроса Арцвашена может стать обмен.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр отметил, что для армянской стороны эта тема больше не является поводом для напряженности.
«Одним из вариантов решения вопроса Арцвашена может быть обмен. Принцип следующий: хотят ли Армения и Азербайджан уязвить друг друга процессом делимитации или же решить вопросы так, чтобы у наших и их детей больше не было этих тем? Наш долг — оставить детям страну с документом из кадастра, которая уже существует. Остается финализировать чертежи в документе кадастра и передавать из поколения в поколение государство, утвержденное этим документом кадастра. Будет безопасность, а обороноспособность Армении будет постоянно повышаться», — сказал премьер-министр.