Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանատանը նշվեց Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի, բուլղարական այբուբենի օրը
Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի, բուլղարական այբուբենի, կրթության և մշակույթի, ինչպես նաև սլավոնական գրականության օրվա առթիվ Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանատանը կազմակերպվեց ընդունելություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառման շրջանակում բուլղարացի անվանի բանաստեղծ Պեյո Յավորովի անվան հ. 131 հիմնական դպրոցի սաները կատարեցին Հայաստանի և Բուլղարիայի ազգային օրհներգերը։ Աշակերտները ներկայացրեցին նաև հայ-բուլղարական ազգային պարեր և երգեր։
ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովը, ողջունելով ներկաներին, ընդգծեց, որ այս տոնը հատուկ նշանակություն ունի ոչ միայն Բուլղարիայի, այլև բոլոր այն ժողովուրդների համար, որոնք կիսում են սլավոնական գրերի և մշակույթի հոգևոր ժառանգությունը։
«Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի գործունեությունը ծառայում է որպես կամուրջ ազգերի միջև՝ դառնալով մշակութային ինքնության, ժառանգության, ազգային հպարտության և փոխադարձ հարգանքի խորհրդանիշ։
Այսօր, առավել քան երբևէ, մայիսի 24-ը բուլղարացիների և մյուս սլավոնական ժողովուրդների համար պարզապես օրացուցային ամսաթիվ չէ։ Այն օր է, որը խորհրդանշում է կրթության, մշակույթի և գրագիտության ոգին։
Մենք նշում ենք ոչ միայն պատմական նվաճում, այլև կենդանի ավանդույթ, որը շարունակում է ոգեշնչել և ձևավորել մեր հասարակությունները։ Այս օրը գիտելիքի և մշակութային ժառանգության անսասան ուժի իրական վկայությունն է։
Շնորհակալություն այս ուրախալի տոնը միասին նշելու համար»,- նշեց դեսպանը։
Միջոցառման ընթացքում պարային և երաժշտական համարների, ինչպես նաև միջոցառման կազմակերպման գործում ցուցաբերած աջակցության համար դեսպանությունը պատվոգրեր հանձնեց «Խաչատրյան» պարային խմբի ղեկավար Էդուարդ Խաչատրյանին և երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Աշխեն Շահազիզյանին։

A reception was held at the Embassy of Bulgaria in Armenia on the occasion of the Day of Saints Cyril and Methodius, the Bulgarian alphabet, education and culture, as well as Slavic literature.
As part of the event, students of School No. 131 named after renowned Bulgarian poet Peyo Yavorov performed the national anthems of Armenia and Bulgaria. The pupils also presented Armenian-Bulgarian national dances and songs.
Welcoming the guests, Bulgaria’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, Nikola Nikolov, stressed that the holiday holds special significance not only for Bulgaria, but also for all peoples who share the spiritual heritage of Slavic script and culture.
“The work of Saints Cyril and Methodius serves as a bridge between nations, becoming a symbol of cultural identity, heritage, national pride and mutual respect. Today, more than ever, May 24 is not merely a calendar date for Bulgarians and other Slavic peoples. It is a day symbolising the spirit of education, culture and literacy. We celebrate not only a historical achievement, but also a living tradition that continues to inspire and shape our societies. This day is a true testament to the enduring power of knowledge and cultural heritage. Thank you for celebrating this joyful occasion together,” the ambassador said.
During the event, the embassy presented certificates of appreciation to Eduard Khachatryan, head of the “Khachatryan” dance group, and Ashkhen Shahazizyan, the choir’s artistic director, for their support in organising the event, as well as for the dance and musical performances.