Թրամփը պետք է Հայոց ցեղասպանությունը կոչի իրական անունով. The Washington Times
Ամերիկյան The Washington Times-ում հրապարակված հոդվածում ընդգծվել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա ուղերձը կարող է դառնալ երկրի բարոյական առաջնորդության կարևոր փորձություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ The Washington Times-ում հրապարակված հոդվածում հեղինակ Ստեֆան Պեչդիմալջին նշում է, որ Իրանի շուրջ հակամարտության սրման և Մերձավոր Արևելքում անկայունության պայմաններում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ վարչակազմի ամենամյա հայտարարությունը վերածվել է ԱՄՆ-ի բարոյական առաջնորդության և ռազմավարական հեղինակության փորձության։
Հեղինակը գրում է, որ տասնամյակներ շարունակ ամերիկահայ համայնքը Սպիտակ տնից պահանջել է պաշտոնապես ճանաչել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի համակարգված ոչնչացումը որպես ցեղասպանություն։
Նշվում է, որ Թուրքիան շարունակում է ժխտել այդ իրադարձությունները, իսկ թեև ԱՄՆ Կոնգրեսը 2019 թվականին ճանաչել է Ցեղասպանությունը, իսկ 2021-ին եղել է նախագահական ճանաչում, ներկայիս վարչակազմը վերջին շրջանում օգտագործում է «մեծ աղետ» և «պատմական ողբերգություն» ձևակերպումները։
Ըստ հեղինակի՝ Իրանի հետ հակամարտության պայմաններում ԱՄՆ-ն պայքարում է երկու ճակատով՝ մեկը ֆիզիկական, մյուսը՝ բարոյական։
«Մեր առաջնորդները հաճախ հղում են անում միջազգային նորմերին և մարդու իրավունքներին՝ արդարացնելու ռազմական գործողությունները, սակայն այդ կոչերը համոզիչ չեն հնչում, երբ նույն չափանիշները չեն կիրառվում պատմության փաստերի նկատմամբ»,- նշում է Պեչդիմալջին։
Հեղինակը նաև ընդգծում է, որ նախագահի այս ուրբաթ նախատեսվող հայտարարությունը կազդի Հարավային Կովկասում կայունության հեռանկարների վրա։
«Կայուն խաղաղությունը չի կարող կառուցվել պատմության ժխտման կամ ռազմավարական լռության հիման վրա»,- նշվում է հոդվածում։
Նա նաև նշում է, որ «ցեղասպանություն» բառի չկիրառումը կարող է ընկալվել որպես ազդակ տարածաշրջանային ուժերին, որ պատմական ռևիզիոնիզմն ընդունելի է։
Հոդվածում հիշատակվում է, որ 2023 թվականին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանել է ավելի քան 120 հազար հայերի։ Հեղինակը նշում է, որ դա Հայոց ցեղասպանությունից ի վեր ամենախոշոր բռնի տեղահանումն է։
Հեղինակը եզրափակում է, որ ճանաչումը վստահելիության կարևոր բաղադրիչ է։
«Եթե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է, որ միջազգային հանրությունը վստահի ԱՄՆ-ի դիրքորոշմանը, ապա չի կարող միաժամանակ զիջել անցյալի հանցագործությունների հարցում արտաքին ճնշումներին»,- գրում է Ստեֆան Պեչդիմալջին։

Trump must call the Armenian genocide by its name - The Washington Times
An article published in The Washington Times emphasized that US President Donald Trump’s message on Armenian Genocide Remembrance Day could become an important test of the country’s moral leadership.
In the article, author Stephan Pechdimaldji noted:
“In the shadow of the escalating conflict in Iran and instability in the Middle East, the administration’s annual statement on the Armenian genocide — traditionally a moment of rote commemoration — has been transformed into a high-stakes test of American moral leadership and strategic credibility.”
“For decades, the Armenian American community has sought a simple action from the White House: Officially recognize the 1915 systematic annihilation of 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire as a genocide.”
The author writes that it is an event that the Turkish government continues to deny.
“Although Congress moved to recognize the genocide in 2019 and a formal presidential acknowledgment was made in 2021, the current administration has spent the past year retreating into the linguistic fogginess of “great calamity” and “historical tragedy” to describe this dark chapter in world history.”
According to the author, in the context of the conflict with Iran, the United States is fighting a two-front war - one is on the physical battlefield, and the other is for the moral high ground.
“Our leaders frequently invoke international norms and human rights to justify military actions, but those invocations ring hollow when those same officials refuse to apply the standards to the clear, documented facts of history,’’ Pechdimaldji noted.
The author stated that Trump’s choice this Friday will determine whether his administration is serious about orchestrating a lasting and sustainable peace in the South Caucasus.
“A durable peace in the region cannot be built on a foundation of historical denial or strategic silence. By refusing to use the word genocide, the U.S. inadvertently signals to aggressive regional actors that historical revisionism is an acceptable tool of modern diplomacy.”
The article notes that in 2023, Azerbaijan displaced more than 120,000 Armenians from Nagorno-Karabakh, adding that this was the largest forced displacement of Armenians since the Armenian Genocide.
“Recognition is the currency of credibility. If the president expects the international community to trust the American narrative regarding justice and stability in a postwar Middle East, then he cannot simultaneously cave to foreign pressure regarding the crimes of the past,” he concluded.