Հայաստանի ինստիտուցիոնալ համակարգը բավարար չափով կայացած են՝ կանխելու ցանկացած հեղաշրջման փորձ. վարչապետ
Հայաստանի իրավապահ և ինստիտուցիոնալ համակարգերը բավարար չափով կայացած են՝ կանխելու ցանկացած հեղաշրջման փորձ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությանը, թե եթե իրենից հաղթանակը «գողանան», ինքը պատրաստ է գնալ հեղափոխության։
«Հայաստանի իրավապահ և ինստիտուցիոնալ համակարգը բավարար չափով կայացած է, որպեսզի բնում խեղդի ցանկացած հեղաշրջման փորձ»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ անիմաստ է մեկնաբանել Քոչարյանի՝ ընտրություններում հաղթելու վերաբերյալ պատկերացումները։
«Եթե Ռոբերտ Քոչարյանն այնքան է իր իրականության զգացումը կորցրել, որ մտածում է՝ ինքը Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրություններում կարող է հաղթել, ես դրա վերաբերյալ անիմաստ եմ համարում որևէ մեկնաբանություն անել։ Մնում է միայն կարեկցել այդ մարդուն»,- նշել է նա։
Հունիսի 7-ին Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ։ Ընթանում է նախընտրական քարոզարշավը։ Մասնակցում են 18 ուժեր՝ երկու դաշինք և 16 կուսակցություն (ի սկզբանե գրանցված ուժերից մեկը՝ «Ալյանս» կուսակցությունը, դուրս է եկել ընտրապայքարից)։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գլխավորում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը, իսկ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ «Հայաստան» դաշինքի, որի կազմում են ՀՅԴ-ն և «ԱռԱջ» կուսակցությունը։

Институциональная система Армении развита достаточно, чтобы предотвратить любую попытку государственного переворота: премьер-министр
Правоохранительная и институциональная системы Армении достаточно развиты, чтобы предотвратить любую попытку государственного переворота.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на брифинге с журналистами, ссылаясь на заявление второго президента Армении Роберта Кочаряна о том, что если у него «украдут» победу, он готов к революции.
«Правоохранительная и институциональная система Армении достаточно развита, чтобы подавить любую попытку государственного переворота», — заявил премьер-министр.
Пашинян также сказал, что нет смысла комментировать ожидания Кочаряна относительно победы на выборах.
«Если Роберт Кочарян настолько утратил чувство реальности, что думает, будто может выиграть парламентские выборы в Республике Армения, то я считаю бессмысленным комментировать это. Остается лишь посочувствовать этому человеку», — отметил он.
Парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня. Предвыборная кампания уже идёт полным ходом. В ней участвуют 18 сил: два блока и 16 партий (одна из первоначально зарегистрированных сил, партия «Альянс», вышла из предвыборной гонки).
Премьер-министр РА Никол Пашинян возглавляет список партии «Гражданский договор», а второй президент Роберт Кочарян — список блока «Айастан», в который входят АРФ «Дашнакцутюн» и партия «АрАдж».