«Ուժեղ Հայաստան»-ը գործարկում է «Քո ձայնը» քաղաքական ուղեցույցը
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի անդամ, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում դաշինքի նախընտրական ցուցակի երրորդ համար Գոհար Մելոյանը ներկայացրել է «Քո ձայնը» կայքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 29-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ Մելոյանը նշեց, որ նորաբաց կայքէջը միտված է լինելու քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությանը։
«Շատ հաճախ մեր հայրենակիցները իրավատեր չեն։ Մարդիկ վախենում են ճնշումներից, նրանց մոլորեցնում են, մենք փորձում ենք բոլոր մեխանիզմները ներդնել, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացին ընտրության իր քաղաքական կամքի նկատմամբ իրավական ոչ մի միջամտություն թույլ չտա»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ կայքում կգործի նաև թեժ գիծ։
«Կայքէջը եռալեզու է։ Մենք գնալու ենք քաղաքացիների բոլոր ահազանգերի հետքերով»,-նշեց նա։
Գոհար Մելոյանը հավելել է, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի առաջնահերթությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավար և իրավական ընտրությունների անցկացումն է։
«Մենք հսկայական ներուժ ենք ներդնելու, որպեսզի քաղաքացիների համար ընտրական գործընթացի օրինականությունը մաքսիմալ ապահովենք։ Ժողովուրդն է իշխանության աղբյուրը, և մեր նպատակն է հնարավորություն ունենալ իրականացնել արդար, հավասար ընտրություններ»,-հավելել է Մելոյանը՝ քաղաքացիներին հորդորելով գնալ և ազատորեն իրացնել իրենց ընտրական իրավունքը։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կանցկացվեն խորհրդարանական հերթական ընտրությունները։ Նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է մայիսի 8-ից և կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու համար առաջադրվել է 18 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 16 կուսակցություն (ընտրություններին մասնակցության համար գրանցված «Ալյանս» կուսակցությունը դուրս է եկել ընտրապայքարից)։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի քվեաթերթիկը երրորդն է։ Դաշինքի ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ իրենց վարչապետի թեկնածուն գործարար, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանն է՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Սամվել Կարապետյանը, բացի Հայաստանի քաղաքացիությունից, ունի նաև Կիպրոսի և Ռուսաստանի քաղաքացիություն։ Կարապետյանն այս պահին տնային կալանքի տակ է, նա անցնում է իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու և փողերի լվացման քրեական գործերով։ Կարապետյանը իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։
Չնայած «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի անդամների կողմից արդար և հավասար ընտրությունների անցկացման կարևորության մասին հավաստիացումներին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պարբերաբար հաղորդագրություններ և ձայնագրություններ է հրապարակում դաշինքի ներկայացուցիչների կողմից ընտրողներին ընտրակաշառք տալու, ընտրողների ազատ կամքի վրա ազդելու գործողությունների բացահայտումների մասին։

«Сильная Армения» запускает политическое руководство «Твой голос»
Член блока «Сильная Армения» и третий кандидат в избирательном списке блока на предстоящих парламентских выборах Гоар Мелоян представила веб-сайт «Твой голос».
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 29 мая, Мелоян отметила, что новый веб-сайт будет направлен на защиту прав граждан, добавив, что на сайте также будет работать горячая линия.
«Сайт трехъязычный. Мы будем отслеживать все обращения граждан», — отметила она.
Гоар Мелоян добавила, что приоритетом «Сильной Армении» является проведение демократических и законных выборов в Республике Армения.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня. Предвыборная кампания началась 8 мая и продлится до 5 июня. К участию в выборах выдвинулись 18 политических сил: 2 альянса и 16 партий (партия «Альянс», которая была зарегистрирована для участия в выборах, сняла свою кандидатуру).
В избирательном бюллетене «Сильная Армения» идет под номером 3. Представители альянса заявляют, что их кандидатом в премьер-министры является бизнесмен, основатель группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян, несмотря на то, что Самвел Карапетян, помимо армянского гражданства, также имеет гражданство Кипра и России. Карапетян в настоящее время находится под домашним арестом, ему предъявлены уголовные обвинения в публичных призывах к захвату власти и отмывании денег. Карапетян отрицает предъявленные ему обвинения.
Несмотря на заверения членов альянса «Сильная Армения» о важности проведения честных и равных выборов, Антикоррупционный комитет периодически публикует доклады и записи о разоблачениях действий представителей альянса по подкупу избирателей и влиянию на свободную волю избирателей.