Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանատանը նշվեց Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի, բուլղարական այբուբենի օրը
Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի, բուլղարական այբուբենի, կրթության և մշակույթի, ինչպես նաև սլավոնական գրականության օրվա առթիվ Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանատանը կազմակերպվեց ընդունելություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառման շրջանակում բուլղարացի անվանի բանաստեղծ Պեյո Յավորովի անվան հ. 131 հիմնական դպրոցի սաները կատարեցին Հայաստանի և Բուլղարիայի ազգային օրհներգերը։ Աշակերտները ներկայացրեցին նաև հայ-բուլղարական ազգային պարեր և երգեր։
ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովը, ողջունելով ներկաներին, ընդգծեց, որ այս տոնը հատուկ նշանակություն ունի ոչ միայն Բուլղարիայի, այլև բոլոր այն ժողովուրդների համար, որոնք կիսում են սլավոնական գրերի և մշակույթի հոգևոր ժառանգությունը։
«Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի գործունեությունը ծառայում է որպես կամուրջ ազգերի միջև՝ դառնալով մշակութային ինքնության, ժառանգության, ազգային հպարտության և փոխադարձ հարգանքի խորհրդանիշ։
Այսօր, առավել քան երբևէ, մայիսի 24-ը բուլղարացիների և մյուս սլավոնական ժողովուրդների համար պարզապես օրացուցային ամսաթիվ չէ։ Այն օր է, որը խորհրդանշում է կրթության, մշակույթի և գրագիտության ոգին։
Մենք նշում ենք ոչ միայն պատմական նվաճում, այլև կենդանի ավանդույթ, որը շարունակում է ոգեշնչել և ձևավորել մեր հասարակությունները։ Այս օրը գիտելիքի և մշակութային ժառանգության անսասան ուժի իրական վկայությունն է։
Շնորհակալություն այս ուրախալի տոնը միասին նշելու համար»,- նշեց դեսպանը։
Միջոցառման ընթացքում պարային և երաժշտական համարների, ինչպես նաև միջոցառման կազմակերպման գործում ցուցաբերած աջակցության համար դեսպանությունը պատվոգրեր հանձնեց «Խաչատրյան» պարային խմբի ղեկավար Էդուարդ Խաչատրյանին և երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Աշխեն Շահազիզյանին։

В посольстве Болгарии в Армении отметили День святых Кирилла и Мефодия
По случаю Дня святых Кирилла и Мефодия, болгарского алфавита, просвещения и культуры, а также славянской письменности в посольстве Болгарии в Армении был организован прием.
Как передает Арменпресс, в рамках мероприятия воспитанники основной школы № 131 имени известного болгарского поэта Пейо Яворова исполнили государственные гимны Армении и Болгарии. Ученики также представили армянские и болгарские национальные танцы и песни.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Болгария в Республике Армения Никола Николов, приветствуя присутствующих, подчеркнул, что этот праздник имеет особое значение не только для Болгарии, но и для всех народов, разделяющих духовное наследие славянской письменности и культуры.
«Деятельность святых Кирилла и Мефодия служит мостом между народами, становясь символом культурной самобытности, наследия, национальной гордости и взаимного уважения.
Сегодня, более чем когда-либо, 24 мая для болгар и других славянских народов — это не просто календарная дата. Это день, который символизирует дух просвещения, культуры и грамотности.
Мы отмечаем не только историческое достижение, но и живую традицию, которая продолжает вдохновлять и формировать наши общества. Этот день является настоящим свидетельством непоколебимой силы знаний и культурного наследия.
Спасибо за то, что празднуете этот радостный праздник вместе с нами», — отметил посол.
В ходе мероприятия за танцевальные и музыкальные номера, а также за поддержку в организации мероприятия посольство вручило почетные грамоты руководителю танцевального коллектива «Хачатрян» Эдуарду Хачатряну и художественному руководителю хора Ашхен Шахазизян.