Թրամփը պետք է Հայոց ցեղասպանությունը կոչի իրական անունով. The Washington Times
Ամերիկյան The Washington Times-ում հրապարակված հոդվածում ընդգծվել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա ուղերձը կարող է դառնալ երկրի բարոյական առաջնորդության կարևոր փորձություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ The Washington Times-ում հրապարակված հոդվածում հեղինակ Ստեֆան Պեչդիմալջին նշում է, որ Իրանի շուրջ հակամարտության սրման և Մերձավոր Արևելքում անկայունության պայմաններում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ վարչակազմի ամենամյա հայտարարությունը վերածվել է ԱՄՆ-ի բարոյական առաջնորդության և ռազմավարական հեղինակության փորձության։
Հեղինակը գրում է, որ տասնամյակներ շարունակ ամերիկահայ համայնքը Սպիտակ տնից պահանջել է պաշտոնապես ճանաչել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի համակարգված ոչնչացումը որպես ցեղասպանություն։
Նշվում է, որ Թուրքիան շարունակում է ժխտել այդ իրադարձությունները, իսկ թեև ԱՄՆ Կոնգրեսը 2019 թվականին ճանաչել է Ցեղասպանությունը, իսկ 2021-ին եղել է նախագահական ճանաչում, ներկայիս վարչակազմը վերջին շրջանում օգտագործում է «մեծ աղետ» և «պատմական ողբերգություն» ձևակերպումները։
Ըստ հեղինակի՝ Իրանի հետ հակամարտության պայմաններում ԱՄՆ-ն պայքարում է երկու ճակատով՝ մեկը ֆիզիկական, մյուսը՝ բարոյական։
«Մեր առաջնորդները հաճախ հղում են անում միջազգային նորմերին և մարդու իրավունքներին՝ արդարացնելու ռազմական գործողությունները, սակայն այդ կոչերը համոզիչ չեն հնչում, երբ նույն չափանիշները չեն կիրառվում պատմության փաստերի նկատմամբ»,- նշում է Պեչդիմալջին։
Հեղինակը նաև ընդգծում է, որ նախագահի այս ուրբաթ նախատեսվող հայտարարությունը կազդի Հարավային Կովկասում կայունության հեռանկարների վրա։
«Կայուն խաղաղությունը չի կարող կառուցվել պատմության ժխտման կամ ռազմավարական լռության հիման վրա»,- նշվում է հոդվածում։
Նա նաև նշում է, որ «ցեղասպանություն» բառի չկիրառումը կարող է ընկալվել որպես ազդակ տարածաշրջանային ուժերին, որ պատմական ռևիզիոնիզմն ընդունելի է։
Հոդվածում հիշատակվում է, որ 2023 թվականին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանել է ավելի քան 120 հազար հայերի։ Հեղինակը նշում է, որ դա Հայոց ցեղասպանությունից ի վեր ամենախոշոր բռնի տեղահանումն է։
Հեղինակը եզրափակում է, որ ճանաչումը վստահելիության կարևոր բաղադրիչ է։
«Եթե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է, որ միջազգային հանրությունը վստահի ԱՄՆ-ի դիրքորոշմանը, ապա չի կարող միաժամանակ զիջել անցյալի հանցագործությունների հարցում արտաքին ճնշումներին»,- գրում է Ստեֆան Պեչդիմալջին։

Трампу следует назвать Геноцид армян его настоящим именем - The Washington Times
В статье, опубликованной в The Washington Times, подчеркивается, что послание президента США Дональда Трампа в День памяти жертв Геноцида армян может стать серьезным испытанием морального лидерства страны.
Как сообщает Арменпресс в статье, опубликованной в The Washington Times, автор Стефан Печдимальджи отмечает, что на фоне эскалации конфликта вокруг Ирана и нестабильности на Ближнем Востоке ежегодное заявление администрации США о Геноциде армян стало проверкой морального лидерства и стратегического авторитета США.
Автор пишет, что на протяжении десятилетий армянскпя община США требовало от Белого дома официального признания систематического истребления 1,5 миллиона армян Османской империей в 1915 году геноцидом.
Отмечается, что Турция продолжает отрицать эти события, и хотя Конгресс США признал Геноцид в 2019 году, а президентское признание состоялось в 2021 году, нынешняя администрация в последнее время использует формулировки «великая катастрофа» и «историческая трагедия».
По мнению автора, в контексте конфликта с Ираном США ведут борьбу на двух фронтах: физическом и моральном.
«Наши лидеры часто ссылаются на международные нормы и права человека, чтобы оправдать военные действия, но эти призывы не звучат убедительно, когда те же стандарты не применяются к фактам истории», — отмечает Печдимальжи.
Автор также подчеркивает, что запланированное на эту пятницу заявление президента повлияет на перспективы стабильности на Южном Кавказе.
«Прочный мир нельзя построить на основе отрицания истории или стратегического молчания», — говорится в статье.
Он также отмечает, что неиспользование слова «геноцид» может быть воспринято региональными державами как сигнал о приемлемости исторического ревизионизма.
В статье упоминается, что в 2023 году Азербайджан вынудил более 120 000 армян покинуть Нагорный Карабах. Автор отмечает, что это крупнейшее насильственное перемещение со времен Геноцида армян.
Автор заключает, что признание является важной составляющей доверия.
«Если президент США Дональд Трамп хочет, чтобы международное сообщество доверяло позиции США, он не может одновременно поддаваться внешнему давлению по вопросу о прошлых преступлениях», — пишет Стефан Печдимальджи.