Քոչարյանը Մեղրիում քարոզարշավային հանդիպմանը խոսել է TRIPP-ի մասին
«Հայաստան դաշինք»-ի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով` TRIPP նախագծում պետք է ընդգրկված լինի նաև երկիր, որի նկատմամբ Իրանն ունի լիարժեք վստահություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց Մեղրիում նախընտրական քարոզչության ժամանակ լրագրողների հետ հանդիպմանը։
Նրա համոզմամբ՝ TRIPP-ը Միացյալ Նահանգների ծրագիրն է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար և ոչինչ չի տալու Հայաստանին։
«Ես չեմ տեսնում նաև Միացյալ Նահանգների ուղիղ շահերն այստեղ, ավելի ճիշտ տեսնում եմ՝ Իրանի սահմանում ներկա լինելու հանգամանքը։ Այդ տեսանկյունից սա պրոբլեմային է»,-ասաց Քոչարյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն հանգեցնելու է Իրանի հետ լրջագույն խնդիրների։
Այդ պատճառով, ըստ նրա, ծրագիրը պետք է համալրվի այլ պետություններով, որոնց նկատմամբ առկա է Իրանի վստահությունը, հակառակ դեպքում՝ այն աշխարհաքաղաքական շահերի բախման առումով խնդրահարույց կարող է լինել։
Ռոբերտ Քոչարյանը նաև այլ տարբերակ է տեսնում՝ Հայաստանի միջոցներով կառուցել Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհը և այն գործի դնել առանց աշխարհաքաղաքական կոմպոնենտի։
«Հայաստան դաշինք»-ի առաջնորդը չի բացառում, որ նախագծի շրջանակներում ԱՄՆ-ի ներկայությամբ պայմանավորված, Իրանը կարող է փակել Հայաստանի հետ սահմանը, որը կարևոր հնարավորություն է նաև ԱՄԷ-ի հետ առևտրի, ինչպես նաև Հնդկական օվկիանոս ելք ունենալու համար։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն կարող է համաձայնել մեկ այլ երկրի մասնակցությանը նախագծում, Քոչարյանն օրինակ է բերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը, բացի այդ ընդգծելով, որ ներկայում էլ Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները միմյանց հետ քննարկում են Արկտիկայի ռեսուրսների ուսումնասիրման ու համատեղ շահագործման հարցեր։ Ըստ Քոչարյանի՝ Իրանի համար վստահելի երկիր կարող է լինել նաև՝ Չինաստանը։
«Հայաստան դաշինք»-ի առաջնորդը համարում է, որ այդ հարցը հնարավոր է լուծել բանակցելով, որի ընթացքում անպայման պետք է խորհրդակցել Իրանի հետ՝ հասկանալու, թե այս կամ այն ֆորմատն իրենց ընդունելի է, թե ոչ։
TRIPP-ը հայ-ամերիկյան համատեղ ներդրումային նախագիծ է, որի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ կայացած Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գագաթնաժողովի ժամանակ։ TRIPP-ի միջոցով նաև ապահովվելու է Ադրբեջանի հիմնական մասի կապը Նախիջևանի հետ։
Մայիսի 8-ից մեկնարկել է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրապայքարին մասնակցում է 18 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 16 կուսակցություն։ «Հայաստան» դաշինքը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է 17 համարի ներքո՝ «Միասին կարող ենք» կարգախոսով։ Դաշինքի կազմում միավորված են Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն և «ԱռԱջ» կուսակցությունները։ Դաշինքը ԿԸՀ է ներկայացրել 213 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ և ազգային փոքրամասնությունների 4 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ։

Кочарян на предвыборном митинге в Мегри говорил о TRIPP
По словам лидера «Армянского альянса», второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна, проект TRIPP должен также включать страну, которой Иран полностью доверяет.
Как сообщает Арменпресс, Роберт Кочарян заявил об этом на встрече с журналистами во время предвыборной кампании в Мегри.
По его мнению, TRIPP — это программа США для Азербайджана и Турции, и она ничего не даст Армении.
«Я также не вижу здесь прямых интересов США, вернее, я вижу обстоятельство их присутствия на границе с Ираном. С этой точки зрения это проблематично», — сказал Кочарян, выразив уверенность, что это приведет к серьезным проблемам с Ираном.
Поэтому, по его мнению, программу следует дополнить другими государствами, которым Иран доверяет, иначе это может стать проблематичным с точки зрения столкновения геополитических интересов.
Роберт Кочарян также видит другой вариант — построить дорогу, соединяющую Азербайджан с Нахиджеваном, на армянские средства и ввести её в эксплуатацию без геополитической составляющей.
Лидер «Армянского альянса» не исключает, что из-за присутствия США в рамках проекта Иран может закрыть границу с Арменией, что также является важной возможностью для торговли с ОАЭ, а также для доступа к Индийскому океану.
Касаясь вопроса о том, могут ли США согласиться на участие в проекте другой страны, Кочарян привёл в качестве примера формат Минской группы ОБСЕ, а также подчеркнул, что в настоящее время Россия и США обсуждают друг с другом вопросы изучения и совместной эксплуатации арктических ресурсов. По мнению Кочаряна, Китай также может быть надёжной страной для Ирана.
Лидер «Армянского альянса» считает, что этот вопрос может быть решён путём переговоров, в ходе которых необходимо проконсультироваться с Ираном, чтобы понять, приемлем ли для них тот или иной формат.
TRIPP — это армяно-американский совместный инвестиционный проект, соглашение по которому было достигнуто во время мирного саммита Армения-Азербайджан, состоявшегося в Вашингтоне 8 августа при посредничестве президента США Дональда Трампа. TRIPP также обеспечит соединение основной части Азербайджана с Нахиджеваном.
Предвыборная кампания к парламентским выборам, которые состоятся в Армении 7 июня, началась 8 мая и продлится до 5 июня. В избирательной кампании участвуют 18 политических сил, 2 блока и 16 партий. Блок «Армения» участвует в парламентских выборах под номером 17 с лозунгом «Вместе мы можем». Блок объединяет Армянскую революционную федерацию и партии «Арач». Блок представил в Центральную избирательную комиссию список из 213 кандидатов и список из 4 кандидатов от национальных меньшинств.