Ուժի մեջ մտած ԵՄ-Mercosur առևտրային համաձայնագիրը դժգոհություն է առաջացրել եվրոպական արտադրողների շրջանում
Եվրամիության և Հարավային Ամերիկայի երկրների ընդհանուր շուկայի՝ Mercosur-ի միջև ժամանակավոր առևտրային համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել մայիսի 1-ից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Եվրոպական հանձնաժողովը։
Եվրոպական հանձնաժողովը տեղեկացրել է, որ համաձայնագիրը աստիճանաբար կվերացնի Mercosur-ի 700 միլիոն բնակչությամբ երկրների շուկա արտահանվող ԵՄ ապրանքների ավելի քան 91 տոկոսի նկատմամբ ներմուծման տուրքերը։
Մայիսի 1-ից կվերացվեն կամ զգալիորեն կնվազեն տուրքերը ԵՄ հիմնական արտահանման այնպիսի ապրանքների, ինչպիսիք են ավտոմեքենաները, դեղագործական արտադրանքը, գինին, թունդ ոգելից խմիչքները և ձիթապտղի յուղը։ Ակնկալվում է նաև, որ համաձայնագիրը 50 տոկոսով կավելացնի ԵՄ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումն այս տարածաշրջան։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես վստահեցնում է Եվրահանձնաժողովը, կապահովվի շուկայի նկատմամբ զգայուն համարվող ԵՄ գյուղատնտեսական-սննդային արդյունաբերության ոլորտների անհրաժեշտ պաշտպանությունը՝ մանրամասն մշակված սակագնային քվոտաների, պաշտպանության աննախադեպ մեխանիզմի և ուժեղացված վերահսկողության միջոցով։
Այնուհանդերձ, առևտրային այս համաձայնագիրը, որի շուրջ բանակցությունները տևել են գրեթե 25 տարի, միանշանակ չեն ընդունվել Եվրամիության երկրներում։ Գյուղատնտեսական արտադրանքի խոշոր արտադրողներ համարվող ԵՄ պետություններում տարեսկզբից տեղի են ունենում գյուղացիների զանգվածային բողոքի ցույցեր, որոնց մասնակիցները համարում են, որ Mercosur-ի հետ համաձայնագիրը իրենց համար առաջացնում է անհավասար մրցակցային պայմաններ՝ նպաստելով Եվրամիության շուկայի հեղեղմանը էժան ապրանքներով, որոնց նկատմամբ ԵՄ-ն չի ներկայացնի նույնքան խիստ պահանջներ, ինչպես եվրոպացի գյուղացիների արտադրանքի նկատմամբ։

Вступившее в силу торговое соглашение ЕС- Mercosur вызвало недовольство среди европейских производителей
Временное торговое соглашение между Европейским союзом и южноамериканским общим рынком Mercosur вступило в силу 1 мая.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила Европейская комиссия.
Европейская комиссия заявила, что соглашение постепенно отменит импортные пошлины на более чем 91 процент товаров ЕС, экспортируемых в страны Mercosur, население которых составляет 700 миллионов человек.
С 1 мая будут отменены или значительно снижены пошлины на ключевые экспортные товары ЕС, такие как автомобили, фармацевтические препараты, вино, крепкие спиртные напитки и оливковое масло. Ожидается также, что соглашение увеличит экспорт сельскохозяйственной продукции ЕС в регион на 50 процентов.
В то же время, как заверяет Европейская комиссия, необходимая защита агропродовольственных отраслей ЕС, считающихся чувствительными к рынку, будет обеспечена посредством тщательно разработанных тарифных квот, беспрецедентного защитного механизма и усиленного контроля.
Тем не менее это торговое соглашение, переговоры по которому ведутся уже почти 25 лет, не было единогласно принято странами ЕС. С начала года в странах ЕС, которые считаются крупными производителями сельскохозяйственной продукции, проходят массовые протесты фермеров. Участники протестов считают, что соглашение с Mercosur создает для них неравную конкурентную среду, способствуя наводнению рынка ЕС дешевой продукцией, к которой ЕС не будет предъявлять тех же строгих требований, что и к продукции европейских фермеров.