Պուտինը հայտարարել է, որ Հայաստանի՝ ԵՄ-ին մերձենալու որոշումը պետք է բխի հայ ժողովրդի շահերից
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձենալու կամ այլ ուղղությամբ շարժվելու որոշումը պետք է կայացվի՝ ելնելով հայ ժողովրդի շահերից, և այդ որոշումը չի կարող փչացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Պուտինն ընդգծել է, որ ռուս և հայ ժողովուրդներին դարեր շարունակ կապել են բարեկամության և առանձնահատուկ հարաբերությունների ամուր կապեր։
«Ռուս և հայ ժողովուրդներին, առանց որևէ չափազանցության, դարեր շարունակ կապում են բարեկամության և առանձնահատուկ հարաբերությունների կապեր։ Ռուսաստանն ու Հայաստանը հատուկ հարաբերություններ ունեն։ Ես նրան (վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին-խմբ․) ասել եմ, որ այն ամենը, ինչ լավ է հայերի համար, ընդունելի և լավ է նաև Ռուսաստանի համար»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի իշխանություններն են պատասխանատու որոշումներ կայացնելու համար։
«Արեք այնպես, ինչպես ճիշտ եք համարում՝ ելնելով հայ ժողովրդի շահերից։ Դուք այժմ իշխանության եք, ձեր վրա է դրված որոշումներ ընդունելու պատասխանատվությունը։ Ինչպես որոշեք, այնպես էլ կլինի»,- նշել է Պուտինը։
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ խոսքը նախևառաջ տնտեսական հարցերի մասին է։
«Ինչ որոշում էլ կայացվի, դա չի փչացնի մեր հումանիտար կապերը, չի փչացնի մեր քաղաքական հարաբերությունները, սակայն այս դեպքում խոսքը զուտ տնտեսական բաղադրիչների մասին է։ Ամեն ինչ պետք է հաշվարկել, ուշադիր դիտարկել և հետո որոշում կայացնել»,- ասել է նա։
Պուտինը հիշեցրել է նաև, որ ժամանակին Ուկրաինայի ճգնաժամը սկսվել էր Եվրամիությանը միանալու փորձերի ֆոնին։
«Մենք դեմ չէինք, բայց ասում էինք՝ լսեք, օրինակ, ֆիտոսանիտարական նորմերը լիովին տարբեր են»,- նշել է ՌԴ նախագահը։
Նա հավելել է, որ այդ հարցի շուրջ բաց և անկեղծ քննարկում է ունեցել Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ։
«Ես նրան ասել եմ, որ այս հարցով մեր խոսակցությունը կարող է լինել միայն անկեղծ, միայն ազնիվ և ամբողջովին բաց։ Այսօր մեկի հետ մյուսը գործնականում համատեղել հնարավոր չէ։ Այդ պատճառով մենք ստիպված կլինենք, մեծ հաշվով, գրեթե ամբողջությամբ դադարեցնել Հայաստանի հետ տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացներին վերաբերող աշխատանքը»,- հայտարարել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը որպես ԵԱՏՄ անդամակցության առավելություններից մեկը նշել է էներգակիրների գները։
«Եվրոպայում գազի գինը շուրջ 600 եվրո է, իսկ Հայաստանի համար՝ շուրջ 150 եվրո։ Բայց սա միակ առավելությունը չէ»,- ասել է նա։
Պուտինի խոսքով՝ պետք է հաշվի առնել նաև ներդրումների հարցը։ Նա նշել է, որ եվրոպացի գործընկերները խոստացել են Հայաստանում ներդնել 2,5 միլիարդ եվրո, սակայն այդ ներդրումների իրականացման ժամկետներն ու մեխանիզմները դեռ հստակ չեն։
«2,5 միլիարդը, միևնույն է, պակաս է 4,9 միլիարդից, էլ չենք խոսում ռուսական կապիտալի անուղղակի ներդրումների մասին»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նա նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գտնվելու դեպքում Հայաստանի քաղաքացիների համար կարող են փոխվել Ռուսաստանում աշխատելու և սոցիալական ծառայություններից օգտվելու պայմանները։
«Դա կնշանակի, որ Ռուսաստանում աշխատելու համար պետք կլինի արտոնագիր ձեռք բերել, իսկ պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգից օգտվելու համար անհրաժեշտ կլինի երկրում ապրել առնվազն հինգ տարի։ Եվ նման պահանջները շատ են։ Սա բոլորովին այլ իրավիճակ է։ Պարզապես պետք է այդ ամենի մասին խոսել հստակ, բաց և ազնիվ»,- եզրափակել է Պուտինը։

Russian President Vladimir Putin has said that Armenia’s decision on whether to move closer to the European Union or pursue another path should be made based on the interests of the Armenian people and that such a decision would not damage Armenian-Russian relations.
During a press conference, Putin stressed that the Russian and Armenian peoples have been bound by strong ties of friendship and special relations for centuries.
“Without any exaggeration, the Russian and Armenian peoples have been connected for centuries by ties of friendship and special relations. Russia and Armenia have a special relationship. I told him [Prime Minister Nikol Pashinyan] that everything that is good for the Armenian people is also acceptable and good for Russia,” the Russian president said.
According to Putin, it is the Armenian authorities who are responsible for making such decisions.
“Do as you consider right, based on the interests of the Armenian people. You are now in power, and the responsibility for making decisions rests with you. Whatever decision you make, so it will be,” Putin said.
At the same time, he stressed that the issue primarily concerns economic matters.
“Whatever decision is made, it will not damage our humanitarian ties or our political relations, but in this case we are speaking purely about economic components. Everything must be calculated, carefully examined and only then should a decision be made,” he said.
Putin also recalled that the crisis in Ukraine had once begun against the backdrop of attempts to join the European Union.
“We were not against it, but we said: listen, for example, phytosanitary standards are completely different,” the Russian president noted.
He added that he had held an open and frank discussion on the matter with Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
“I told him that our conversation on this issue can only be frank, honest and completely open. Today, in practical terms, it is impossible to combine one with the other. Therefore, we will ultimately be forced to almost completely halt work related to economic integration processes with Armenia,” Putin said.
The Russian president cited energy prices as one of the advantages of membership in the Eurasian Economic Union (EAEU).
“In Europe, the price of gas is around 600 euros, while for Armenia it is around 150 euros. But this is not the only advantage,” he said.
According to Putin, investment issues must also be taken into account. He noted that European partners had promised to invest 2.5 billion euros in Armenia, but the timeframe and mechanisms for implementing those investments remain unclear.
“Even so, 2.5 billion is less than 4.9 billion, not to mention the indirect investments of Russian capital,” the Russian president said.
He also stated that if Armenia were outside the EAEU, the conditions for Armenian citizens working in Russia and accessing social services could change.
“That would mean that in order to work in Russia, it would be necessary to obtain a work permit, while access to the compulsory medical insurance system would require living in the country for at least five years. And there are many such requirements. This is a completely different situation. We simply need to speak about all of this clearly, openly and honestly,” Putin concluded.